Отговори
  • София
  • Мнения: 12 223
Това е цитат на закона:
Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
Чл. 166. (1) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
(2) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, размерът на отпуска по предходната алинея е 3 часа дневно до навършване на 8-месечна възраст на детето и по 2 часа - след навършване на 8-месечна възраст на детето, докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми. В тези случаи, ако работничката или служителката работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа
, първоначалният размер на отпуска за кърмене на детето е 2 часа, а след 8-месечна възраст на детето - по 1 час на ден. Отпускът по тази алинея се ползува на два пъти, а със съгласието на работничката или служителката - наведнъж.

Интересува ме какво точно означава частта  в червено. Какво значи "докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми."
Има ли майки които са се върнали на работа след като бебчето е било вече на повече от 8 месеца и са ползвали тези часове? Как става това? Ако бебетата нямат никакви проблеми, а просто аз имам желание да продължавам да ги кърмя все още, ще имам ли право на тези часове?

# 1
  • Мнения: 49
много интересен казус. аз се връщам на работа, когато бебка навърши 8 месеца и смятам да продължавам с кърменето. на следващата консултация (в края на месеца) ще питам лекарката. мисля, че и ти трябва да се консултираш с нея. пиши като разбереш нещо.

# 2
  • София
  • Мнения: 293
просто трябва да се представи бележка от лекар на работодателя със свободен текст, за да не може работодателя да има формален повод да откаже.
за лекаря не би трябвало да е проблем да напише такова нещо, но най-добре си подгответе примерен текст и помолете да подпише готовата бележка
ето по-стари теми от форума по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=74281.msg1287694#msg1287694
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=27548.0

# 3
  • София
  • Мнения: 12 223
Мерси сега ще погледна линковете. Опитах се да потърся с търсачката, но явно не успях правилно да формулирам ключовите думи.

# 4
  • Мнения: 6 243
Принципно е достатъчно да има някакъв писмен документ от педиатъра на детето, за да може работодателят ти да се позове на разпоредбата на закона и да си ползваш отпуска.

На практика моето педи ми отказа. Каза, че на тая възраст кърмене сутрин и вечер е предостатъчно. Така че аз не ги ползвах. В интерес на истината, и да можех, пак нямаше да ги ползвам, защото с или без часовете, работата ми си е същата и не е в мой интерес да си тръгвам по-рано. Не ми дават по-малко работа, ако ще да кърмя целия китайски народ. Confused

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Не не ги ползвам - учителка съм - просто не виждам как  newsm78 иначе ако имаше вариянт бих се възползвала...

# 6
  • Мнения: 8 917
Не ми се наложи да си ползвам - работодателите ми са супер Hug

# 7
  • Мнения: 683
Аз се върнах на работа още от 6-я месец, но работното ми време е под 6 часа и не ми се е налагало, въпреки, че още кърмя.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 162
Интересува ме какво точно означава частта  в червено. Какво значи "докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми."
Има ли майки които са се върнали на работа след като бебчето е било вече на повече от 8 месеца и са ползвали тези часове? Как става това? Ако бебетата нямат никакви проблеми, а просто аз имам желание да продължавам да ги кърмя все още, ще имам ли право на тези часове?

Това означава, че законодателят остава преценката дали твоето кърмене е важно за детето на личния ти доктор. box На практика това означава- ако педито ви е за дългото кърмене ти издава бележка, че кърменето трябва да продължи колкото той реши- до 1, до 2, до 3 години и ти си ползваш часовете; ако не- като при Сладка Хапка.
Необходимостта за кърмене не трябва непременно да означава, че детето има проблеми. Достатъчно е компетентно лице- според закона това е доки, да каже че е необходимо. Може спокойно да се позове на мнението на СЗО за ползата от дългото кърмене.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 223
   Благодаря ви много момичета Simple Smile
   На следващата консултация ще говоря с педиатърката по въпроса, въпреки че май ще има проблем. Тя е за кърменето, но е само педиатър а личен лекар е друга по необходимост с която вече се скарах на тема даване на водичка. Съмнявам се да подкрепи кърменето и то след 8-мия месец. Дали може тази бележка да се издаде от педиатъра на бебетата, а не от личния им лекар?
   Все пак два часа на ден не е малко и събрано с обедната почивка ми дава доста по-голяма свобода.
   Искам да ви почерпя с две тортички, но нещо не успявам. Днес мадамите стават на три месеца  Simple Smile

# 10
  • софия
  • Мнения: 555
Aila познавам една майка на близнаци от форума, която е ползвала точно това което цитираш, въпреки че не ги кърми от малки. И до колкото знам продължава да го ползва това време въпреки, че бандитите са на 1,7. Ако те интересува пиши ми на лична, ще ти дам данните й

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162
 Дали може тази бележка да се издаде от педиатъра на бебетата, а не от личния им лекар?
   [/quote]

Не би трябвало да има проблем. Все пак педиатърът е специалист за детски болести. Така че искай от него.

# 12
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Не не ги ползвам - учителка съм - просто не виждам как  newsm78 иначе ако имаше вариянт бих се възползвала...
И аз съм, но не бях се замисляла по въпроса, защото още една година имам до завръщането си, но... Ами не може ли с по-малък годишен норматив, например?

# 13
  • София
  • Мнения: 2 162
В какъв смисъл питаш за норматива? Законът говори за работен ден. Работния ден на учителите по принцип е по- малко от 7 часа, а нормативът има значение за заплатата им. Законът не взема предвид колко работни часа си събрала, защото смисълът на цялата разпоредба е да улесни кърмачките, които работят да кърмят децата си, а не да получават някакви бонуси, заради това че кърмят - като например по- малко да работят.  Grinning
В общи линии ако времето, по което си в училище съвпада с времето, по което ще кърмиш и си изпълнила другите условия (дете под 8 месечна възраст или бележка от доктора, че кърменето трябва да продължи) имаш право на 1 час дневно за кърмене. А ако имаш близнаци съответно 2 или 1 час в зависимост от възрастта им.

# 14
  • Мнения: 352
Включвам се като цитирана в един от двата линка по-горе Simple Smile
Значи аз се възползвах от този закон и до ден днешен си ползвам 1-ния час за кърмене на бебата. Бележката ми я издаде личната лекарка, която е и лична на дъщеря ми.
Напоследък обаче кърменето все повече не представлява интерес за нея..и май скоро ще се разделим с него, с 1-ния час, с пълноправното членство в този форум.... ех и с хилядите приятни мигове, свързани с кърменето .....

Общи условия

Активация на акаунт