Застъпване на болнични

  • 2 351
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!
Първо се извинявам, ако темата е обсъждана вече и ако не е за тук, но не зная към кого да се обърна за да питам.
45-дневния ми болничен започва на 23.12, а от 04.12 мисля да взема друг от Шейново, който да се слее после с 45-дневния . Тъй като там по правило дават по 1 месец, двата болнични ще се застъпят. Ще могат ли от Шейново да ми дадат например не 1 месец, а по малко, при положение, че се припокрива с полагаемият ми се 45-дневен период? Какво се случва тогава? Ако има мами, които могат да дадат мнения по въпроса ще бъда благодарна.
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 9 050
Бих могла да ти помогна, тъй като това ми е работата. Но нищо не разбирам. Какво е това сливане, какъв е този болничен от Шейново за един месец?
Вероятно искаш да излезеш в болничен за задържане или нещо подобно. По принцип за болничните за общо заболяване нямат строги изисквания за продължителност. Единственото, което важи за тях е, че не могат да са по-дълги от 30 дни ( освен в случаите, когато има престой в стационар ). Така че няма проблем да ти се издаде болничен за по-малко от месец.

От друга страна, има едно правило, че ако ползваш даден вид отпуск ( в това число и болничен за общо заболяване ) и по времето на този отпуск излезеш в отпуск на друго основание ( например болничен за бременност и раждане ), то тогава втория отпуск прекъсва първия. Така че, няма и проблем от Шейново да ти издадат болничен от 04.12 за един месец, а когато ти бъде издаден болничния лист за бременност и раждане, счетоводителката в предприятието където работиш, прекъсва първия ти болничен служебно, на основание издадения втори болничен лист и започва да ти начислява вече 90% от заплатата, а не 80, както е за общо заболяване.
Надявам се да съм ти помогнала. Ако си имала предвид нещо друго - пиши ми, защото наистина тези сливания на болнични малко ме объркаха Simple Smile

# 2
  • Мнения: X
ZinaSt, съжалявам, че съм го написала така неясно, но отговорът ти е абсолютно точен на въпроса ми все пак.  Peace Иска ми се да изляза предварително болничен, преди 45-те дни. В Шейново процедурата е да дават 1 седмица и после ако се наложи пишат болнични направо за по 1 месец. Аз се чудех дали ще ми дадат по малко от 1 месец (т.е. дали практиката е такава), при положение, че ще се застъпят двата болнични или ако застъпят това няма да е проблем. Стана ми ясно, че полагаемият се 45-дневен, ще прекъсне първия болничен, ако той е по дълъг. Уф, незнам дали не го написах още по НЕЯСНО от първия път...
Благодаря ти за отговора.

# 3
  • Мнения: 9 050
И аз така предположих, но все пак трябваше да питам, за да не те объркам. Моят съвет е да си вземеш този болничен за един месец, а пък като дойде време за 45-те дни, ще си вземеш следващия болничен. Даже, ако лекарите се съгласят, може да ти изместят малко термина и да ти издадат болничен за 45-те дни, когато изтече този един месец ( т.е. от 03.01.2007 ) така печелиш десет дена повече майчинство. Вместо 315, 325 дни Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт