Назад, назад, моме Калино

  • 13 279
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 568
Преди време някъде бях чела съвременен "анализ" на тази песен. Авторът казваше, че тя е илюстрация на това какъв смотаняк е българския мъж - имало гора висока, река дълбока и затова мацката не можела да дойде с него. И когато става ясно, че тя е готова на всичко, той си признава, че всъщност има жена и деца. Какво мислите вие и сещате ли се за други песни, които могат да бъдат анализирани по подобен начин?

# 1
  • Мнения: 1 615
Еее... никога не бях я поглеждала така... Все си мислех на какво е готова жената... А и песента е много хубава. "Биляна платно белеше" буди подобни мисли в мен и винаги почти ме разплаква.
А иначе, сигурно всички сте чували съвременния анализ на "Хаджи Димитър"... Wink

# 2
  • Мнения: 3 447
Ами на прима виста се сещам за "Кога зашумят шумите". Песента илюстрира силната зависимост на българския мъж от неговата майка, дори когато той заема високи ръководен пост (Костадин войводата, капетано). Най-големият страх на литературния герой е да не го чуе майка му, старата, защото ще се наложи да й обясни за брака си с една македонка поробена и да си понесе мъмренето за този неравностоен брак (а в очите на мъжките майки всички бракове са такива)  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 405
Много мъже са такива, затова ги има и във фолклора, перфектен начин за документиране на събития.

# 4
  • Мнения: 412
 Laughing
Е тогава лирическият герой от "Девойко, мари хубава" пък е олицетворение на смелостта на българския мъж да казва истината само обилно гарнирана с винце "да пия, да са напия", и още по-похвалната - и даже елегантно-екзистенциална - смелост, когато храбро иска невъзможното и непостижимото, така де, не щото се е борил и е бил отхвърлен / победен / непожелан, а дефинитивно и на диалект (даже идиолект) и предварително си е наумил, че "няма да са зьомниме"...Ма пусто му се иска...Ако беше възможно, щеше по - да не му се иска. Мда  Laughing

Супер тема   bouquet

# 5
  • Мнения: 25 568
Ами на прима виста се сещам за "Кога зашумят шумите". Песента илюстрира силната зависимост на българския мъж от неговата майка, дори когато той заема високи ръководен пост (Костадин войводата, капетано). Най-големият страх на литературния герой е да не го чуе майка му, старата, защото ще се наложи да й обясни за брака си с една македонка поробена и да си понесе мъмренето за този неравностоен брак (а в очите на мъжките майки всички бракове са такива)  Simple Smile

Доне, грешиш!  Peace
В тази песен изобщо не става дума за брак с поробена македонка, а за смъртта на героя, паднал в борбата за освобождението на Македония.  Wink
Затова не иска да ги чуе майка му, да не се налага да обясняват защо синът й не е с тях...  Cry

# 6
  • Мнения: 3 447
Ох, Как'Сийке, тъй ли било бе Sad

# 7
  • Мнения: 1 615
Истински готина идея за тема!!!
Ако хванем да анализираме майките на мъжете в песните, какво ще кажете за "Притури се планината"??? Аз лично полудявам от залегнатата идея Grinning

# 8
  • Мнения: 1 938
Доне, грешиш!  Peace
В тази песен изобщо не става дума за брак с поробена македонка, а за смъртта на героя, паднал в борбата за освобождението на Македония.  Wink
Затова не иска да ги чуе майка му, да не се налага да обясняват защо синът й не е с тях...  Cry

 Peace

# 9
  • Мнения: 10 568
Хайде обаче да преразказваме какво се пее накратко, защото не всеки ще се сети за цялата песен.
Ето още един пример "Сестра кани брата на вечеря" - той не иска да отиде, защото се е напил и е убил единствен син на майка. И кой ще го спаси - сестра му, която ще си даде "най-малкото и най-убаво чедо" за кръвния данък на брат си.
Не искам темата да се приема като оплюване на българсия мъж Simple Smile!

# 10
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
 Mr. Green
Тази песен, редом с Рипни, Калинке са ми в топ тен на най-омразните песни.


Не се сещам за конкретния текст и заглавие на песента, но като цяло майка съветва дъщеря си, която отива снаха. Първата година не говори на свекървата, втората може да й отговаря на въпроси, третата може да я пита нещо и чак след това вече може да тръгне да я определя.

# 11
  • Мнения: 3 447
Mr. Green
Тази песен, редом с Рипни, Калинке са ми в топ тен на най-омразните песни.

А "Я кажи, кажи, моме Калино, що ти се яде" любиш ли я  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 520
А може ли да споделите и новото тълкувание на "Хаджи Димитър".
Както и да припомните "Притури се планината".
Честно казано досега не съм се замисляла в тази посока, когато съм ги слушала тия песни. Wink

# 13
  • Мнения: 25 568
Аз пък слушах навремето, като ученичка още, една страшно разтърсваща песен, в която свекървата беше положителен герой. Чак се разплаках, много беше вълнуваща. Май беше мечкадарска, нали те са тези, в които хем се пее, хем се говори?
Та историята е следната. Мъжът тръгва сутринта да извежда овцете на паша и заявява на жена си (първата хубавица в селото), че му е писнало вечер да му се присмиват приятелите в кръчмата, че жена му е бездетна. Казва й да си събира багажа и вечерта, когато се върне, нея да я няма. И заминава.
Жената, естествено се разплаква. Вижда я свекървата и пита защо плаче. Невестата обяснява. Тогава свекървата й казва: "..., колкото си хубава, толкова си и глупава" и започва да й дава съвет какво да направи. Да си отвори раклата и да се премени с най-хубавите си дрехи, да откъсне най-красивото цвете от градината и да се закичи и т.н. Снахата изпълнява всичко и вечерта застава на портата да чака мъжа си. Задава се той и като вижда тая хубост, отдалече се провиква, че пет пари не дава вече какво говорят приятелите му и че такава хубава жена не може да се гони.
Нещо такова беше, мъж я пееше песента - още не мога да я забравя...

# 14
  • Мнения: 3 423
Mr. Green
Тази песен, редом с Рипни, Калинке са ми в топ тен на най-омразните песни.


Не се сещам за конкретния текст и заглавие на песента, но като цяло майка съветва дъщеря си, която отива снаха. Първата година не говори на свекървата, втората може да й отговаря на въпроси, третата може да я пита нещо и чак след това вече може да тръгне да я определя.

Така е, като живеят като Гераците.
Друго си е през девет планини в десета.
Ние с мъжа ми сме духнали в трета държава,
свекито и тъщата ги виждаме веднъж-дваж
годишно и любовта цъфти и процъфтява.
Много сладуранска тема!

Общи условия

Активация на акаунт