Границите на грижовното родителство

  • 3 452
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 306
Все се питам напоследък дали не прекалявам с грижата за децата.
Това да ги оставим сами и да излезем - никога.
Това да отидат някъде сами - никога.
Имам чувството, че понякога прекалявам. Гонят ме разни страхове (нормално за една майка), но се улавям, че аз съм била на тяхната възраст далеч "по-свободна", по-самостоятелна.
Те са самостоятелни, дотолкова, доколкото им го позволявам аз.
Чудя се вече къде е границата от прекаленото обгрижване и слободията.
Не съм я намерила.
А ме е страх да не отгледам затворници....

Споделете, тревожат ли ви и вас подобни неща.

# 1
  • Мнения: 3 478
Ами аз за сега имам само едно и то малко, но и аз мисля като теб. Не мога да си представя да си оставя децата сами някой ден (поне докато не станат тийнове) или да ги пусна да излязат сами. На времето бяха други времената, и ние със сестра ми сами се отгледахме, защото нашите все работеха. Ама сега просто не си представям тази работа. От сега се чудя примерно как ще пускам на дискотека. Ще дойде ден, в който ще трябва да бъдат самостоятелни, но на този етап аз не бих го направила. Твоите дечковци не мисля са достатъчно големи за да ги оставиш самички. Незнам Rolling Eyes, мое мнение. Границата? Хммм... надявам се да я намеря някой ден.

# 2
  • Мнения: 198
сериозна тема!проблем,който мисля 4е вълнува по4ти вси4ки в този форум!
истината е 4е с раждането на дете,у жената се развива онова до този момент непознато 4уство на себеотрицание,безграни4на всеотдайност и стремеж да предпазим децата ни от вси4ко лошо!!!
да,да ама не!!
то4но в този ни стремеж,в страха да не им се слу4и лошото,ние режем крилете на свободата им и основите на самостоятелността,която трябва да изградим в бъдещата им ли4ност..но въпреки,осъзнавайки вси4ко това,не сме толкова силни-май4ините страхове надделяват!
и поради тази при4ина, детето ми няма да отиде в бг за да види моите родители(въпреки 4е родителите на мъжа ми ще бъдат там за празниците..)
тя ще остане със нас..

# 3
  • Мнения: 3 521
А бе моето е много по_малко от вашите, но все пак...
Не се притеснявам да я оставя с човек, на когото имам доверие. Не, че не ми е свито под лъжичката и не поглеждам хендито преz 2 минути, но виждам нуждата и да общува и с други хора.
Аz лично съм държана много строго_никога не съм пускана на лагер, ходила съм на една екскурzия(едва иzмолена) в 4ти клас, срам ме е да кажа до колко годишна въzраст вечерният ми час беше 22ч. ooooh!, а бе ужас пълен. Не мисля да подлагам детето си на такова нещо...
Особенно тук, където всичко е толкова комплицирано, мисля, че едно дете трябва да бъде насърчавано да е самостоятелно и да има раzнообраzни контакти иzвън семейството иначе ще си живеем в стил "Мама, татко и аz" докато се оженят децата Embarassed.

# 4
  • Мнения: 6 167
според мен много зависи от това в каква атмосфера отглеждаш децата си.
аз съм отгледана в среда, която беше достатъчно безопасна да скитосвам по дворовете
между кооперациите околко НДК и баба през балкона да ме вика да се прибирам!
наясно съм, че около циганската махала ( да ме прощавате) децата не са живеели така.
били са повече посрещани , пазени и тн.

тук средата е много, много спокойна и безопасна. децата се събират на улицата, както ние в детстовото ми. викат, търчат, крият се.  имат и площадка, където лятото е голям купон.

сигурно е голямо предизвикателство да не си квачка на децата си, но
мисля, че след определена възраст ( и при безопасна относително среда),
вместо да се изпишат вежди, се избождат очи.  мисля, че дете на 6г спокойно може да поеме отговорност за самостоятелността си за известно врме. аз на 6г ходех 3 пъти седмично сама от НДК до Света Неделя на хор. Отиване и връщане сама.

Та, самостоятелността не е детски проблем, а родителски. убедена съм , че децата
могат да се пазят и да бъдат оставяни сами да играят, да се срещат с др. деца и тн. след 6г.
Разбира се при доста условия, които родителя да прецени.

# 5
  • Italia
  • Мнения: 4 492

тук средата е много, много спокойна и безопасна. децата се събират на улицата, както ние в детстовото ми. викат, търчат, крият се.  имат и площадка, където лятото е голям купон.


Лени,блаженни са вярваЩите,но от мен да знаеШ,4е "совите не са това,което са". Това,което си написала по_горе е само привидно,а действителността е малко по_разли4на.

# 6
Миленка, предполагам е имала предвид Forli', едва ли някой би могъл да напише подобно нещо за Милано.


Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 01:41 от Дивиана

# 7
  • Мнения: 6 167

тук средата е много, много спокойна и безопасна. децата се събират на улицата, както ние в детстовото ми. викат, търчат, крият се.  имат и площадка, където лятото е голям купон.


Лени,блаженни са вярваЩите,но от мен да знаеШ,4е "совите не са това,което са". Това,което си написала по_горе е само привидно,а действителността е малко по_разли4на.

Говоря за къщите наоколо, квартала.
Абе, то веднъж става, както са казали хората, да не дава Господ.
Че както държим къща, кола, гараж отворени за посетители целодневно,че понякога не си взимам и ключа от вратата, като излизам.... Blush Дано не се изненадам някой ден, да ми отмъкнат лаптопа и бг маммата  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 3 098
Дори много ме тревожи тази тема.Засега сме заедно навсякъде,все оЩе е нормално.
Но ако и занапред живеем тук,сигурна съм няма да й позволя да излиза сама.Отделно водене и прибиране от у4илиЩе,което е задължително.
Много ми се иска да има като моето детство,но това е невъзможно.Иска ми се да мога да я оставя да се скита,да опознава вси4ко и сама,да поема отговорности.Иска ми се да може да иде на у4илиЩе и да се прибере сама.
Няма как да стане оба4е.

# 9
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Milenka, predpolagam e imala predvid Forli', edva li niakoi bi mogal da napishe podobno neshto sa Milano.

Разбира се,4е Лени е имала предвид Форли,но въпреки това веднага Ще ти дам за пример  Нови Лигуре или пък Лено ( провин4а ди БреШа),все малки,спокойни,по4ти идили4ни град4ета пък какви ужасии са станали там...
Мисля,4е това обяснява вси4ко....  Peace

# 10
  • Мнения: 486
Разбира се,4е Лени е имала предвид Форли,но въпреки това веднага Ще ти дам за пример  Нови Лигуре.Мисля,4е това обяснява вси4ко....  Peace

Какво или кой е Нови Лигуре? newsm78

# 11
  • Мнения: 3 098
все малки,спокойни,по4ти идили4ни град4ета пък какви ужасии са станали там...

Тихите води са най-дълбоки.

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Разбира се,4е Лени е имала предвид Форли,но въпреки това веднага Ще ти дам за пример  Нови Лигуре.Мисля,4е това обяснява вси4ко....  Peace

Какво или кой е Нови Лигуре? newsm78

Извинявам се на "другоземките",може би трябваШе да поясня.
Нови Лигуре е едно малко,спокойно град4е в областта Пиемонте,където преди няколко години стана много гадно убийство.Малолетно моми4е от добро семейство закла по особено жесток на4ин майка си и брат4ето си с помоЩта на гаджето си. Sick

# 13
  • Italia
  • Мнения: 4 492
все малки,спокойни,по4ти идили4ни град4ета пък какви ужасии са станали там...

Тихите води са най-дълбоки.

То4но това имах предвид. Peace
Мисля,4е времената като цяло са се променили и ве4е колкото и да ни се иска да сме свободни, и ние и децата ни ставаме все по големи затворници...

# 14
  • Мнения: 3 098
все малки,спокойни,по4ти идили4ни град4ета пък какви ужасии са станали там...

Тихите води са най-дълбоки.

То4но това имах предвид. Peace
Мисля,4е времената като цяло са се променили и ве4е колкото и да ни се иска да сме свободни, и ние и децата ни ставаме все по големи затворници...
Toлкова си права. ConfusedОсъзнавам напълно действителността и ми става толкова мъ4но,когато у4а детето си на абсолютно недоверие към непознатите.

Общи условия

Активация на акаунт