Любими книги от детството ни

  • 12 931
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 114
Щастлива съм, защото току-що открих в една книжарница в интернет преиздадена една от първите книжки със стихчета от моето детство.   Grinning Grinning
Много любимата ми "От слон до мравка" на Дора Габе с илюстрации на Илия Бешков. Като съм била малка, съм знаела наизуст повечето от тях и съм започвала да  рецитирам, докато видя картинката на съответното животно.

Преиздадена е. Е, малък формат с меки корици, но все пак я има.
/Моята е от далечната 1975 г. голям формат и с твърди корици, но е понадраскана./

       

http://www.helikon.bg/book.php?book_id=122826#

Ето едно от стихчетата:

Кума Лиса

Със пантофки, с ръкавички,
със дантелки, със карфички,

със загладена косичка
вирна своята главичка.

Ех, нагизди се Лисана,
но опашката остана!
    Laughing

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 23:55 от Теа

# 1
  • Мнения: 1 568
Емил от Льонеберя

# 2
  • София
  • Мнения: 2 493
ОмагЬосаната гора... За мама Муминка и Мумин Тролчо Simple Smile За съжаление немогад а я намеря. Ако някой знае нещо моля да свирка!

# 3
  • Мнения: 7 723
"1001 нощи"- още ми е най- любима. ...а и на Ангел Каралийчев...
...ох, стана ми носталгично...

# 4
  • Мнения: 222
Без дом, Воля, Близнци и Чичотомовата колиба

# 5
  • София
  • Мнения: 13 204
Ехааа, браво Теа!! Непременно ще я потърся да я купя на шерката...
Иначе любими книжки...

Една има "Бабино сърненце", не знам някой дали я има още.. В стихотворна форма е и е от още по-далечната 195 и някоя...
Също така стари басни на Лафонтен с илюстрации дето не може да откъснеш очи от тях. Пак от тия години някъде...
Малкият Никола, Емил от Льонеберя, Пипи дългото чорапче...По едно време ужасно се  бях вманиачила по приказки. Имаме всякакви вкъщи... български, руски, индийски... каквито се сетите, ама голяма бях вече... вместо да си уча уроците аз четях приказки  newsm78

Еййй, момичета, нит тук сега си говорим за любими книжки.. дали нашите деца ще го праввят  Tired Като гледам с поколенията все по-малко четат...

# 6
  • Мнения: 1 232
Маншон ,полуобувка и мъхеста брава Hug,Малкия Никола,Емил от Льоняберя,Чичо Томовата колиба,Двойната Лотхен и мн. др

# 7
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Вчера в една антикварна книжарница открих книжка, която ми е купувана, когато съм била колкото дъщеря ми в момента. Издадена през 1973г. Купих си я май повече за себе си, защото Детелина нещо не я хареса.
Казва се "Аз меря ти теглиш". Може някой от тези с по-голям ЕГН да я помни.
И аз имам колекция от книжки с приказки. Още не съм ги чела на щерката. Мисля, че все още няма да ги разбере.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Индийски приказки, френски приказки-с много красиви илюстрации бяха. Бях голям почитател, а и още съм на Астрид Линдгрен-всички нейни книжки. Харесвах Незнайко, Барбароните(ако някой знае от къде мога да купа книжка за тях, моля да ми каже).

# 9
  • Мнения: 1 181
Пипи дългото чорапче. Чела съм я 14 пъти. А като по-малка (преди да мога да чета) имахме една грамофонна плоча с Пипи и направо я изтърках от въртене. Освен това постоянно карах майка ми да ми разказва книжката като приказка.

# 10
  • Мнения: 1 840
"Пипи Дългото чорапче" - препрочитах я постоянно - безброй пъти.
"Антон и Точица"
"Двойната Лотхен"
"Как станах киноартист" (или кинозвезда, не мога да се сетя точно) - нещо такова беше заглавието, авторът е българин, но не си спомням името - невероятна е - някой чел ли я е? Такова свужо чувство за хумор!!! Много е забавна и поучителна.
Харесвах много и книгите от Библиотека "Връстници" - "Едничкото дете", "Влюбих се", "Илзе Янда на 14 години" и др.
Също и "Главата на професор Доуел" и "Човекът амфибия" на Александър Беляев.
И още много, много...

# 11
  • Мнения: 7 821
Освен всякакви приказки като дете любима ми беше Румцайс. Това е и първата книжка, която сама си купих.

# 12
  • Мнения: 1 446
"Двойната Лотхен" или Роман за деца на Ерих Кестнер , "Пипи Дългото чорапче" , "Чичо Стоян" , "Маншон , полуобувка и мъхеста брада" , "Патиланци" newsm78 , всички приказки и много други.

# 13
  • Мнения: 2 401
Абсолютните ми  фаворити са Без дом и Човекът-амфибия/Главата на проф. Доуел. По-бебешките не си ги спомням добре - много отдавна беше  Laughing, може  би Пипи.

# 14
  • Мнения: 1 734
Макс и Мориц - още я пазя, дано и детето ми да я хареса. Също така обичах да чета - Двойната Лотхен, Том Сойер, Андерсенови приказки... ех

Общи условия

Активация на акаунт