Госпожици на 16-17г

  • 1 384
  • 18
  •   1
Отговори
 Здравейте.Имам чувството,че този форум е за родители със съвсем малки бебенца,но имам голяма нужда да поговоря с мамите на момичета на по 16-17 г.Искам,ако има такива,да ги попитам минава ли пубертетът вече при тях,имат ли поведенчески проблеми,как се държат у дома,в училище...Нашата по цял ден е или на кафе или се гримира с часове,за училище да не говорим...хайде,това мога да го понеса-не всички са родени за наука,но проблемът е,че в къщи има много лошо поведение,егоистично,не й пука за другите,иска само да си получи джобните-по-възможност и нещо допълнително.Ще се радвам да поговорим   bouquet

# 1
  • Мнения: 824
Дано скоро мине периода Peace
Във всяка ситуация си помисли ти как би реагирала не нейно място Hug
Децата ми са малки,но имам племенница на 20 вече и знам през колко перипетии минаха цялото семейство.Сега е студентка и е много разумна и добра,''изтрай'' я още година две Grinning

# 2
  • Мнения: 3 537
Моята е на 14 и тепърва навлиза в пубертета.Много се промени,стана избухлива. Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 3 740
Дъщеря ми е на 19, при нея трудният период беше около 7 клас. След това много се промени, успокои се, стана отговорна и разумна. Разбира се, всичко това се случи след милион разговори, в които да си напасваме разбиранията за правилно и неправилно, приемливо и неприемливо.
Най-големият ми син е на 16, в 10 клас, точно в момента е в бунтарския си период, за всяко нещо тръгва с рогата, но аз нали вече съм минала през това, не му се връзвам много. И пак водим безкрайни разговори кое е допустимо, кое - не, кое е свобода, а кое - безотговорност. Напоследък забелязвам положителни промени в поведението му - или съм изприказвала необходимото количество приказки, или периодът отшумява. Добре, че вторият пубертет, 14-годишният, засега не дава признаци на дивашко поведение, че сигурно нямаше да се справя.

От това, което пишеш, оставам с впечатлението, че с дъщеря ти не стигнали до взаимно съгласие за нейните права и задължения. Поговорете за това, ако тя е убедена, че исканията ти са справедливи, няма да се съпротивлява много срещу тях. Само малко, колкото да демонстрира независимост. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 4 076
Започвам да си мисля,че няма такова нещо като пубертет.Голямата ми е на 17 и от както се е родила,е в пубертета.Тъй като все ревеше,лекарите казаха,че имала "несъвършена"или"незряла"нервна система,което ще израсте,но не съм сигурна дали ще го дочакам.Малката,възпитавана по същите правила- нежност,топлота и обич-пък е истинско слънце(13г),дете активно,обичливо,с много интереси и пълноценно детство.Опитвам се да се поставя на мястото на голямата,т.е.да сведа интересите си до гримове,дрехи,дискотеки и момчета(без дискотеките,които започнаха по-късно,това я вълнува от 5 клас).Без да я укорявам,се опитвам съвсееем лекичко да ги разширя към учене-съответно избор на професия,спорт,хоби,природа.Правя много компромиси-със срам признавам,че се принудих да я пусна от 9 клас на дискотека до 2 през нощта,а баща й чакаше отпред.За сега не личи да съм успяла.Аз съм човек,който "гори"да учи,работи,пътува,среща нови хора и предизвикателства,но се опитвам да разбера и нея,която не е.Не го намирам страшно,че не е като мене,но това,което много ни пречи,е найната избухливост-пали на секундата,а това нагнетява обстановката у дома.Минах през всякакви стратегии-забранителни,наказателни,глезене,но с такъв гениален инат като нейния-признавам го-нищо не подейства.Не мога да разчитам на баби и дядовци,защото чуят ли за нея,бягат през глава.И все пак се смятам за успяла,щом след безброй здравословни проблеми с нея,съм я отгледала вече здрава,не взима наркотици,прибира се навреме в къщи и дори спря цигарите.Скоро чух по ТВ някакви умници да говорят,че нашето поколение се е провалило като родители.С такава държава, беззаконие и образование цяло чудо е,че все пак младото поколение не се е провалило съвсем.

# 5
  • Мнения: 25 568
С такава държава, беззаконие и образование цяло чудо е,че все пак младото поколение не се е провалило съвсем.

 newsm10
Дотам стигнах с чуденето си, че когато съобщят за успехите на наши деца в някаква област, например международни олимпиади, първо се изненадвам, чак после започвам да се радвам...  Embarassed ooooh!
Наистина е чудо!

