Прополис?

  • 17 665
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 242
Наскоро прочетох статия за прополиса – най-силният естествен антибиотик и един от най-полезните продукти. Като ми остане време ще я постна в темата  Wink

Въпросите ми са
- от каква възраст може да се дава – профилактично или за лечение
- какви дози, схеми и в комбинация с какви продукти – смеси за лечение и профилактика

Въобще споделете имате ли опит.

Извинявам се, ако повтарям друга тема – търсачката от доста време не работи и не мога да намеря нищо писано във форума

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ОФФ  Blush
ако може и аз да те попитам - от къде го купи прополис-а?

# 2
  • ново
  • Мнения: 5 952
Давам го на дъщеря ми вече втора година. Разтварям го в спирт /зо г пчелен прополис + 100 мл. 90%-тов спирт/. Давам по 7 капки/на колкото години е детето/, разтворени в лъжица с вода всяка сутрин на гладно. Миналата зима е боледувала само веднъж от някакъв вирус, при който бяха болни всички деца в ДГ.

# 3
  • Мнения: 2 242
сканирах част от статията

Природните антибиотици


Не бива да забравяме, че светът ни е естествена лаборатория, в която има лекове за всяка болка. Влажното, мокро и студено време е най-подходящият момент да се сетим за тях. Интересното е, че съвременните лаборатории по научен път са стигат са същите изводи, до които са стигнали нашите прабаби. В аптеката под небето, се срещат невероятни церители на здравето. Сред тях има и по-особени, които са в състояние да заменят дори едно от големите постижения на фармацевтиката – антибиотиците.

ПРОПОЛИС

За първи път хората са потърсили облекчение на състоянието си в неговото въздействие преди цели 5000 години. С помощта на прополиса пчелните къщи се превръщат в най-стерилното място в природата. Този факт впечатлява не само учените, ами и философите, жреците и духовниците. Заклети почитатели на прополиса били Аристотел и Авицена, но на практика няма цивилизация, позната нам, която да не се е възползвала от чудодейните му качества.
Научната характеристика на прополиса изтъква, че той е богат на флавоноиди, витамини, минерали и важни мастни киселини. Всъщност в него са открити всичките 22 аминокиселини от жизнена необходимост на тялото.
Прополисът има противовъзпалително, спазолитично о противоалергично действие. Отлично средство е за предотвратяване на инфекции, стимулира растежа на нова тъкан, укрепва естествената устойчивост на организма. Това, което впечатлява най-много учените, е фактът, че прополиса се справя дори с бактерии, които не се поддават на унищожение от синтетичните антибиотици.
Прополисът успешно се бори с инфлуенца, синузит, ларингит, бронхит, бронхиална астма и с абсцеси в устната кухина. Хората, които редовно приемат прополис, не страдат от настинки, защото развиват естествен имунитет, включително и към причинителите на повечто разновидности на грипа. А за разлика от синтетичните антибиотици, които убиват всички бактерии в тялото, прополисът атакува само вредните.

Идеи за здраве: Направи си профилактика в рамките на месец с прополисов продукт по твой избор, като не забравяй да изяждаш поне лъжица истински пчелен мед на ден.

ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ
Според едно изследване човек би могъл да живее, като се храни само с пчелен прашец ( с добавка на влакнини) и пие вода. Още едно чудо идващо от кошерите.
Прашецът осигурява широк спектър витамини – всички от група B + витамин C. Съдържа също така и А, D Е и К + купища други малки полезности. Всички те са способни да подобрят телесната ни химия и да неутрализират вредното въздействие на изкуствените добавки и консерванти в храните, с които май свикнахме. Подходящ е при депресия и болезнена менструация и ефективно подпомага елиминирането на отровите в организма. Укрепва и имунната, и нервната система

Идеи за здраве: Наричан “съвършената храна”, пчелният прашец може да се консумира директно. Или най-логичната комбинация е с мед.

# 4
  • Мнения: 2 242
Шани, мъж ми си купува редовно от аптеката Пчелен клей – има фарингит и му помага. Ето какво точно пише на опаковката - Клеева Тинктура 30%, състав: етанол, пчелен клей (прополис)-30%
http://www.hygitest.hit.bg/usta%20gurlo.html
Но за детето ще питам познати имащи кошери – предпочитам домашен прополис Wink.

Весела благодаря   bouquet Това че Стиляна е боледувала само веднъж направо ме шашна  Shocked – невероятно. Чудя се обаче за спирта – Зори май е твърде малка  newsm78

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 18:00 от Slavi

# 5
  • ново
  • Мнения: 5 952
Слави, благодаря ти за статията Hug
 В аптеката също се продава готов разтвор, но наши роднини отглеждат пчели, та за това предпочитам домашно приготвения разтвор. Ето как го правя аз: настъргвам парченцето прополис на ренде, колкото може по-ситно /доста трудно става, защото прополиса е много твърд/, после го заливам със спирта и го оставям на тъмно, като отвреме на време разклащам бурканчето. Престоява около седмица. Когато е готов го оставям отворен за известно време, за да поизветри миризмата на спирт. Съхранявам го в хладилника.
Слави, попитай вашия педиатър от кога можеш да започнеш да го даваш. Аз се консултирах с нашата лекарка Peace

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Mерси Слави.

