Срамуват ли се децата ви.....?

  • 788
  • 13
  •   1
Отговори

Анкета

Срамуват ли се децата ви да си носят храна от вкъщи в училище?

Опции:

  • Мнения: 11 607
Мами, срамуват ли се децата ви да си носят сандвичи, ябълки и др. от вкъщи на училище? Вместо да давате джобни на децата си, да си вземат нещо сухо от вкъщи, домашно приготвено? Подиграват ли се децата на такива,които си носят от вкъщи? Признак на социално слабо семейство ли е това,че детето си носи храна от вкъщи?

Моите деца носят отвреме на време,но определено се срамуват, защото имало и подигравки от другите деца! Как преодолявате този проблем?

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 447
Големите, май се подиграват! При по-малките е по-различно, там повечето деца си носят от къщи! Даже на малкия се бяха нахвърлили да му ядат ябълката!
 И аз се опитвам да ги огранича от джобни, но не защото сме социално слаби, а защото не искам да си купуват боклуци от лавката - хрупанки, близалки и какво ли още не! Но те са деца и още не могат да го разберат! Заболя ме веднъж, когато големият (беше в 3 клас) ме попита дали сме бедни и затова не му давам стотинки!
Казах му, че дори да сме бедни, те никога няма да останат гладни, опитах се да му обясня колко е вредно да се храхи с само с такива неща! Говорили сме много пъти, въпреки всичко си иска джобните!

# 2
  • Мнения: 7 640
мисля, че има елемент на подигравки и по-скоро самите деца се чувстват потиснати от другите, които вадят парички и ходят до лафката за вкусотии Rolling Eyes.
Ако поставиш въпроса на родителска сраща- в смисъл да се поощри домашно приготвеното за закуска newsm78

Интересно как в САЩ всички со носят от къщи, даже и голяма част от възрастните и никой не го намира за странно. Даже напротив- един вид- аз се грижа за здравето си и не искам да ям боклуци.

# 3
  • ново
  • Мнения: 5 886
Още не съм се сблъсквала с подобен проблем, може би защото дъщеря ми е в първи клас. Закуската е безплатна, обядва на стол, най-много да си носи ябълка. Джобни пари има, но изключително рядко си купува, и то само солети.
Определено мисля, че и това се случва, но при по-големите деца. Това е едно от притесненията ми - подигравките, защото детето ми е много чуствително. Лошото е, че подигравките не са само за това, а за много други неща - дрехи, моб. телефон и т.н. Въпросът отново опира до възпитанието на детето. Ако обясним на децата си, че купуването не е само въпрос на финансови възможности, а на здравословен начин на живот, прилежен външен вид, може би ще им е по-лесно.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моята дъщеря е във втори клас. Изобщо не се притеснява от факта, че носи храна от вкъщи. Миналата година пари не съм й давала, защото не им позволяваха да ходят и да си пазаруват, но от тази година й давам и пари. Не си купува храна с тях.  Имат и безплатни закуски. Не ги яде. Задължително й приготвям сандвич и плод. Обикновено плода се изяжда, сандвича изключително рядко. Никога не ми е споменавала, че това притеснява нея или пък прави впечатление на някой друг. Даже съм останала с убеждението, че повечето деца си носят храна. Гледат си един на друг кутиите и има коментари от рода на: "мамо, искам като на Борето сандвича" или "защо днес не ми сложиш банан, вчера Коце имаше банан, не искам днес ябълка". Явно в нашето училище /поне засега, на тази възраст/ е практика повечето родители да приготвят храна от вкъщи.

Моята сама си избра кутията за обяд и шишето, избира си храната, яде си я... Никак не се притеснява. Предполагам, може би, защото е малка още. Не знам... Но и през ума не ни е минало /и на нея, и на мен/, че защото си носи храната от вкъщи може да ни вземат за социално слаби. А и честно казано това изобщо не би ме притеснило. И ако носенето на храна от вкъщи е признак изобщо на нещо, то е на това, че на родителите им пука и за тях е важно какво и дали яде детето им.

# 5
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И ако носенето на храна от вкъщи е признак изобщо на нещо, то е на това, че на родителите им пука и за тях е важно какво и дали яде детето им.

ДА!!!!! Много точно!

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
последна опция.
Защото щерката не яде дори това, което се предлага и дава в училище, камо ли да си носи от нас.
Чат-пат съм й давала ябълка. Рядко я яде. Носи я 2-3 дни и я махаме от раницата.

# 7
А вие носите ли си храна от къщи в работата?

Индивидуално е, но зависи също и от средата в която попада детето.
Е, има го и елемента на лакомствата от лафката  Wink

# 8
  • Мнения: 7 640
А вие носите ли си храна от къщи в работата?
Индивидуално е, но зависи също и от средата в която попада детето.
Е, има го и елемента на лакомствата от лафката  Wink

писах по-нагоре- просто тук гледаме на това с друго око

# 9
  • Мнения: 953
Защо трябва да се срамуват за това, това което носят може да е по-полезно от вафлите или мазните закуски.
Моята се срамува от чужди хора, но все още е малка.

# 10
  • Мнения: 2 700
Не сме изпадали в такава ситуация, защото на родителската среща решихме децата да не пазаруват от лафката - хем да не губят време, защото стаята им е далече, хем да не ги блъскат големите / във втори клас учителката все още може да им забрани/. Който държи детето му да яде да му дава нещо в чантата.
А на въпроса на = -  да случвало ми се е да си нося храна от къщи в работа, защото след Н години в района ми се повдига от всички сандвичи, пици и т.н.

# 11
  • Мнения: 7 474
Дъщеря ми е малка и за нея не мога да отговоря, но ще ти кажа за себе си.  Аз се срамувах да носа от къщи  а също и всичките ми съученица. Повечето деца изхвърлят домашните сандвичи в училище. Не мога да ти отговоря точно защо съм се срамувала (не си спомням ) , но това е положението. newsm78

# 12
Лео, благодаря за откровения отговор.
И аз съм носила сандвичи, но съм виждала въпросното снобско отношение от страна на колеги. Затова споменах средата, в която това става.
Слагала съм в чантата на сина сандвичи, първия и втория ден ги яде, после каза че не иска. Вероятно и той се е сблъскал със същото.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз пък най-редовно си нося храна в офиса. И хич не ми пука. Обикновено си купувам килограм ябълки и ги оставям в шкафа. Това ми е обяда за цяла седмица. Ужас, явно трябва да се гръмна от неудобство. Да, ама не! И колегите ми си носят. Е, те си носят "истинска" храна и не съм забелязала да се притесняват. В офиса на мъжа ми също се носи храна. Аз ли нещо не съм в ред, че не намирам това нито за странно, нито за притеснително?

Колкото до училищата, като гледам в класа на дъщеря ми, то по-скоро е изключение да не се носи храна, отколкото да се носи. Да не говорим сега какви пособия има за носене на храна в комплект с раница. Те вървят на серии - раница, торба за физическо, кутия за храна, термос и т.н. Явно не е чак топлкова извънземно явлението "нося си храна от вкъщи". Поамериканчваме се предполагам. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт