за цвветята в дома

  • 3 897
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 122
Здрасти на всички! Имам един проблем с цветата в къщи и по точно с тези, които си купувам от магазина. Когато ги присаждам след известно време увяхват. Като си стоят в тяхната си саксия, нищо им няма, но при пресаждане след известно време съхнат. Пробвала съм с домашна (селска) пръс, пробвала съм и с обогатена от магазина, дори съм ги смесвала, но резултата е един и същ. В момента пак съм изправена пред същия проблем, имам едно цвете, което пресадих сега на есен когато му беше времето и ето на сега го гледам, че листата му започват да вяхнат, а така хубаво си вървеше в старата саксия, обаче му стана тясна. Не знам аз ли не разбирам от цветя или проблемът е другаде? newsm78

# 1
  • Мнения: 2 724
Пипаш ли корените при пресаждане ?Много цветя са чувствителни .Аз много внимавам когато ги пресаждам и само ако има загнили корени, ги отстранявам .Може би им идва силна почвата или ги преполиваш системно. След като се пресадят, се поливат обилно ,докато потече в чинийката и после се изчаква ,докато позасъхне горния слой на около 2 см. Също така е важно саксията да е по голяма с 1 номер от предишната Не описваш подробно какво точно им се случва,така че давам само няколко предположения .  Hug

# 2
  • Мнения: 6 461
Винаги трябва да се присаждат в саксия 1 номер по голяма от предходната.
Както е много важно поливането .Някои цветя изискват да се поливат по често други не .
Аз например винаги чета инфо за всяко едно цвете което имам и се съобразявам с начина му на отглеждане..... Wink

# 3
  • Мнения: 15 619
Различните цветя искат и различни грижи, не е важно само пресаждането.
Може би там бъркаш. newsm78

# 4
  • Мнения: 431
Задължително се разрови в Интернет за вида на растението, има сайтове където си пише какво точно иска като почва, светлина и честота на поливане.
При пресаждане гледам да не оголвам корените, пресаждам го както си е с повечето от старата пръст - слагам го в новата саксия, наоколо слагам нова пръст, отгоре също и поливам. Не знам доколко е правилно, но досега не съм имала проблеми.
А си мислех, че тези процедури със местенето в нова саксия се правят на ранна пролет. newsm78

# 5
  • Мнения: 3 835
.................................. а така хубаво си вървеше в старата саксия, обаче му стана тясна............

Щом това е една от причините за пресаждането, значи го слагаш в по-голяма саксия,  така че, надали това е причината. При мен обикновено след пресаждане, растенията видимо се чувстват и вървят по-добре, заради новата и по-силна пръст. Купувам пръст от пазара, като изрично обяснявам за какво растение ми трябва и те ми препоръчват каква да взема. Обикновено за мойте цветя, взимам една Гама, мисля, че беше. Чувала съм, че като си купиш цвете, трябва да го оставиш известно време да се аклиматизира на новото място и чак след това да го пресаждаш. Да не би да слагаш някаква много силна пръст, която да го изгаря? Можеш като купуваш цвете, да попиташ каква точно пръст да използваш за него. Другото е при самото пресаждане, трябва много да внимаваш, да не нараниш корените и да съхраниш пръстта към тях. Някой растения изискват и дренаж....Това се сещам засега.  newsm78 Успех!

# 6
  • Мнения: 701
погледни пръстта която купуваш!В много случай по магазините я пробутват за пръст,а то се оказва тор,която е доста силна и трябва да се размесва.
И поливането поограничи...според мен newsm78

# 7
  • Мнения: 522
Винаги трябва да се присаждат в саксия 1 номер по голяма от предходната.
Както е много важно поливането .Някои цветя изискват да се поливат по често други не .
Аз например винаги чета инфо за всяко едно цвете което имам и се съобразявам с начина му на отглеждане..... Wink

PeaceИ на мен ми се е случвало купените от магазина цветя да изсъхват,но те са били предимно цъфтящи,а те са доста трудни за отглеждани и в магазините ги потдържат с някакви препарати Thinking,с другите нямам проблеми,а ги пресаждам само с почва от магазина Confused.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 941
Цветето, което ще пресаждам го изваждам внимателно от старата саксия с цялта пръст, като с нож отделям пръстта от саксията и го слагам с по-голяма, но не много по голяма, а например два пръста по широка от предишната, защото ако го сложиш в много голяма саксия ще расте само на корени и ще залинее.

# 9
  • Мнения: 3 248
Никога не съм имала каквито и да било проблеми с пресаждането. Мисля дори, че ми се отдава, защото всичко ми се прихваща. Не използвам никакви техники - от вътре ми идва. Grinning

# 10
  • Мнения: 9 095
аз пък с цветята купени от магазин нямам проблем, ама ми заминаха един фикус и една палма, дето ми бяха подарък, явно и аз нещо бъркам, скоро обаче си боднах едната роза, че много й пораснаха корените, и тя така клюмна, ама след 2-3 дни, докато се нагласи се пооправи и сега даже ще се разлиства, така че може и това да е проблема newsm78, а някой само да знае за кои цветя е нужен дренаж и къде е по- добре да се поливат- отгоре или отдолу? Peace

# 11
  • Мнения: 3 835
.....................................
 а някой само да знае за кои цветя е нужен дренаж и къде е по- добре да се поливат- отгоре или отдолу? Peace

За палмите знам със сигурност, и по пътя на логиката си мисля, че се отнася и за всички цветя, които не обичат много вода. Дренажът, всъщност служи водата по-лесно да се оттича. А откъде се поливат незнам.  newsm78

# 12
  • Мнения: 4 202
Дренаж е нужен на всички цветя, за да не загниват корените.
Относно това къде е по-добре да се полива има доста противоречиви мнения.
Аз лично съм приела, че е по-добре да се полива отгоре и така и действам  Grinning

# 13
  • Мнения: 9 095
ами добре, аз нямам дренаж, ама си ги поливам отдолу, затова на пролет ще си натроша керемидки и с малко пясък и почвам да поливам отгоре, благодаря пак  bouquet

# 14
  • Мнения: 431
Аз лично съм приела, че е по-добре да се полива отгоре и така и действам  Grinning

Поливането отгоре/отдолу зависи от вида на растението, важно е.

Общи условия

Активация на акаунт