Казанлъшки понички

  • 28 991
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 243
продукти:

500 г. брашно
500 мл. вода
1/4 п. прясна мая
1 с.л. захар (мед)
щипка сол

приготовление:

В машината за хляб се слагат продуктите на програма "месене и втасване". Ако се меси ръчно - омесва се и се оставя да втаса около 30 - 40 мин. Тестото става сравнително рядко.

Втасалото тесто се поставя в шпирц за понички (такива има в "Двата щъркела" - изглеждат така:


и се шприцоват поничките в съд с загрято олио.

След като се изпържат и от двете страни, се поръсват с пудра захар, мед или сироп на вкус.

# 1
  • Мнения: 7 106
Откопчаваща форма за торта нямах. Купих си. Две даже-различен размер.
Форма за Панеттоне нямах. Купих си.
Форма за Щолен нямах. Купих си.
Машина за хляб намах. Купих си.
Както и още стотина формички, купички, тавички и хартийки, защото не мога да устоя на някои кулинарни шедьоври пуснати из форума.

......................

Моят мъж се шегува, че имаме цялото оборудване за ресторант + сладкарница, да подавам документи за лиценз  hahaha

Ама сега и уред за понички ще си купя, щото ги обичаме всички в къщи  Laughing.
Хапке,благодаря за рецептата   bouquet!

# 2
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Благодаря за рецептата  bouquetМного ги обичаме тези понички в къщи,още утре ще направя.Опитвах рецептите със сода,но не е същото.

# 3
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ааа Хапке, да не би да е чешка тая джаджа, щото преди време я показах в тази тема, ама никой не я беше виждал.  Mr. Green Hug Там е и чешката рецепта за уредчето, ама чакaй да ти я напиша и тук:

500г брашно, 150г пудра захар, 2 пак. ванилия(ванилова захар), 3 яйца, 200г заквасена сметана(не знам дали няма да стане и с кисело мляко), 1/2 пакетче бакпулвер, 2 с.л. ром(мисля, че и без него може), 200мл. прясно мляко. С миксер забъркай тестото и остави около 15 мин. на топло да узрее. Тестото трябва да е еластично и разтегливо.

# 4
  • Мнения: 22 867
А ако се шприцоват с обикновен шприц, т.е. да станат кръглички, дали ще се получат? newsm78 Щото нямам тоя специален шприц, нито пък друга джаджа за понички.

# 5
  • Мнения: 6 243
Зори, у нас положението е същото. Имам формички за неща, дето не из зная имената. Плюс гофретник, който пуснах само веднъж и сега събира прах в шкафа.

Нат, моята форма е гръцка и ми е подарък, но днес случайно минах край "Щъркелите" и като видях, че имат същата, реших да пусна рецептата. Иначе какво да обяснявам с някаква си абстрактна чудесия за понички. Твоята рецепта звучи много примамливо - вероятно повече ще приличат на донътите, тъй като има захар. Тази е за най-просто тесто и приличат на онези понички, които продават по улиците.

Лабрекс, освен да пробваш и да кажеш newsm78 идея нямам какв още се получи. Между другото, в Турция съм виждала да пускат едни дълги ленти вместо гевречета в кипящото олио, вероятно и така ще стане - да се шприцова като ивичка.

# 6
  • Мнения: 22 867

Лабрекс, освен да пробваш и да кажеш newsm78 идея нямам какв още се получи. Между другото, в Турция съм виждала да пускат едни дълги ленти вместо гевречета в кипящото олио, вероятно и така ще стане - да се шприцова като ивичка.

А, това е добра идея - на лентички. Аз имах предвид топченца тесто и си представях, че ще се надуят като балончета при пърженето. Всъщност, не пречи да се опита. Мисля, че крайният резултат, независимо от формата си, ще е съедобен! Grinning

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Откопчаваща форма за торта нямах. Купих си. Две даже-различен размер.
Форма за Панеттоне нямах. Купих си.
Форма за Щолен нямах. Купих си.
Машина за хляб намах. Купих си.
Както и още стотина формички, купички, тавички и хартийки, защото не мога да устоя на някои кулинарни шедьоври пуснати из форума.

......................

Моят мъж се шегува, че имаме цялото оборудване за ресторант + сладкарница, да подавам документи за лиценз  hahaha

Ама сега и уред за понички ще си купя, щото ги обичаме всички в къщи  Laughing.
Хапке,благодаря за рецептата   bouquet!

Зори, ако това ще те утеши- не е само твоя мъж и моят вечеме бъзика с думите- Днес няма ли да идем да купим формичка ? Тъжното е , че той не вижда разликата между тях- за него всички са еднакви- за сладкиши. hahaha

Хапке, мерси за рецептата, аз обаче сега изпадам в депресия- не съм виждала във Варна такъв шприц за понички. Cry

# 8
  • Мнения: 7 106
[
Зори, ако това ще те утеши- не е само твоя мъж и моят вечеме бъзика с думите- Днес няма ли да идем да купим формичка ? Тъжното е , че той не вижда разликата между тях- за него всички са еднакви- за сладкиши. hahaha


 Mr. Green Аз веднага си помислих за теб и за страстта ти към формичките Laughing.

На първо време още днес ще ги направя без заветната формичка, ами ще ги шприцовам на пръчици в мазнината. Ако ми нямат претенция домашните за формата, може и да си спестя удоволствието да я купувам  Peace.

# 9
  • Мнения: 1 910
А ако се шприцоват с обикновен шприц, т.е. да станат кръглички, дали ще се получат? newsm78 Щото нямам тоя специален шприц, нито пък друга джаджа за понички.

Ооо, пробвай даже дълги да ги направиш. Дълги и тънки.
Тук( в Холандия) ядох веднъж едни, като пръчици. Бяха колкото пръст дебели и дълги около 8-12 см. Точно вкус на поничка, но далеч по-приятни за хрупкане от поничките. Сипваха захар с канела, сладко или шоколад и можеше да си ги топиш тях. Абе много бяха вкусни. И аз мисля да пробвам рецептата на sladka hapka за такива пръчици. Grinning

# 10
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
ами,няма такава форма в нашия ТСМ Crossing Arms
дали не може по интернет поръчка?Или дали има в някой сайт за дом.пособия?
Ако някой е виждал ,моля да свирка,че цялото сем.сме фенове на поничките Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 6 472
Аз точно от Биг Шоп съм си я купила. Мисля, че ако  влезеш в сайта им ще можеш и онлайн да я поръчаш:)

# 12
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
ами не им знам сайта Embarassed Embarassed Embarassed

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 21 602
ами не им знам сайта Embarassed Embarassed Embarassed
Ами незная какво точно има предвод Лулуто, щото от сайта на биг -шопа не се поръчва... ама пък в атракциона -да .

Хапке тенк ю за рецептата!  bouquet

# 14
  • Мнения: 1 756
ох съблазнихте ме метнах тестото ама със суха мая, дано стане Praynig

Общи условия

Активация на акаунт