# 6
  • Мнения: 380
Здравейте и от мен. Аз също съм майка на 16 годишна госпожица. Четейки ви малко се поуспокоих просто имах чувството че само мойта щерка е такава. В успеха е пълна отличничка но да я накарам нещо да свърши в къщи е цяло чудо. Не мога да се оплача че скита по кафенетата излиза но до 19,00г, се е прибрала обаче и аз незнам как да я накарам  да свърши нещо . По десет пъти най малко трябва да и повтарям едни и същи неща накрая ми писне и се скараме.  Все се надявам че ще отмине и този етап ама кога и аз самата незнам. ritnik

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Ох, взехте да ме плашите. Моята е на 14, засега нямам проблеми. Тя по характер сие много отговорна, отделно е натоварена с доста задължения. От моя страна получава разрешение за всичко, което поиска, разбира се в някакви граници. От малка й говоря за отговорностите в семейството, че нищо не бива да се очаква наготово. Тя пазарува ежедневните покупки, знае цената им, знае как бързо парите се топят за наглед малки неща. Това, че трябва да се съобразява с нуждите на брат си и сестра си я е научило на много неща.

# 8
  • Мнения: 3 537
Любознателна,можеш само да се радваш!Дъщеря ти е страхотна! Peace
Моята се промени това лято и с търсачката търсих статии за пубертета.Бях намерила една руска,в която пишеше,че някой девойки стават по-спокойни,отговорни и т.н.А някой ставали нервни,избухливи,отговаряли на родителите си...Но този период отминавал за две години.Като че ли две години са малко! Shocked

# 9
  • Мнения: 4 076
 В успеха е пълна отличничка но да я накарам нещо да свърши в къщи е цяло чудо.
Все пак изпълнява основното си задължение-да учи.Ние сме в езикова гимназия от 4г.и още нямаме тетрадка-речник,като и  най-елементарни познания.Затова си знам,че и 4 и 5 да донесе,си е пищови,подсказване и в никакъв случай знания.Пред нея не си позволявам да съдя учителите,но лично съм се убедила,че са изцяло незаинтересувани.Дано с новите промени нещата се подобрят!
А момента"помощ в домакинството"май е болен навсякъде.Аз вече се отказах от дълги разговори за задълженията й по въпроса-устата ми посиня за 17г.една и съща песен.Сега давам конкретни нареждания"Прибери си дънките в гардероба","Почисти си тоалетката",и тя,общо-взето,ги прави след като се озъби няколко пъти по навик.Ако не кажа-ще се зарине в мръсотия.След няколко години,живот и здраве,те ще се отделят от нас.Само тогава дори и най-упоритите ще се научат на ред,а ако не-не живея аз там...Отказах се да поучавам по този въпрос,концентрирам се на по-важните Wink

# 10
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
привет и от  мене! и аз съм с тийнс на 15 г, и на 17г. минахме през ада с мом4ето, особено, 4е аз съм навън и не мога да ги контролирам както  бях свикнала! но мисля, 4е донякъде ми даде  сметка как  можех да стана тиранин от страх да не се слу4и нещо! тя си има приятел,малка компания, донякъде споделя, особено като се сдърпат, у4и в езикова и там имат много за у4ене -от мой опит го знам!  грим и дрехи пращам  и купувам, уж да поправя грешки във вкуса, то май накрая аз станах по-смела в обли4ането от нея! и сега ги харесва!ина4е ме пита, какъв цвят косата или говорим за женски работи! за у4илище ми се казват оценките и това е! за вкъщи си е мъка, 4истене, подреждане и подръжка, просто не е тип или не и се удава! аз приех нещата такива каквито са, не мога да искам да копират поведение, или добри маниери, или да следват план на родителя, от малки ги нау4их да са самостоятелни и да си казват мнението, сега  харесва или не,  го приемам!интересното е, 4е говорих с приятеля й през нет, беше се скарала с мои близки и исках да разбере какви ги е надробила и да се извини! и исках да видя какво мисли той и какво да направя за да оправя положението, имаше и лоши отношения брат-сестра! ами доста понау4их от него и оправих нещата! аз съм твърдо за диалог, но 4есто фразата е: не ми се говори! или за задълженията в къщи: само аз ли, сега имам други планове!

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Ако съдя по това каква тинейджърка бях аз, а и от опита си сега, без напомняне няма как да си прибере и изчисти.Само че внимавам да не звучи като заповед, гледам и на шега да го обърна. Мъжът ми, например, много се дразни , че всеки път трябва да повтаря едно и също. Аз го правя със завидно спокойствие. Самоинициатива не очаквам. От години всеки ден пазарува, но към 18ч ако я питам - Ти няма ли да ходиш на магазина? , ми отговаря - Ами не си ми казала Simple Smile Аз никак, ама никак не се разбирах с майка ми, и сега не намираме общ език, затова се старая да избягвам нейните грешки.

