Към всички кърмещи или смятащи да кърмят бъдещи и настоящи майки

  • 1 765
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 693
към модератора:ако този пост е за друга тема моля да го преместите като предварително се извинявам за притеснението. Аз го сложих тук защото е отправен към бъдещите и настоящи майки

Искам да споделя скромния си личен опит в кърменето с всички бъдещи и настоящи майки, които имат желание да кърмят, защото това е най-важното, психическата нагласа – да го искаш. Още няколко месеца преди да родя имах много коластра, дори ми течеше, и много исках да кърмя. Надявах се да успея, защото бях чела и чувала за многото ползи от кърменето за бебето и майката, както и за това как много майки се отказват сблъсквайки се с някои проблеми свързани с кърменето. Още тогава си казах, че ще направя всичко възможно да кърмя колкото може по-дълго.
На втория ден след като родих секцио, започнах да кърмя и понеже имах много коластра а после и мляко, не са дохранвали сина ми. Не бях виждала на живо как кърми жена, но бях изчела доста за това как е правилно да се постави да суче бебето. Бях гледала снимки и клипчета, а и акушерката в болницата ме гледа първите 1-2 пъти. Въпреки че уж поставях правилно бебето на третия ден зърната ми се израниха. На петия ден даже един път се изцедих в шише за да му дам кърма без да суче защото адски много ме боляха зърната. Мажех обилно зърната с Гармастан почти 2 седмици,изхабих цяла опаковка, и доста време държах гърдите си голи, особено в болницата където бях сама в стая. Въпреки това, нямаше подобрение но и не се влошаваше състоянието на зърната ми. Около месец след раждането, зърната ми се оправиха сякаш от самосебе си, както ми бяха казали съфорумките ми - септемврийки. Радвам се че не се отказах да кърмя въпреки болката в началото.
На лекция от курса за бременни, който посещавах преди да родя, представител на Ла Лече Лиа ни посъветва да не се цедим, защото организмът си произвеждал толкова мляко колкото му трябвало на бебето. Имах много кърма и ми течеше, но не се цедях. Когато усещах гърдите се много напрегнати и издути сякаш ще се пръснат, изцеждах по малко. На осмия ден, вече вкъщи, вдигнах температура, почти 40 градуса и получих запушване на едната гърда. Започнах през полвин-един час да правя горещи компреси, после масаж с натиск от периферията към зърното и изцеждане. След два дни вече се поуправих. Кърмата ми намаля и почнах да давам и двете гърди на едно хранене. Бебчо толкова ме изсмукваше че на втората седмица, след почти час хранене, в 21 часа и след като още търсеше и беше неспокоен го дохраних с малко АМ. Да отбележа че пак не се изцеждах, което отчитам като грешка още от самото начало, но вече нямаше и какво толко да изцеждам, защото малчо изсмукваше всичко. След това за около 2-3 седмици давах само кърма от и двете гърди на едно хранене и по 1-2 пъти на ден, когато усещах гърдите си доста празни, обикновенно към 18 или 21часа, давах само АМ. 2-3 пъти пробвах да се цедя и да му го давам, за да не му давам АМ, ако имам кърма, защото прочетох че може да има кърма въпреки че усещам гърдите си меки и празни. Понякога успявах да изцедя 100-110 грама, колкото пише че трябва да изяжда, но 1 път изцедих само 40гр. и му дадох АМ. И така почти 7-10 дни го кърмех 5-6 пъти за 24 часа(на поискване, през 3-4-5 часа, и почти всеки ден в различни часове, без никакъв режим) и 1-2 пъти му давах само АМ 100-120грама. Синът ми спеше почти постоянно(сега вече понякога изкарва буден между две хранения) – буди се, яде и пак заспива, но аз не съм го будила. Когато се събуди тогава яде, като не са минавали по-малко от 3 часа между 2 хранения. Когато обаче 1 месец след като се роди на консултацията го премериха, се оказа че е наддал малко повечко - 1100 грама. И тъй като много болести се дължат и на наднорменото тегло реших да спра АМ и колкото и често и дълго да суче да прибягвам към АМ само ако е много неспокоен и съм сигурна че не се е наял. Но така и не ми се наложи от тогава да му давам АМ. Въпреки че усещах гърдите си празни, синт ми сучеше, понякога в продължение на 40-50 минути, но после заспиваше спокойно и спеше поне 3 часа а понякога и 3.30-4. Това ме кара да мисля че въпреки че усещам гърдите си празни и не мисля че гълта(понякога се чуваше), все пак яде нещо, и не само че яде но и му стига. Ще видим другия месец колко ще е наддал. И да отбележа че не съм се изплашила да няма наднормено тегло а само спрях да се претеснявам дали се е наял и си казах - дори да е малко ако е спокоен значи му е достатъчно. И най-важното че откакто спрях да давам АМ и го кърмя на 3-4 часа от и двете гърди, мисля че кърмата ми пак взе да се увеличава. Вече дори понякога давам само едната гърда. Радвам се че преодолях и това по-скоро може би психологическо препятствие притеснявайки се дали имам кърма, дали гълта нещо като суче и дали му стига. Моят съвет е ако бебто ви суче(дори ако му е нужно и по 1 час ако имате търпение да го кърмите толкова дълго), независимо колко наддава(сестра ми е наддавала по 100-200грама а сега е на 26 години напълно здрава) и ако след това е спокойно(или не е неспоойно по друга причина) не бързайте да се поддавате на страховете, съмненията и несигурността в себе си и да прибягвате към АМ.
Надявам се да продължавм да кърмя поне до шестия му месец.  Praynig
Дано който прочете това не само да си е изгубил времето а ако се сблъска с някое от нещата с които се сблъсках аз(което най-искрено не ви пожелавам) да съм ви от полза.  Hug