Аз съм си купила пчелно млечице и съм го смесила с 1200 кг. мед и давам по една лъжичка (ако може - сутрин).

# 7
  • Мнения: 2 242
Всела златна си  Hug Hug Hug  ще се възползвам от технологията  Wink и ще пием един прополис за ваше здраве  Laughing

Говорих сега с педито (че следващата ни консултация е след 5 месеца) и тя каза че, ако родителите имат желание, прополис може да дават на деца над 1г. Тя ми препоръча схема 1 месец по 1 капка, в началото на грипният сезон.

Ако някой се интересува - ето още едно професионално мнение и друга схема за профилактично взимане - след ровене из нета попаднах на подобна тема. Една от майките се е консултирала с д-р Балчев и ето какво й отговаря:

Прополис 30% разтвор се прилага при деца по 1 капка/година от живота дневно. На вашето дете може да давате по 2 капки (детето е на година и половина), разтворени в шишето с вода, която му давате. Не се притеснявайте, ако му капнете 3-4 капки. Препарата е с много голяма терапевтична ширина. Това означава, че между най-малката доза, нужна за лечение и най-високата доза при която настъпват токсични явления има голяма разлика.

По-важно е прополисовият извлек да е от КАЧЕСТВЕН прополис. Извлекът да е направен с медицински спирт. Това черното, което се продава по пазарите не ми се вижда много добро. Внимавайте! Най-добре е да се вземе от доверен пчелар.

Необходимо е това да се прави продължително време – по 2 месеца в преходните сезони. Ефекта е много добър. По-добър от имунизации и респивакс. Разбира се, няма статистическо проучване, но такива са моите впечатления.


Шани добра идея, май и от нея ще се възползвам. Зори да му мисли – като стане Терминатор hahaha. А какво точно съотношение – това 1200кг малко ме озадъчи  newsm78

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз също знам, че прополисът е вълшебен. На голямото си дете го смесвам с дъвка при кашлица(отчупвам парченце колкото леща и да дъвче заедно с дъвката). За възрастни много помага при зъбобол. За екземи да се маже също е много добър. Но внимавайте при малки деца, защото е много лютив и буквално гори при по-големи количества.

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ми един буркан мед (компотен) хваща повече от 1кг. мед, щото последния си придава особена тежест  Mr. Green
Та от там и тези мерки...

# 10
  • Мнения: 3 537
Аз пък за пчелния клей знам,че се дава по една капка на килограм тегло.Така му и давам от няколко дена  Rolling Eyes - 10 капки / 10 кг е/ ,слагам ги в сока.А ми казаха и една рецепта - В едно бурканче от пюре мед се смесва с едно шишенце клеева тинктура и се пие по 1 лъж на ден....
Незнам вече кое е правилно и кое не.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 135
Здравейте,
много ме заинтересовахте.Ако не намеря прополис,ще си купя разтвор от аптеката,та дано да има ефект от него.
Как мислите да го давате,1-2 месеца по време на гриповете или цяла зима?
Аз в момента давам на дъщеря ми "Есберотокс" на капки.Ще има ли проблем да и давам и двете?

# 12
  • Мнения: 2 242
Мимис, ми то явно е много трудно да се предозира даването на прополис. На теб все пак кой ти е каза тази схема? Нямаш лента в профила и не разбрах колко е голям синът ти?

EteRnity реших да почна с по 1 капка за 1 месец, стига да няма проблеми. Ще се консултирам с моите роднини занимаващи се с пчеларство дали спирта мога да заменя с глицерин и дестилирана вода (от друга тема разбрах че има и такъв вариант newsm78). Мисля малко преди разгара на грипната епидемия (очакват тази година да е февруари-март) пак да повторя. Май за профилактично взимане е препоръчително да се почне по от-рано и малко, а ако вече има по-увеличен риск да се засили взимането. Допълнително няма да давам имуностимулатори или витамини.


Една много изчерпателна и полезна статия – има и подробно обяснено за приготвяне и за даване на деца http://www.med-bg.com/bees/propolis.htm

Една тема от форум, доста стара и натрупала много мнения http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/153654/page/13/fpart/all/vc/1

И една от нашия форум http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=127866.0

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 20:01 от Slavi

# 13
  • Мнения: 3 537
Мимис, ми то явно е много трудно да се предозира даването на прополис. На теб все пак кой ти е каза тази схема? Нямаш лента в профила и не разбрах колко е голям синът ти?

Ами той е на 2 г. и 2 месеца,....работата е там,че не ми го е казал лекар и ще взема да спазвам това което пише тука и ще му давам вече по 2-3 капки на ден ,не повече Simple Smile, добе,че не може да се предозира,ама все пак...... защото пие и бронховаксома Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 15 619
Свекър ми е пчелар, та има една книжка за пчелните продукти и приложението им в медицината. Ще взема да се поразровя ида потърся отново, за какви болести са най-ефективни.
По памет мога да кажа, че всички те укрепват имунната система и действат благотворно на дихателната система.
Аз втора година пия клеева тинктура през есенно-зимния период. \Я\ла съм и цветен прашец с мед.

Общи условия

Активация на акаунт