Научаването да се дъвчи

  • 3 414
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
Съседката ми, баба на 2-годишно внуче ме накара да се замисля за приучаването на бебоците ни да дъвчат. Нейната щерка, т.е. майката на детето, не му давала да ръфа нищо, за да не се изцапа и в резултат на това сега детето не ще да яде, ако яденето не е леко пасирано или намачкано.....

Моята бебка с голям кеф отхапваше парченца троховци. След известно време започна да си ги натъпква цели в устата. На бисквитите се мръщи и ги хвърля по пода, та да има мама какво да чисти Wink . Преди седмица се задави с една, мен ме достраша и съм ги спряла за малко.....Понякога се назландисва и на по-груба манджа (например ориз със спанак)....

В момента има 4 зъба, но това като че ли не е толкова важно. Въпросът е, че дъвченето не е рефлекс, а трябва да се усвои, научи....
Дали майките на по-големи деца имат какво да споделят по въпроса?! Simple Smile

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Почни с бисквити, които лесно се дъвчат.
Парченцето слагай не на езика, а отстрани, на венеца (даже да няма кътни зъби) или най-добре - извън самия венец, в бузката. Така детето почва да мести парченцето с език и само открива дъвченето.
Ранното научаване на дъвченето има голямо значение за хубавото проговаряне, заради добрия контрол на езика.
Постепенно храната давай не пасирана, а на кубчета, като за мусака.
И не чакай да стане на 2 години, защото тогава захитряват и просто ги мързи да се научат  Wink

# 2
  • Sofiа
  • Мнения: 3 240
Хъм, аз не смея да давам още бисквитки  Embarassed  За сега гризем само Царевин ( но вече го лапа и смуче) и корички хляб от време на време.
Ааа и банан му давам, но той много големи парчента си отхапва, та се налага да ги вадя посе.

# 3
  • Мнения: 3 927
Аз всъщност не съм притеснена, все ще я научча....
Манджите ми са на кубчета колкото леща обаче.
А с бисквитите си е направо опасно: тя отхапва и бърза да гълта, маймуната......

# 4
  • Мнения: 2 051
Цитат на: firebird
Така детето почва да мести парченцето с език и само открива дъвченето.....

...а също и като наблюдава как ти го правиш. Яж и ти понякога с нея за да вижда как става работата Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 927
Цитат на: vedrra
Цитат на: firebird
Така детето почва да мести парченцето с език и само открива дъвченето.....

...а също и като наблюдава как ти го правиш. Яж и ти понякога с нея за да вижда как става работата Simple Smile


почти всяка вечер ръфам нещо и аз. еи по това време сядаме двете на леглото или тя е на столчето и аз почвам да се правя на маймуна как се отхапва със зъби Grinning  Sunglasses голяма картинка сме...

# 6
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Taneto
Аз всъщност не съм притеснена, все ще я научча....
Манджите ми са на кубчета колкото леща обаче.
А с бисквитите си е направо опасно: тя отхапва и бърза да гълта, маймуната......


Бърза защото мисли че ще и го извадиш от устата  Grinning .
Аз не вадя от устата на моите, ако е голямо парчето им говорех "дъвчи, така не гълтай ....". Не смятам, че е чак толкова страшно дори и да се позакашля, направило ми е впечатление, че децата рядко повтарят грешката си два пъти. В смисъл, че ако стъпи на криво и падне бързо се научава да стъпва правилно, но трябва да го оставиш да падне, същото е и с яденето. Това че се е задавило веднъж, ще го научи да внимава повече, но като му спреш бисквитите ще забрави грешката си и после след месец почвате пак от начало. Аз не бих спряла даването на парчета храна, просто ще съм по-бдителна и ще видиш, че до месец няма да имате никакви проблеми, нито то, нито ти.
Успех в избора   Wink