Последна редакция: сб, 11 ное 2006, 04:49 от viki81

# 1
  • Мнения: 2 197
Това е много полезно за бъдещите майки. Аз искам само да добавя, че особено в началото е много важно да се изцежда кърмата между храненията. Това зависи от количеството кърма, но на мен всички акушерки ми казаха, че е задължително, поне докато каналите се отворят напълно, за да не се получат проблеми (както е станало при теб). А иначе всяко бебе си има индивидуални потребности. Аз кърмих един месец, после лекарката ни каза, че малко е наддала (600 гр.) и ми каза да я дохранвам. Вследствие на това първо качи 1,4 кг за 1 месец, после се появи проблем със запека и др. под. В края на краищата и спрях дохранването и си кара на кърма до 4,5 месеца (толкова имаше). Така че - кърменето е най-доброто за бебето и детето само определя колко му трябва. Моето никога не е било гладно. Никога не е яло нощем, не се е будило също. Познавам бебета, които ядат много и въпреки това са гладни 2 часа след хранене. Пожелавам на всички, които ще прочетат темата успех и здрави и весели бебоци.

# 2
  • Мнения: 45
Чудесно е,че си споделила опита си.Това ще е много полезно за бъдещите майки.Аз четях за кърменето,откакто разбрах,че съм бременна.Въпреки огромното количество информация,минах през един ад и знам,че нищо не може да се сравни с опита.Също както boto казва,трябва изцеждане в началото!Това ми беше най-голямата грешка и без малко да изпусна млякото,ама нали навсякъде пишеше-Не изцеждай!Отпушат ли се каналите-ок,но тази подробност не я знаех.Друго важно нещо е да не се дава АМ,дори и да не достига млякото.То се регулира изключително бързо.И аз съм давала първия месец 3-4 пъти и мога да кажа,че нервите не ми издържаха поради собствената ми несигурност.Когато в 4 месец имахме кърмаческа стачка също се панирах,но не дадох АМ.Вече знам,че каквото и да стане,аз имам или мога да имам достатъчно мляко.Бъдете уверени,вярвайте на бебето си,вярвайте и на себе си.Пожелавам на всички успех!  Hug

# 3
  • Мнения: 875
аз също искам да ти благодаря за това, че си намерила време да споделиш твоя опит. остават ми два месеца и чета всичко свързано с кърменето. много искам и аз да кърмя и всичко да е наред. затова е хубаво да знаеш, че не всичко минава безпроблемно, но както ти си показала с твоята история, важно е да си целеустремен и упорит! пожелавам ти всичко най-хубаво!!!  Hug

# 4
  • Мнения: 2 478
Вики поздравления за упоритостта!
И аз в началото имах съмнения стига ли не стига ли,но с вяра и със спокойствие всичко се оправя! Peace
Дано всички които са решили да кърмят да устоят на първоначалните трудности,защото после е прекрасно!!!Нали!?

# 5
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Аз също искам да благодаря на Вики, още от една друга тема, която пуснах аз в кърмаческият форум и тя, както и други мами ми отговориха и помогнаха с много полезна информация!
      МОЯТ СЛУЧЕЙ НА КРАТКО, БЕШЕ ТАКЪВ, ЧЕ БЯХ НА КРАЧКА ДА СИ СПРА КЪРМАТА, ТЪЙ КАТО НА ВСЕКИ ТРИ ЧАСА СЛЕД КАТО НАХРАНЕХ БЕБКА, СЕ ИЗЦЕЖДАХ КАТО ЛУДА И ТЕЗИ ПРОЦЕДУРИ ПРОДЪЛЖАВАХА ПО ЦЯЛ ЧАС.Много се тормозех, затова, че Карина яде за 10 мин., а аз след това имам работа още близо час.
   Сега благодарение на Вики и мамите от кърм. форум, вече не се изцеждам (от два дена) и се чувствам добре!Надявам се все така да нямам проблеми и да продължа да кърмя, колкото се може по - дълго време!
   БЛАГОДАРЯ ВИ!  bouquet

# 6
  • Мнения: 693
Нали искам най-доброто за моето дете, а според мен да го кърмя е най-доброто относно храненето така че засега трудностите неможаха да ме откажат.
Аз отчитам това че не се цедях като грешка вследствие на която получих запушване и кърмата ми намаля, но незнам дали и ако се цедях нямаше пак да ми се случи някое от тези неща  newsm78. Може би е добре поне първия месец да се цедиш, но има логика и в това че гърдата постоянно произвежда мляко така че не се стремете да изцеждате докрай а колкото гърдата да започне вече да пуска съвсем малко.
И най-вече каквото и да чета и чувам аз се осланям на вътрешното ми чувство(за всичко свързано с бебчо) и съветвам и вас да правите това което чуствате че е най-добро, дори да не сте сигурни(понякога се съмнявам дали това което смятам че е правилно наистина е така, нали ми е за първи път), защото по доста въпроси има различни мнения и така както бебчетата са различни - за някои е добро едно, а за други друго.

Последна редакция: нд, 12 ное 2006, 18:44 от viki81

# 7
  • Мнения: 3 248
И аз искам да ти благодаря за отделеното време да споделиш опита си. И аз възнамерявам живот и здраве да си кърмя. Wink

# 8
  • Мнения: 6 617
Благодаря за споделеното и успех с кърменето.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 941
Благодаря  bouquet Не знаех, че не трябва да се цедя след кърмене, преди съм правила мастит и мислех, че защото не съм се цедила и тогава лекарката ми е каза, да правя студени компреси, а не топли newsm78

# 10
  bouquetБраво за дългото послание!~
Ьз обаче все пак мисля, че в началото мамите трябва да се цедят, докато гърдите им свикнат с количеството нужно на бебчо....
Бих казала на бъдещите кърмачки, че в началото(в първите 2-3 седмици) няма нищо вълнуващо в кърменето...ужасно болезнено е ...в последствие обаче това се превръща в невероятно удоволствие и засилва връзката с бебето........Не се отказвайте от него

# 11
  • Мнения: 650
благодаря за инфото

Последна редакция: нд, 12 ное 2006, 08:34 от Lana2004

# 12
  • Мнения: 81
Чудесна тема!Само искам да прибавя за тези, на които им предстои да кърмят, че е добре да подготвят зърната си един,два месеца по рано, като ги мажат с Грамастан, за да не изживяват болката.По време на кърменето трябва да се пие много вода,да са спокойни мамите, да се хранят 5 пъти дневно и да спят един път в деня.Всичко това спомага за добрата лактация.Ако кърмата намалее може да се ползва  хомеопатичното лекарство(Уртика),за стимулиране и да се пие специален чай.Успех на всички мами, които искат да направят най-доброто за бебоците си- да ги кърмят!

# 13
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Много благодаря за споделения опит. Сигурна съм, че ще ми бъде полезно. Смятам кърменето за нещо много важно и съществено при отглеждането на едно дете Peace.

# 14
  • Мнения: 693
Когато получих запушване и вдигнах температура пиех парацетамол и слагах чорапи напоени с оцет, а за гърдата - първо компреси с гореща вода(колкото можеш да издържиш по-гореща), после масаж, после цедене и накрая компрес със студена вода за успокояване защото от цялата процедура гърдата ти се зачервява.

Общи условия

Активация на акаунт