Въпрос за църковните празници.

  • 10 178
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 271
Моля някой да ми обясни, защо не се пере, когато е някакъв празник, както днес, например.
Свеки и зълва ми (живеем заедно) не ми дават да пускам пералня, защото на празник не се работи... Ама в крайна сметка няма аз да работя, а пералнята... Също така не може  да не изчистя, защото детето се въргаля по земята непрекъснато...
Уважавам това, че държат да спазват религиозните традиции, но аз не съм чак толкова вярваща и искам да си свърша работата...
Не става да си работя на своя глава, защото все пак къщата е и тяхна и не искам да се караме, но това не го проумявам.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако се съобразяваш с тези неща само защото ти казват, а не си убедена, че трябва - няма смисъл. Това са глупости.

# 2
  • Мнения: 10 983
За мен това не са традиции, а суеверия Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 134
Вярата и суеверието нямат нищо общо!

# 4
  • Мнения: 6 315
Това, за което говориш са по-скоро народни поверия.
Пра-пра дядо поп е казвал:
"Ако имаш работа - свърши си я, Господ няма да ти се разсърди."

# 5
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Оле, майка ми е същата- не ми дава да пера, да шия, да чистя. Но в момента, в който тя излезе-аз вече съм пуснала пералнята- и сега пере даже. За мен това са пълни глупости.

# 6
  • Мнения: 3 453
Аз пък вярвам в тези неща..но всеки си има право на мнение.Ето например скоро беше задушница и не правих нищо..защото това значи да хвърляш помия на празника.Мои близки са си патили от знанието и неспазването на църковните празници.Преди няколко години наша близка реши да си мие прозорците на магазина на Св.Богородица..незнам може и случайно да е,но си счупи как падайки от стълбата,а баба ми пак на някакъв празник нещо правеше и си изкълчи ръката.Именно след този случай тя ми е казвала,че не е грешно да работиш ако не знаеш за празника или ако си забравил,но не е хубаво да знаеш че е църковен празник и да работиш.може и суеверия да са,но аз въм много вярваща и се старая да ги спазвам..но..всеки знае него си,затова не мога да обвинявам хората за които това си е само суеверие и го приемат по различен начин Simple Smile

# 7
  • Мнения: 295
Според мен може да се подходи по следния начин - ако човек работи на смени, ако няма друго време, когато да свърши тази работа, да, може. Господ не е чак такъв счетоводител. Но ако има време през другите дни да изпере, да изчисти, не виждам смисъл защо именно на голям църковен празник трябва да се работи - ми той затова е празник, за да се почива. Но ако само това е мерилото за празника - да не работим - без дори да стъпим в църквата, вече не казвам и на литургия да се присъства - няма смисъл. Каква полза от това, че не переш, не чистиш, не шиеш, седиш със скръстени ръце, а по никакъв начин не усещаш смисъла на християнския празник, за Господа не си и помисляш, за Неговата Майка още по-малко...Тогава всички тези забрани наистина се превръщат в суеверия.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Kris Dior, вече ще знам, че когато си счупя някакъв крайник, то денят ще да е бил църковен празник Tired
А само домашната работа ли се смята за работа? Ами какво да правят тези, които професионално се занимават с шиене и чистене - означава ли, че още щом са започнали работа вече са грешни?
Може да не ми отговаряте. Знам, че за тези суеверия се подхожда избирателно и на противоречията не се обръща внимание.

# 9
  • Мнения: 780
а бе и аз не съм чааак толкова вярваща , но и аз на празниците/ като знам че е празник/ не пера, но вчера не знаех и пуснах пералнята след това един съсед ми каза че е архангелов ден . стана ми малко гадно но какво да направя че съм забравила?!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 951
Живеем сами и не се съобразявам с никого.Пускам си пералня ,когато сметна за необходимо.Имам две деца и ,ако трябва да се съобразявам с църковни празници,то трябва да ходим  голи или с мокри дрехи.
На баща ми лелята в определени дни от седмицата не е излизала от вкъщи,не е готвила,чистила,посрещала гости.В тези дни са умирали децата й.Била е пианистка и е давала уроци.,но в такъв ден не е правила нищо.
Само на  задушница не работя.Може да сготвя,но не пускам пералня.Баба ми казваше ,че е грехота.Поне в такъв ден трябва да се  почитат умрелите!

# 11
  • Smallville
  • Мнения: 994
ЗА мен това са отживелици.Тези традиции са от преди сто години,когато се е живеело по съвсем различен начин,на днешния ритъм на живот не вървят.А колкото до почитта на задушница,аз мисля,че мога да почета мъртвите,като запаля свещ и най искрено се помоля,а не като не изпера или изчистя,къде е логиката?И изобщо не ми е нужен специален ден за това.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 271
Както вече споменах, аз уважавам желанието им да почитат празниците, както им харесва. Не протестирам срещу това. Но аз не съм такъв човек. И от тук идва проблема ми - че трябва да спазвам традиции, които аз самата не уважавам. Например, паметта на починалите ми близки хора, почитам по различен, мой си начин.
Просто исках да разбера, дали за роднините ми би било проблем(от религиозна гледна точка), че аз си чистя и си пера, докато те си почитат празника. Според мен не е правилно да се налага религия и начин на живот на хората.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много точно и по моето мнение се е изказала Lara.
И още нещо си мисля аз - повечето го правят, това с почитането на празника, от показност, заради това да ги видят другите и какво ще кажат за тях.

# 14
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Не би трябвало да се налага мнение - всеки постъпва, както чувства нещата, но уви - опитват да се налагат ... Моята свекърва е същата - аз не мисля, че работата може да е грях, но тя си настоява на своето  Close
На задушница не работя - това наистина са броени дни за почитане на мъртвите  Peace

Общи условия

Активация на акаунт