Молба за съвет относно кисти на яйчниците!!!

  • 1 760
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 186
Мили момичета,имам нужда от вашия съвет!!!
Преди седмица бях на ваг.ехограф (на 3 ден от цкъла) по повод предстояща инсеминация и за пръв път открих,че имам кистИ на яйчниците.Преглеждащата ме лекарка (или сестра) ми каза единствено,че лекарят който се занимава с моя случай ще ми обясни всичко.НО час при него имам чак в края на февруари (живея в Канада и тук срещите със специалист са нещто труднопостижимо).Всичко това ме завари доста неподготвена.ИМАМ редовен цикъл.НЯМАМ наднормено тегло,акне или засилено окосмяване.Отчитала съм си многократно овулацията с тестове,като преди и след" +" резултат съм имала "-" резултат.Цикълът ми е болезнен през 1-ви и 2-ри ден и НЕ е много обилен.Притеснява ме дали съм с ПКЯ или е нещо друго.Взеха ми кръв за хормони,но без лекар няма как да си видя резултатите.Самоназначих си "Марвелон" (по 1 таб./ден),но не знам колко време да го пия и дали ще ми помогне.За протокола-бебеправим от 10мес.,имаме мн.добра спермограма,двустранно проходими тръби,"-" тест за хламидия и съмнително (според мен) добри хормони от преди 6мес. Та,въпросите към вас са ми:
1.Дали въпросните кисти пречат на забременяването ми?
2.Дали имам ПКЯ или е нещто друго?
3.Дали "Марвелон"-ът ще ми помогне и колко време да го пия?
Предварително ви благодаря за отговорите и мненията по моята тема!!!

# 1
  • Мнения: 2 309
Това,че имаш кисти не означава,че имаш ПКЯ.
Но лошото е когато не се спукат,правят налягане и бременност не може да настъпи.Това ми го казаха лекарите,след като ми направиха операция на кисти-много кисти.Отстраниха ми част от десния яйчник и малко от жълтото тяло.3г след операцията забременях.
"Марвелон"не съм пила и по този въпрос не мога да изкажа мнение.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 908
  V&V  Grinning
За Марвелон- това е хормонален контрацептив, пие се 21 дена /по 1 табл/, после 7 дена - пауза, после всичко се повтаря /21 дена +7 дена пауза/
Започваш да го пиеш от първият ден на М. /когато   го пиеш за първи път/.
По време на 7 дневната пауза трябва да ти дойде М, и без значение кога ти свършва, ти си броиш 7 дена и започваш нова опаковка - пиеш 21 дена и после пауза.
Да- Марвелон трябва да ти помогме при ПКЯ - той подтиска Гонадотропната секреция/ която при ПКЯ е увеличена - главно ЛХ/.
Продължителността на лечение се преценява от лекар, 3 месеца, 6 мес., може и 1 година.
Защо не пишеш на някой лекар / гинеколог/ в България за да се консултираш с него /макар и по ел.поща/?
1.Отговора не е еднозначен  защото има много АКО
2. За да се каже дали има или не СПКЯ трябват доста изследвания /УЗ, хормони и т.н/ и то поне 3 месеца
3.Вече отговорих  Grinning
Не се притеснявай, положението не е толкова страшно.
Има доста момичета с СПКЯ, които са забременели. А и това че има кисти неозначава СПКЯ.
Желая ти успех и скоро да се похвалиш с добра новина   Grinning

# 3
  • Мнения: 7 716
Много е важно колко са кистите. Защото ако са две например е възможно да са задържани фоликули от предния цикъл, което не е толкова сериозно. Ако са множество малки,тогава е по-сериозно. Но трябва пак преглед, пък разбирам, че при теб е трудно.
Дай резултатите от предишните хормони, ако ги имаш.
Специално при СПКЯ /не се знае дали ти имаш/ при спиране на противозачатъчните кистичките пак се появяват, така че едва ли си струва да пиеш марвелон.
Марвелон би помогнал за конкретния цикъл, ако кистите са задържани два фоликула например, за да се махнат.
Но по принцип задържаните фоликули се махват и сами.
На твое място аз не бих взимала противозачатъчни, а бих си продължила опитите за забременяване.

# 4
  • Мнения: 1 419
Казаха ли ти колко са ти големи `кистите`? Може да са просто малки фоликулчета, които наричат кисти, а то от своя страна звучи много стряскащо  Embarassed Аз лично бих подложила под съмнение това изказване, след като не е дошло от лекар  Naughty И това самолечение не е хубаво - все пак не знаеш какво ти е и има ли ти нещо. Най-добре изчакай да се видиш или посъветваш с лекар. Ако планираш прибиране в Бг за малко може да го съчетаеш и с прегледи  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 186
Благодаря ви за отговорите!
Резултатите от предните ми хормони са следните:
             result(s)                                   ref.range               units
TSH       3.49                                         0.40-4.50               mU/L
FSH       3.7
                                  follicular  phase   3.3-11.3                  U/L
                                  pre-ovul. phase   5.0-16.0                  U/L
                                  ovulation phase   5.2-20.4                 U/L
                                  luteal phase        1.8-8.2                    U/L
                                  postmenopausal  48.6-143.9              U/L
LH         3.4               
                                   follicular  phase   1.6-7.9                   U/L 
                                   pre-ovul. phase   7.7-23.1                 U/L 
                                   ovulation phase  13.2-82.7               U/L
                                   luteal phase        0.7-9.9                   U/L
                                   postmenopausal  13.2-45.7               U/L
Progesteron   67.0
                                   follicular  phase   0.1-5.0                   nmol/L
                                   luteal phase        3.5-67.0                 nmol/L

Горепосочените хормони са взети на 23 ден от цикъла  newsm78 и за това не съм сигурна в достоверността им.
Този месец ми ги взеха в правилните дни (3-ти и 21-и),но резултатите явно ще ги разбера чак февруари.А дотогава ще си "отглеждам" кисти.МНОГО ми се искаше след 4 месеца да правя инсеминация,а не тепърва да лекувам кисти.Та за това се допитах до вас-какво мога да направя междувременно,докато си чакам срещата с лекаря......???

# 6
  • Мнения: 61
Ако лицето, което ви е установило въпросните кисти не може да каже какви са те, по-добре хванете самолета за България и идете на истински лекар. Вместо да си правите безсмислени хормонални изследвания. Опитният лекар може с почти пълна сигурност да прецени вида на кистата само от ултразвуковия преглед /ендометриозна, дермоидна, параовариална, жълто тяло и т.н./

Общи условия

Активация на акаунт