Модерно раждане - във вода?

  • 1 630
  • 24
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
 Simple Smile Мили бъдещи мами - ето на какво попаднах днес прелиствайки електронен вестник -

"Столичната болница “Света София” въвежда авангардния метод
Първо раждане във вана по Никулден
Майките няма да имат нужда от обезболяващи "


http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-11-14&article=167846

Стана ми интересно и реших да споделя с вас .......... А дали някоя би се пробвала?  Simple Smile Аз се позамислих .......

# 1
  • Мнения: 5 103
Така акушерката където ми помага с гледането на дъщеря ми, работи в тази болница.
Вчера си говорихме точно за тази вана.
Тя сподели, че лично според нея било малко гнусничко-кървища и т.н./сещайте се за какво говоря/ във водата и вадят бебока в тази вода.
Водата разпускала мускулатурата и за това било по-малко болезнено.

# 2
  • Мнения: 2 818
 newsm10 newsm53  Аз бих се пробвала определено! Много благодаря за информацията!

# 3
  • Мнения: 10 982
Майките няма да имат нужда от обезболяващи

Това не вярвам да така  Naughty

# 4
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Майките няма да имат нужда от обезболяващи

Това не го вярвам  newsm78


При това раждане не слагат упойка, така че се предполага че е вярно

# 5
  • Мнения: 7 640
Така акушерката където ми помага с гледането на дъщеря ми, работи в тази болница.
Вчера си говорихме точно за тази вана.
Тя сподели, че лично според нея било малко гнусничко-кървища и т.н./сещайте се за какво говоря/ във водата и вадят бебока в тази вода.


и аз така мисля, но ме освиркаха тука преди време Sad

# 6
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Доколко няма болка, незнам, не бих рискувала.
Родих с епидурална упойка и 100 пъти бих родила пак така, ето тук вече няма болка!

# 7
  • Мнения: 2 757
И аз родих с епидурална, ама сега обмислям варианта с ваничката. В родилното имаше всякакви аксесоари включително и вана, която можех да си избера, ама бях толкова уморена, че не ми се занимаваше някак си. Така или иначе нямаше да мога да родя нормално в нея. Но сега при следващото раждане ако всичко върви нормално мисля да си използвам шанса водно раждане. Въпреки, че съм чула че второто раждане обикновено става бързо и едва ли ще имам време да стигна до ваната

# 8
  • Мнения: 203
Аз съм виждала това с водата, това е най-обикновена вана, тип ъглова, не тази продълговатата. Когато ни водиха на посещение в родилния дом ни показаха как изглежда и ни обясниха как протича раждането, плюсовете и минусите на този начин. Действително не е много хигиенично, за тези които са избрали този метод се правят някои допълнителни изследвания, трябва да има предпоставки за нормално раждане , напр.  да няма съмнения че се налага секцио, бремеността да е потекла нормално, да няма някакви по-особени усложнения и т.н. . Не се допуска присъствието на бащата. След като жената роди веднага я преместват на едно легло, което е непосредствено до ваната и там продължават другите манипулации. Иначе идеята е, че уж мускулите се отпускали във водата и раждането протичало по-леко, но в никакъв случай не може да се говори за безболезнено раждане. Имаше и някакви плюсове и минуси за бебето, но понеже не бях очарована и знаех, че не бих си избрала този начин на раждане, вече не помня какви. Най-големият проблем при раждането във вода е, че никой не може да гарантира как ще протече самото раждане, дали няма да има някакви усложнения, защото водата не позволява никакви манипулации.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Извинете, ама доколкото знам, във ваната се седи докато се получи разкритие. Самото раждане става навън.

И да - бих го направила, ама нямам късмет Wink

# 10
  • Мнения: 6 461
За родилките ще има още един избор за начин на раждане....... Wink

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Най-големият проблем при раждането във вода е, че никой не може да гарантира как ще протече самото раждане, дали няма да има някакви усложнения, защото водата не позволява никакви манипулации.
Това не е вярно - правят се всички необходими прегледи, следят се и тоновете на бебето (просто се прави с акушерска слушалка, а не с монитор - но е също толкова ефективно). Правят се и проверките за разкритие и каквото се сети човек още - може да се налага мамата да излиза от водата за тях или да заема друга поза, но раждането се следи! На много места дори самото раждане протича във водата - но трябва обучена акушерка, каквито (поне в БГ) липсват. Деметра, която роди във вода в Хърватска, също казва, че за напъните са я накарали да излезе от водата, защото още не били обучени да го правят във водата.
На мен не ми се вижда гнусно - бебето така или иначе минава през родилния канал, откъдето са всичките тези течности, а във ваната те са в доста по-разреден вид Laughing
Ако ми се случи да раждам трети път и има възможност за водно раждане, изобщо не бих се колебала - като знам разликата, която има дори само от душ по време на контракциите, във вана наистина може да е съвсем безболезнено Grinning Не само мускулите се отпускат - ваната дава възможност за смяна на позициите по желание на родилката, олекотява тялото, помага да се разхлабят връзките, отнема от болката, топлината действа добре на контракциите - все неща, които спомагат за по-лесно, леко и бързо протичане на раждането.

# 12
  • Мнения: 203
Цитат
Извинете, ама доколкото знам, във ваната се седи докато се получи разкритие. Самото раждане става навън.
Не е задължително. При раждането във вода, бременната трябва да е здрава и бремеността да протича нормално. Ако лекарят прецени, че раждането не напредва нормално, бременната се премества на легло. За раждане във вода се правят следните допълнителн изследвания: тест за хепатит В и С и СПИН, тъй като при този начин на раждане съществува по-голям риск от инфектиране на акушерката и детето. Родилката решава кога да влезе във водата и кога да излезе от нея. Има възможност сама да реши дали да роди детето под водата или да излезе точно преди последните напъни. При това обаче винаги се следи нормалното протичане на раждането. Температурата на водата е 36.5 - 37 градуса, добавя се малко сол. Раждането под вода по-трудно се води от акушерката -лекаря, състоянието на плода се следи непрекъснато с кардиотокография. След раждането детето внимателно се изважда от водата, най-напред главата и се слага на гърдите на майката. Ако на новороденото не му липсва кислород, дихателния рефлекс се активира когато дойде в допир с въздуха и под влияние на рязката промяна в температурата. Това предпазва от вдишване на вода,  от което лекарите се опасяват при този начин на раждане. За дсе избегне опасността от емболия , майката се премества на легло, за да излезе плацентата.
Плюсове: водата и масажът намаляват болките в кръста, дейстават аналгетично, при този начин на раждане има по-малко епизотомии и разкъсвания. В сравнения с класическия начин на раждане, тук не се наблюдава по-малка продължителност на раждането.
Не знам дали го преведох добре, ама не ставам за преводач Confused

# 13
  • Мнения: 152
И аз искам и бих пробвала такова раждане.Само се притеснявам дали акушерките тук са добре обучени за такова раждане във вода.

# 14
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
И аз искам и бих пробвала такова раждане.Само се притеснявам дали акушерките тук са добре обучени за такова раждане във вода.

Абсолютно Peace.

Общи условия

Активация на акаунт