кисти на яйчника-за кой ли път отново по темата

  • 2 482
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 647
Преди два дни бях на гинеколог поради това , че този месец цикълът ми е неспирен от около 20 дни.Последва преглед с вагинален ехограф и ..хоп - две кисти на десен яйчник , едната с размер 3 см , а другата 4,2 см.Лекарят ми обясни , че са фоликулни и , че нямам причина да се притеснявам.Предписа ми противозачатъчни "Логест" и ме изпрати по живо  по здраво.Обаче аз нещо не съм много спокойна , най-малкото защото си нямам идея какво може да означават тези кисти , опасни ли са по някакъв начин и т.н.Затова реших да потърся с търсачката и да прочета по въпроса.Оказа се , че от това което прочетох в различните теми свързано с кисти  ме изплаши още повече.Искрено се надявам наистина да нямам причини за притеснение, но бих искала да чуя мнението на тези от вас които вече са се сблъсквали с този проблем .

# 1
  • Мнения: 485
Миналия месец и на мен ми откриха- на левия яйчник.Казаха ми абсолютно същото като на теб само че лекарят ме попита дали ще пия контрацептиви или Дуфастон.Не пих нищо и реших да изчакам да видя дали ще се спука кистата след идването на мензиса ми.Е, след втория преглед уж я няма вече...пък ще видим.Аз не мога да пия противозачатъчни,защото имам ерозивен гастрит и често повръщам,иначе не бих се поколебала да попия поне 3 месеца.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 383
Фоликулните (мисля, че точното им име е фоликулярни) кисти се пукат с противозачатъчни. Опасните са т.нар. ендометриозни кисти.
На ехографа фоликулните излизат черни, а ендометриозните са кажи-речи с цвета на яйчника, само, че се виждат очертани с кръг.
Съветът ми е пий противозачатъчните и по време на цикъла, трябва кистите да ти се пукнат. Аз съм пила "Логест" преди години, но като контрацептив и не съм напълняла, нито съм се окосмила. Знам и че не е мн. натъпкано с хормони лекарство. Успех!   bouquet

# 3
  • Мнения: 9 063
фоликулярните кисти не са опасни като ендометриозните или шоколадовите.
Лекуват се или с противозачатъчни, или с други хормонални медикаменти.
Моята я лекувах с Дуфастон (прогестерон).
За месец изчезна.
Не се притеснявай, просто внимаай с резките движения, да не се пукнат и си пий лекарствата. Задължително по някое време и на контролен преглед.

# 4
  • Мнения: 4 324
Ендометриозните кисти е почти (да не кажа хич) невъзможно да се видят на ехограф.
Яйчниците образуват на повърхността си фоликули. През месечния цикъл тези фоликули узряват и се уголемяват. По врме на овулацията (тогава когато може да се зачене) тези фоликули се пукат и освобождават яйцеклетка.
В твоя случай фоликула не се е спукал и е станал на кистичка.
Фоликулярните кисти не са опасни!
Аз препоръчвам дуфастон, пред противозачатъчните, но все пак нека лекаря ти каже.

# 5
  • Мнения: 9 063
Аз препоръчвам дуфастон, пред противозачатъчните, но все пак нека лекаря ти каже.

И моето мнение е такова, но все пак лекаря си казва, щом е преценил...
Колко време ти каза да ги пиеш Логест-а?

# 6
  • Мнения: 647
"Logest" пия по 2 табл/ден- 5 дни, изчаквам менструацията и започвам да пия друг вид противозачатъчни , но не е пред мен рецептата за да мога да ви кажа какви точно ми предписа. Благодаря на всички за отговорите.Наистина на снимката кистите са черни.

# 7
  • Мнения: 3 647
 Praynig Twisted Evil доста ме поуспокои четенето на тази темичка
имам сходен проблем 3 месеца  непрестанен мензис
диагноза - поликистозни яйчници
лечение дуфастон - явно не са от страшните кисти
 Peace

# 8
  • Мнения: 647
ANGYA  , ако това би те успокоило май наистина не било толкова страшно.След 2 месеца от прегледа едната киста ми е изчезнала , а другата е намаляла на половина ! Grinning

# 9
  • Мнения: 945
Praynig Twisted Evil доста ме поуспокои четенето на тази темичка
имам сходен проблем 3 месеца  непрестанен мензис
диагноза - поликистозни яйчници
лечение дуфастон - явно не са от страшните кисти
 Peace
ANGYA, zа съжаление поликистоzата се отличава от еднократно появилите се фоликулярни кисти и е доста сериоzно zаболяване. Потърси повече инфо в сайта на zачатие www.zachatie.org
Но и не бърzай да се шашкаш, понеже някои "лекари" поставят таzи дигноzа, гледайки на ръка #Cussing out. На мен също една мила женичка ми постави таzи диагноzа и ме овика как така не съм предполагала, че имам поликистоzа. В крайна сметка се окаzа дермоидна киста.

# 10
  • Мнения: 2 019
фоликулярните кисти не са опасни като ендометриозните или шоколадовите.
Лекуват се или с противозачатъчни, или с други хормонални медикаменти.
Моята я лекувах с Дуфастон (прогестерон).
За месец изчезна.
Не се притеснявай, просто внимаай с резките движения, да не се пукнат и си пий лекарствата. Задължително по някое време и на контролен преглед.
Peaceаз пих противозачатъчни

# 11
  • Мнения: 3 647
Praynig Twisted Evil доста ме поуспокои четенето на тази темичка
имам сходен проблем 3 месеца  непрестанен мензис
диагноза - поликистозни яйчници
лечение дуфастон - явно не са от страшните кисти
 Peace
ANGYA, zа съжаление поликистоzата се отличава от еднократно появилите се фоликулярни кисти и е доста сериоzно zаболяване. Потърси повече инфо в сайта на zачатие www.zachatie.org
Но и не бърzай да се шашкаш, понеже някои "лекари" поставят таzи дигноzа, гледайки на ръка #Cussing out. На мен също една мила женичка ми постави таzи диагноzа и ме овика как така не съм предполагала, че имам поликистоzа. В крайна сметка се окаzа дермоидна киста.
мерси за инфото ще погледна  линка
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт