Смяна на име след граждански брак

  • 12 234
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
Извинявам се предварително, ако преди е имало такава тема.

Има ли срок за смяна на име в личните документи след граждански брак? Възможно ли е при сменена с новото име лична карта, да се шофира със старата шоф книжка?

Аз подадох заявление за лична карта, служителката на гишето ме предупреди, когато дойда да получа новата л. карта, да върна международния си паспорт, защото е със старото име. Аз питам, ако ми е спешно да пътувам в чужбина, от мен се очаква да дам скоростна поръчка за нов паспорт или е възможно да пътувам със стария?
Какво трябва да правя с шоф книжката? Тя се вади на друго място, а именно в КАТ. В паспортното в общината никой не ми даде указания как да процедирам с шоф книжката. Скоростно да тичам до КАТ и да подавам експресна поръчка? Ако за един период от 10 дни примерно имам нова лична карта и стара шоф книжка, ще може ли законно да шофирам? Почти неминуемо е да се получи малък лаг във времето, поне няколко дни, защото документите се подават на различни места и понякога ги бавят различно. Има ли законов срок, в който дори да имам документи с различни имена, те важат?

# 1
  • Мнения: 6 164
А де... Аз смених ЛК 5 месеца след брака, а шофьорската още не съм... Rolling Eyes
Ще чакам да видя мненията на другите.

# 2
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Смених документите си 3 дни след брака. А за задграничния паспорт, системата на МВР е такава че 15 минути след като имаш нова лична карта промяната излиза на граничните пунктове и няма да те пуснат със стария паспорт.МВР имат процедура , при която с молба можеш да си запазиш стария паспорт,но след това го връщаш.При мен беше така, защото имах самолетни билет със старата фамилия
Редно е да смениш и шофьорската си книжка- според закона за документите за самоличност само тя и ЛК са документи за самоличност.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
30 дни след сключването на брак е срокът за смяна на документите; подава се едно заявление за всички документи, после има глоби, че си изтървал срока.

# 4
  • Мнения: 6 461
Мисля ,че има едномесечен срок,защото аз го пресрочих и си платих глобичка.... Crazy..от 20лева...... Mr. Green

# 5
  • Мнения: 90
30 дни след сключването на брак е срокът за смяна на документите; подава се едно заявление за всички документи, после има глоби, че си изтървал срока.
Защо никой не предупреждава за това в гражданското?
Аз се омъжих на 08.10, а подадох заявление за нова лична карта на 07.11, значи не съм закъсняла за личната карта. Обаче за шоф книжката се осъзнах няколко дни по-късно (в паспортното никой не ме подсети и късно стоплих). Сега какво - от КАТ имат ли основание да ме глобят, че съм пресрочила срока с 10-ина дена, като отида да я подменя?   newsm78 #Crazy

# 6
  • Мнения: 6 461
Аз се омъжих на 08.10, а подадох заявление за нова лична карта на 07.11, значи не съм закъсняла за личната карта. Обаче за шоф книжката се осъзнах няколко дни по-късно (в паспортното никой не ме подсети и късно стоплих). Сега какво - от КАТ имат ли основание да ме глобят, че съм пресрочила срока с 10-ина дена, като отида да я подменя?   newsm78 #Crazy
За шоф. книжка мисля ,че няма да има проблем.

# 7
  • Мнения: 344
Омъжих се през 2003 година. Смених си само личната карта. Все още карам със старата шофьорска книжка. А две години пътувах със стария си международен паспорт и не съм имала никакви проблеми по границите и летищата. Него го смених тази година и то защото ми изтече.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Ами, не знам, ако трябва да съм честна; и мен никой не беше ме предупредил, писах обяснения заради личната карта и накрая не ме глобиха, макар че вече бях прежалила 20 лв., само и само да не се разправям със сърдити служителки на гишето; вероятно вземат предвид някои неща, макар че не познаването на закона не ти дава право да не го спазваш. В този ред на мисли, пазете си всички квитанции; миналата седмица си платих повторно отсъдената сума за развода, защото съм си изхвърлила бележката, че съм я платила, а те веднага са изпратили документите в АДВ /адвокатката ми я беше платила със седмиця закъснение/; изядох се от яд, не успях да се свържа с адвокатката си и в последствие разбрах, че има копие от квитанцията към делото; но почерпих държавата с 53 лв. и 34 ст.лихва Crazy, просто щото аз съм разпиляна, а институциите нямат никаква връзка помежду си  Whistling
А и било честа практика моят случай    Whistling Whistling

# 9
  • София
  • Мнения: 3 046
Аз си смених ЛК и паспорта 2год след като се омъжих (имам четвърто име) и не са ме глобявали... Не съм си сменяла шофьорската книжка  Crossing Arms защото не съм активен шофьор, но все пак карам от време на време, когато колата е "свободна".
Като те спре КАТ иска ли ти ЛК освен документите по колата?

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
Като те спре КАТ иска ли ти ЛК освен документите по колата?

ДА

# 11
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз си смених ЛК една година след като сключих брак. Карам със старата шоф.книжка. Досега глоби не съм плащала

# 12
  • Мнения: 9 095
ау, аз тъкмо си подадох документи, че ми изтече срока на картата и сега ще гласим сватба и пак ли всичката трябва да мина Sick

# 13
  • Мнения: 5 026
За личната карта има срок от 1 месец и после следва някаква глоба. А шофьорската книжка не се подменя.

# 14
  • Мнения: 3 334
 Shockedмомичета,аз съм омъжена от 3 год. и не съм си сменяла документите...с четвърто име съм.................не ми се мисли какви санкций ще отнеса ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт