БХС

  • 633
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 983
Здравейте! Вчера попаднах на едно предаване, говориха за амниоцентезата. Останах с впечатлението, че на всяка една бременна й се назначава БХС. На мен не са ми назначавали такова изследване. Сега се питам дали това е пропуск от страна на наблюдаващия ме лекар? Или...?

# 1
  • Мнения: 132
БХС Е ИЗСЛЕДВАНЕ КОЕТО НЕ СЕ ПОЕМА ОТ ЗДРАВНАТА КАСА А СЕ ПЛАЩА ПОПИТАЙ ГЕНЕКОЛОГА СИ КАДЕ В ХАСКОВО МОЖЕШ ДА ГО НАПРАВИШ  В СОФИЯ АЗ ЛИЧНО ГО ПРАВИХ В МАЙЧИН ДОМ .

# 2
  • Мнения: 1 004
Не е задължително да ти се прави, да не говорим че в провинция дори се споменава рядко. Аз първия път не си правих, този си направих. Всичко е по желание.

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да, наистина не се прави задължително и не се поема от здравната каса. аз например не съм си правила. Това е лично твой избор.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 064
По принцип се прави ако има рискови фактори като възраст над 35г., предишни деца с генетични заболявания. Но по принцип не дава 100% резултат, а само вероятност. Ако вероятността за заболяване е голяма, правят амниоцентеза.

Някои жени си правят по желание, аз не съм си правила. Против съм безразборните изследвания, които може просто да те стресират.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 907
Не е задължително изследване! Това не е диагностично изследване, а статистическа оценка на риска да се роди дете с Тризомия 13, Тризомия 18 или Тризомия 18 (Синдром на Даун). Доколкото знам все още се прави само в Майчин Дом в София, говореше се преди и за Варна, ама не съм сигурна  newsm78, та затова не са ти казали да си го направиш вероятно.

По принцип се прави ако има рискови фактори като възраст над 35г., предишни деца с генетични заболявания.

По принцип се препоръчва на всички бременни, независимо дали има рискови фактори или не, а амниоцентезата се препоръчва на бременните след 35г., независимо от резултатите от БХС!

# 6
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
БХС е изследване,което се прави само в Майчин Дом-София и не се поема от здравната каса.Прави се между 16-19 г.с/не съм много сигурна/ .Лично аз си го направих и не съжелявам Peace!

# 7
  • Мнения: X
Аз съм с платен абонамент в Шейново, който вероятно включва това изследване, защото не са ми искали пари отделно за БХС. Наистина много лекари не го споменават въобще. Има много фалшиви резултати, които насочват към амниоцентеза, което допълнително стресира бременните.

# 8
  • Мнения: 13
Биохимичния скрининг не е задължително изследване. По-старите лекари не го препоръчват често - "България не е страна с висок процент на тези заболявания".
Както са писали по-горе, това не е диагноза, а дава вероятност за някои аномалии.
Платено изследване е от порядъка на 15-20 лева.
Това изследване, както и амниоцентезата не са задължителни. Въпрос на личен избор е дали ще го направиш или не, но е редно наблюдаващия лекар да те уведоми за вариантите.
В зависимост от резултатите от БХС и съвместно с лекаря ти ще прицениш дали да си правиш амниоцентеза или не.
Мое мнение е че БХС трябва да го направят задължително, тъй като изобщо не е вярно че България е изключение и че няма такива заболявания. Но както писах, това е въпрос на личен избор на майката, за да направи този избор обаче тя трябва да е запозната с всички варианти и евентуални проблеми ако има такива. Така че ако все още си в периода в който се прави (16-19 г.с), посъветвай се в наблюдаващия те лекар.

# 9
  • Мнения: 983
За съжаление ми е доста късничко вече - в 26 седмиза съм  Sad Но както и да е... За следващия път ще сим по-информирана  Grinning

# 10
  • sofia
  • Мнения: 4 296
По принцип се прави ако има рискови фактори като възраст над 35г., предишни деца с генетични заболявания. Но по принцип не дава 100% резултат, а само вероятност. Ако вероятността за заболяване е голяма, правят амниоцентеза.

Някои жени си правят по желание, аз не съм си правила. Против съм безразборните изследвания, които може просто да те стресират.
И аз това бих написала.

# 11
  • Мнения: 8 917
Не са ми правили такова изследване, но доколкото видях не имало рискови фактори Peace

# 12
  • Мнения: 6 164
Аз нямах нужда от такова, но го направих, само дето ми изкара акъла, а всъщност бебето беше съвсем здраво! Много грешни резултати дава! Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт