Рецепти за пости

  • 13 080
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 816
Преди малко прочетох в една тема,че постите започват от 14 ноември.Реших да споделим интересни и изпитани рецепти за тези ,които са решили да постят.Ето и една рецепта от мен:
Зелеви сърми
Продукти:
 листа от кисело зеле
2 чаени чаши ориз,
1/2 чаена чаша олио,
2-3 глави лук
1 стрък праз,
1 лъжица доматено пюре,
 2 лъжици стафиди, 5-6гъбки
сол,
магданоз,чубрица,червен пипер

Приготвят се по стандартната процедура,но са много вкусни с добавените праз,стафиди и гъбки.  eat
Вие сте наред.по-късно ще се включа с още идеи.  bouquet

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Постите започват от 15-ти, на 14-ти са Заговезните  Wink
Най-много обичам пържен ориз с праз и гъби и пица с микс от замразени зеленчуци, гъби, маслини и вместо кашкавал отгоре настъргани варени моркови или картофи с червен пипер /ако периодът позволява, добавям и ролца от раци/. Общо взето, миналата година открих, че мога да приготвям вкусни и разнообразни ястия и по време на пости /за мъжете задължително с гарнитура от пържолка  Mr. Green/. Преди това карах предимно на филия с лютеница и картофена салата. Правя и стандартни ястия, като замествам месото с гъби - примерно в сърмите, пълнените чушки и др. Когато ми остане повече свободно време, ще пусна още рецепти  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 3 816
Ето още една рецепта от мен:
2стръка праз
4зелени доматчета,2моркова от сурова туршия
3чаши ориз
олио
чубрица
Праза го задушавам,ситно нарязан в тиган,нарязвам киселите зелени домати и моркови на ситно,ориз ползвам бланширан и не го запържвам.Слагам всичко в тавичка и я слагам във фурната.Пече се до готовност.Сол не слагам заради доматите и морковите,понеже са достатъчно солени.Да ви е сладко!  chef  bouquet

# 3
  • Мнения: 11 818
Ще се оптам да възпроизведа една стара, но обичана рецепта, не си спомням от къде е, май от някакво предаване - Боб по индийски:
Шарен боб (може и от по-дребния, даже според мен с него става по-вкусно) се сварява предварително (или купувате консерва). След това се запича в тавичка заедно с лук, моркови, доматено пюре (или домати), чесън (хубаво е с повечко), сол, чубрица, олио, черни маслини  без костилка, нарязани на по-едри кръгчета (поне 200-300 гр.) - всичко това на сурово. След като нещата са полу-готови в тавата се добавя 1 чаша ориз и така докато стане. Накрая се поръсва с магданоз.  Дано ви хареса! Предполагам, че и с леща може да стане вкусно, трябва да се пробва.

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 09:34 от Sisssi

# 4
  • Мнения: 888
Запиавам се за темата,че и аз ще се опитам да издържа да постя  Grinning Grinning

# 5
  • Мнения: 11 818
Маслини с ориз - на фурна, или в тенджера.  С лук, може и морковче, олио, черн пипер, сол..

# 6
  • Смолян
  • Мнения: 42
Боб яхния останал от предишната вечер може да се направи и на фурна с зеле/прясно или кисело/ предварително сварено с малко олио. Слага се по гъст боб  и отцедено зеле подправя се със малко черен пипер и джоджен и ако е нужно се прибавя сол на вкус.Слага се във фуранта леко да се запече и става много вкусно. Опитаите дано Ви хареса. Става по вкусно със шарен боб, при нас в Родопите го правим със Смилянски фасул.  Peace

# 7
  • Мнения: 62
Ще се оптам да възпроизведа една стара, но обичана рецепта, не си спомням от къде е, май от някакво предаване - Боб по индийски:
Шарен боб (може и от по-дребния, даже според мен с него става по-вкусно) се сварява предварително (или купувате консерва). След това се запича в тавичка заедно с лук, моркови, доматено пюре (или домати), чесън (хубаво е с повечко), сол, чубрица, олио, черни маслини  без костилка, нарязани на по-едри кръгчета (поне 200-300 гр.) - всичко това на сурово. След като нещата са полу-готови в тавата се добавя 1 чаша ориз и така докато стане. Накрая се поръсва с магданоз.  Дано ви хареса! Предполагам, че и с леща може да стане вкусно, трябва да се пробва.


И аз се записвам в темата
Много ти благодаря, точно щях да питам, какво да направя с лещата, само че без ориз, защото вчера за постите си направих кафяв ориз със стафиди, орехи, лукче, обаче попрекалих с количество, така, че ориз имам да ям цяла седмица. Успех на всички, които ще постят.  chef

# 8
  • в баира
  • Мнения: 861
Аз почнах да постя и за довечера смятам да направя панирани чушки.
Чушките са ми печени, от буркан. Овалвам ги само в брашно и пържа. Заливам с доматен сос.

# 9
  • Мнения: 112
Постила съм 40 дни но за Великден...
ако обичате сладичко - локум, локумени вафли...
плодове с мед...тиква и баница с
тиква, ябълки - като рецептата за постна баница е
кори, олио, захар и настърган плод, най-отгоре заливаш с не-много олио
печеш в умерена /180 гр./ фурна около 40мин и
после по желание се поръсва с пудра захар.
Компотите са много полезни по време на пост...
лошото е, че си постоянно гладен, а аз ще се опитам
да не ям и хляб...почвам пък до кадето успея...
най-важно е да се спазва и духовен пост! а за това вече
няма рецепта!
Късмет на всички!   bouquet

# 10
  • в баира
  • Мнения: 861
tedi@az: напомни ми за компотите - аз за закуска си правя мюсли, залети с компот. Слагам и плодовете, не само сока. Добавям и повечко орехи. Тази закуска държи доста сито.

# 11
  • Мнения: 1 269
Момичета , да не забравяме и за тестените изкушения - "Вкусните питки на Карина" и "Шоколадов крейзи кейк". Това са рецпти, които научих от този форум и са много подходящи за постите! Peace

# 12
  • в баира
  • Мнения: 861
"Шоколадов крейзи кейк".

Дай линк!
Ама шоколадов???? Няма ли мляко в тоя шоколад?

# 13
  • Мнения: 11 003
Ама шоколадов???? Няма ли мляко в тоя шоколад?

В натуралния шоколад няма!  Sunglasses

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ориз със зеленчуци, леща яхния, празена каша

Общи условия

Активация на акаунт