# 7
  • Мнения: 7 831
Цитат на: firebird
Почни с бисквити, които лесно се дъвчат.
Парченцето слагай не на езика, а отстрани, на венеца (даже да няма кътни зъби) или най-добре - извън самия венец, в бузката. Така детето почва да мести парченцето с език и само открива дъвченето.
Ранното научаване на дъвченето има голямо значение за хубавото проговаряне, заради добрия контрол на езика.
Постепенно храната давай не пасирана, а на кубчета, като за мусака.
И не чакай да стане на 2 години, защото тогава захитряват и просто ги мързи да се научат  Wink


  202uu   202uu

# 8
  • Мнения: 673
Ще се включа в тази тема с моя "проблем".
Давам смело и корички хляб,и бисквитки, и бананче, просто защото синът ми не допуска някакво по-голямо парче да отиде по-назад от езика. Значи давам си аз парченце хляб, той го надъвква и плюе. В добавка вади с ръка ако е останала някоя трохичка по езика и си го чисти от парчетиите. Давам само гладко пюре, иначе нищо не хапва, пада голямо чистене на езика...
От Finger foods яде, т.е. отива в стомаха, само Трохо и сирене.
Имаме 2 долни зъба само.
Ясно, че нещата ще си дойдат на мястото, но вероятно малко по-късно.

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Цитат на: бубулечка
Ще се включа в тази тема с моя "проблем".
Давам смело и корички хляб,и бисквитки, и бананче, просто защото синът ми не допуска някакво по-голямо парче да отиде по-назад от езика. Значи давам си аз парченце хляб, той го надъвква и плюе. В добавка вади с ръка ако е останала някоя трохичка по езика и си го чисти от парчетиите. Давам само гладко пюре, иначе нищо не хапва, пада голямо чистене на езика...
.


Ох, не сме значи само ние. Днес обаче се амбицирах и му дадох супата от кухнята без да я пасирам. Голямо плюене падна, а аз седях пред него и усилено му показвам как да дъвчи.Голяма картинка бяхме, но ефкт имаше и след около петата лъжица започна да дъвчи и дори да премлясква. Утре пак и няма връщане назад.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 845
А как се очаква, че ще дъвче детето, когато почни няма зъби. Или два отпред, един по-отстрани? Не трябва ли първо да поникнат повечето зъби и чак тогава...?

# 11
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Казват, че децата дъвчели с венците, а не със зъбите. И днес видях, че Крис не дъвчи отпред, а назад където няма зъби.

# 12
  • София
  • Мнения: 10 291
Алекс има 2 долни и почти пораснали 4 горни зъба. Забелязала съм, че като и дам парченца банан, тя усилено си ги дъвче с вензците отзад. Ние сме много малки и затова и предлагам на парчета само по малко банан.
Мисля, че всяко дете само ще покаже, кога е готово за по-едра храна. Едвали ще яде пюренца дълго  Laughing  Laughing  Laughing

# 13
  • Мнения: 7 831
Цитат на: logo5ka
Казват, че децата дъвчели с венците, а не със зъбите. И днес видях, че Крис не дъвчи отпред, а назад където няма зъби.


Аха, дъвчат си с венците, та пушек се вдига, а и нещата които им даваме са всъщност меки и няма проблем. Само месото твърдо все още пасирам.
С Вики забелязах, че месото престана да бъде проблем, чак когато му избиха всичките 8 предкътника, някъде към 2 година. Интересното е, че имаше проблем с месото, но нямаше никакъв с фъстъците  Wink , тях си ги дъвчеше отпред като зайче  Grinning .

# 14
  • Мнения: 7 106
Eва няма още нито един зъб, но гризе бисквити и корички и дъвче с венците.Ако и взема бисквитата от ръцете, започва да се сърди и да протяга ръка към нея. Дадох и за проба пуешко пюре на Хип за след 8-я месец с по-едри частици и не се мръщи, даже и беше интересно и я гледах как си премята картофчетата из устата и дъвче и чак тогава глътне.
За това се чудя да оставям ли по-едро пасирани частици в пюрето и или да продължавам да го пасирам гладко?Дали и е рано още за по-грубо пасирани храни, от гледна точка усвояемостта им от организма?

Общи условия

Активация на акаунт