Кърмените наистина ли боледуват по-рядко

  • 1 756
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 131
Или по-точно- наистина ли се разминават по-леко с болестите. Моля споделете вашия опит. А дали има значение колко дълго се кърми и колко количество кърма поема бебето. Чела съм,че и 30 мл на ден след определен месец стигат, за да се поддържа имунитета.

# 1
  • Мнения: 6 461
Големият ми син е бил само на АМ,и е боледувал много по малко от малкия ми който е бил кърмено бебе.
По мои наблюдения малкия ми се е разминавал по -леко с болестите.

# 2
  • Мнения: 1 615
Твърдо вярвах в това и много ми се искаше да покърмя поне 6-7 месеца, но не би... Кърмата ми спря след около месец и половина. Нищо фатално не се е случило, но въпреки всичко малко съжалявам. И продължавам да вярвам, че кърмата е полезна за бебето (въпреки че не разбирам и жените, кърмещи с години). Но за статистиката: моето дете (да не чува дявол!) почти не е имало здравословни проблеми, макар че го пратих на ясли на годинка и половинка Wink а дечица на подобна възраст на мои близки (за тях имам наблюдения), които са доста по-продължително кърмени, толкова много боледуват, че ме заболява сърцето само като си помисля... А хем и всичките са тръгнали по-късно по градини.
Мисля, че в наше време принципно се храним ужасно нездравословно, все повече хора страдат от алергии и т.н. и уви, можеби кърмата не е това, което е доказано била през хилядолетията... Sad

# 3
  • Мнения: 184
За статистиката.
Още се кърмим на 1 година и 13 дена сме досега не е боледувала от нищо нито веднъж, като се е случвало на 2 пъти аз и съпруга ми да сме имали грип. Късно сме захранени и все още кърмата заема голяма част от храната и.

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
И аз за статистиката- кърменото ми дете се скъсва да боледува  Confused Имам познати дечица, които не са опитвали нито кърма, нито пък АБ...

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според различни широкомащабни проучвания над големи популации бебета, проведени в различни райони на света - да, наистина боледуват по-малко и това важи както за развиващите се, така и за страните с напреднала медицина и висок стандарт на живот.
Това не значи, че ако едно бебе са храни с АМ, задължително ще боледува, а ако се кърми - задължително ще е здраво. Роля играят много фактори - генетични, средата, в която расте, храненето, кое поредно дете е в семейството и т.н. Когато кърменото бебе е второ, може да боледува повече по простата причина, че голямото дете носи вкъщи вируси от детската градина или училището (а първото дете обикновено е по-изолирано и по-малко в контакт с външни хора).
Моите деца са абсолютна класика - храненият ми с АМ син се скъсваше да боледува през първите 3г (но впоследствие боледува много по-рядко от повечето деца на неговата възраст) - вечно бяхме я с ангина, я с отит - и съответното количество антибиотици.
Дребната е вече на 2г, ходи на градина (отскоро, но засега държи фронта и не е пипнала градински вируси), температура е вдигала само веднъж за 1 ден и досега е боледувала общо 2-3 пъти, съвсем леко (минава с хрема и сиропче за кашлица), независимо че баткото не е спирал да ходи на градина и всички вкъщи сме били болни.
Но тези откъслечни сведения не са основата на убеждението ми - наистина си има куп фактологична, доказана информация по този въпрос.

# 6
  • Мнения: 9 990
И аз за статистиката-и капка кърма не е поело моето дете-вече трета година кара по ясли и градини и няма ден отсъствие.Едни сополи и едни уши с болка  от влезнала вода не ги броя въобще.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 126
Ние се кърмихме до година и нещо, а сега не спираме да се разболяваме. И аз много вярвах, че е вярно , но уви всичко си е до детенце.

# 8
  • Мнения: 271
Ние се кърмим още, но нито един вирус не ни пропуска. ДОста често даже нещата стават по-сериозни, вместо по-бързо да се разминат. Confused

# 9
  • Мнения: 3 506
И моите деца боледуваха много, докато ги кърмех (не че и сега не боледуват), даже преди година и аз бях пуснала подобна тема. В началото ми беше криво, възмущавах се, после се примирих. Сега се утешавам с факта, че боледуването е нормално и всъщност повтарящите се грипчета и настинки не са по-лоши от пълната липса на такива. Боледуването на моите деца го отдавам най-вече на многото им контакти с външни хора, вкл. и болни такива (живеем на място, където битува схващането, че настинката не е заразна), макар че сигурно има и други фактори.

# 10
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Моите деца не са кърмени. Голямото досега за пръв път е пило антибиотик на 5 год. и тази год ухо го боля. А малкия има малко отсъствия, но като цяло доста боледуваше до 3 год възраст. Махнахме трета сливица и се закрепи. Мнението ми, че най-добре си е майчиното мляко, ама ако не може човек да кърми не трябва да се притеснява.

# 11
  • Мнения: 289
По мои впечатления, наистина боледуват по-рядко. Поне в моето обкръжение е такава статистиката  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 854
Аз си мисля, че кърмата определено спомага за по-рядко боледуване или по-бързо излекуване, ако все пак се разболее детето, НО при положение, че детето е закалено, храни се добре и т.н. Кърмата засилва имунитета, но при някои деца той си е слаб и затова си боледуват въпреки кърменето. Моят син е кърмен вече почти 2 години, досега - да чукна на дърво! - ми е карал само някакви настинки, гриповете ги изкарва по-бързо от мен, антибиотик не е опитвал. Но той е закален доста и на това го отдавам здравето му.

# 13
  • Мнения: 7 106
Дъщеря ми е кърмена 2г.1м. и до сега не е боледувала нито веднъж  Peace.

# 14
  • Мнения: 4 242
Кърмя дъщеря си 2г, до сега не е боледувала с изключение на едно скорошно продължително растройство покрай зъбоникненето.

Общи условия

Активация на акаунт