# 12
Да се включа и аз - с две госпожици - на 16 и на 11 г. Пубертет явно има, но е различен при различните деца. Голямата стана по-докачлива, бързичко пали и се нацупва, но като че ли само това е промяната. Тя като характер е общо взето улегнала и може би затова нещата не са много зле. Дано се разминем само с това. Иначе в къщи помага, основно след молба, някой път и след неколкократно напомняне, но има случаи и на самоинициатива. По тази линия нямам оплаквания, но ми се щеше да е по-амбициозна в ученето, знае, че от това зависи бъдещето й, но много не си дава зор.  А нейни съученички претърпяха коренна промяна - от пълни отличнички в пети клас в седми едва завършиха. Малката обаче е друг темперамент, тя от малка е по-буйна и си мисля, че нейният пубертет ще е различен. Тя и сега не е много лесна.
Търпение и подход са нужни, ама не е лесно.

# 13
  • Мнения: 4 076
marsy ,ти в чужбина ли отглеждаш децата си?Интересен е чуждестранният опит и  традиции в различните страни Simple Smile
А вашите деца работят ли през лятото?Миналото лято,на 16,дъщеря ми се затръшка да работи.Предложих й курс,но накрая уважих желанието й да се труди и печели.Един месец беше сервитьорка в едно кафе и нали й е сефте,изпълнителна,старателна,сума ти клиенти доведохме там Simple SmileНакрая собственикът не й плати-'ела днес,ела утре"и така 1 година вече.Хубаво си мислех последния й ден там да мина да я взема с оборота,но айде да не я стресирам и уча на лоши навици...След това започна в друго кафе,там коректно й платиха 150 лв.на края.Лятна жега,няма климатик и градина,така и не получи почивен ден,през ден собственикът я оставяше две смени,без да плати допълнително и когато си правеше купони,строяваше всички сервитьори да ги обслужват.За 20 лв.купих автобусни билети,в полунощ ходех с кола да я взимам,и всеки ден й оставях пари за пица за обяд,че нямаха право на едни картофки в заведението.Това лято,вече на 17,стана промотърка 2 пъти седмично.Накрая й платиха с 10 лв.по-малко,защото на...дата си била тръгнала по-рано.Това не е вярно,защото аз бях в магазина и я чаках да й изтече работното време.Тя  предложила на шефа си да видят камерите,отговорил"не,не",мушнал й парите в ръката и си тръгнал #2gunfire(от 30-40 момиченца по 10 лв...) На ти желание за труд и добри намерения!Отсега ме е предупредила,че догодина ще работи в заведение в курорт и ще "реже глави от кръста"на чужденците,които така и не могат да се оправят с нашите пари.Естествено,аз й заявих,че това не е редно,а редно ли е да няма организация,която да търси работа на непълнолетни и да защитава интересите им?Тази граница 18г.не се спазва никъде,но не е страшно да работят лятото и на 16,стига да има нужните условия.А при вас как е?

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Чета аз, че моята госпожица е малка ама расте... интересно ми е дали има съществени разлики на тази възраст при момичетата и момчетата. Георги ще стане на 17 след месец. Каквото сте писали за момичетата си, мога да го повторя аз за него.Е, не се гримира  Laughing Ама виси пред огледалото повече отколкото трябва ми се струва. И на козметичка ходи да му почистват веждите, епилира си тялото...бе луда работа. Не мога да свАря топла вода от него, това е нещо за което се караме нон-стоп щото се къпе минимум 2 пъти на ден. Лошо няма ама и останалите сме хора все пак. Успеха му не е кой знае какъв, според мен е катастрофален направо. Говорим си нормално на всякакви теми, държи се бих казала  нормално с нас. Не е нервен и такива работи. Споделя проблеми с мен, пита ме затова онова и понякога приема моето мнение за вярно.Simple Smile С баща си си говорят само 'служебно', щото моя мъж не може да преглътне , че не е отличник. Не пуши, пие по някоя бира по дискотеките. Наскоро беше пил текила и на другия ден 100 пъти повтори'как може да съм толкова прост!никога повече няма да пия алкохол!'Simple Smile)
Мързи го милия доста, иначе у дома помага и като му дам задачка не отказва/е, мърмори понякога/. Дели една стая със сестра си и затова не може да си позволява стаята им да е кочина, някой път и на него му писва и чисти основно. Лятото работи като сервитьор на Златните. Месец и половина ставаше всяка сутрин в 4,30 сутринта за да иде на работа първа смяна. Като непълнолетен нямаше право да работи втора смяна/т.е. след 20 часа/. Работи законно, с разрешение и документи, платиха му колкото си трябва.

Общи условия

Активация на акаунт