предстои ни осиновяване

  • 1 615
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
Здравейте всички! Често чета форума ,защото от две години чакаме да ни извикат за детенце и това се случи преди извесно време. Нямах смелост да пиша тук , но сега имим нужда от вашата помощ. Всъщност много ме е страх, но като видя това малко прекрасно детенце и си давам кураж. Имам и подкрепата на съпруга ми и целия ни голям род. Но сега ме тревожи едно друго нещо. След месец детето става на 3 години , а вероятно процедурата ще се забави, но разбрах , че нямам право на платен отпуск за отглеждането му. Работя на държавна работа, всички осигуровки и данъци винаги са били внасяни. Как е възможно да не мога да ползвам отпуск по майчинство, та дори и да е само няколко месеца. Сами разбирате, че причината да не изляза в неплатен отпуск е чисто финансова. Моля ви пишете ми имам ли други възможности.  helpuu

# 1
  • Мнения: 15 619
Ще се справите.  Първо платен годишен отпуск, пък после неплатен, ако може.
Другият вариант е да си вземеш платения отпуск на половин ден, ако те устройва.
Честито за рожбичката ви.   bouquet  bouquet  bouquet

# 2
  • Мнения: 3 715
И мен силно ме вълнува този въпрос, макар че сме още съвсем в началото на процедурата, още повече, че в нашето семейство аз съм човекът, който носи многото пари и май ще минем на вариант таткото да остане в къщи.

# 3
  • Мнения: 1 843
Лоша работа, даа...(май пак виждаме пукнатини в семейния кодекс).

Не знам дали има вратички за решаването на този проблем. Аз, за себе си, реших да не чакам последния момент и слава Богу, защото моето "бебе" се оказа 4 годишно! Simple Smile
Въпреки, че ми коства известен напън, а и финансова несигурност, се ориентирах към изместване на работата от дома, но разбира се, това не е възможно за всеки.

Все пак идея - ако владееш/владеете някакви чужди езици, може да подпомагате семейния бюджет с преводи. Колкото - толкова, все помощ.

# 4
  • Трявна
  • Мнения: 174
Въпреки, че сме в началото на процедурата по осиновяване и аз все по -често си задавам същия въпрос... newsm78
Ние се ориентираме към осиновяването на по- голямо дете около 3 - 4 годишно , но все пак всички съветват - в началният период на приобщаване на детето в семейна среда да се прекарва колкото може повече време с него  action032. И как да стане това, като реалните ни доходи са свързани с всекидневното присъствие на работното ми място. От сега се чудя какви гимнастики ще правя, та да съм няколко месеца с детето ни поне в началото. И като имате в предвид, че се занимавам с частен бизнес и ,че жилището ми е един етаж над работното ми място - все пак не мога 8 часа да държа едно малко дете в помещение с още 20 човека нали...
А ми е пределно ясно, че има хора в много по- проблемно положение от мен...
Наистина си мисля, че законодателите трябва да помислят за няколко месечен платен отпуск при осиновяване на дете по- голямо от 2 години Naughty

# 5
  • Мнения: 677
Моят случай бе малко по различен,но пак ми показа колко лошо е направен Семейния кодекс.
Видяхме нашето и слънчице и тръгна процедурата по осиновяването(по старите закони),но мен ме съкратиха от работа(работех към военните и влезе новия закон).Процедурата се бави много(директорката ни забави документите,съда излезе в лятна отпуска и така 3 месеца свиждане от 16.00ч. до 18.00ч. всеки ден с чедото ни и съпътстващите емоции при раздяла,но това е друга тема за разговор).През тези месеци получавах обезщетение при съкращение и после отидох в Закрила на детето да питам имам ли някаво право на майчински(малкият нямаше още година) и изненада-само 7 месеца и то по 100 лв.Благодаря на началника на Закрила на детето от нашата община,че ме светна кое е по-добро.И по-доброто бе да се регистрирам в Бюрото за безработни и от там получавах 129 лв(според стажа и заплатата ми) в продължение на 9 месеца.Няма да ви казвам колко бе трудно за мен да ходя да се подписвам в определен час и дата и никой не го интересува,че имаш малко дете,което е с теб от неколко месеца и ви е нужно време да се опознаете,а не веднага дадено на ясла и т.н.Както писах и в друга тема,няма закон за децата,няма и държава.
Дано нещо за напред се промени, за да имаме положителен ръст на раждаемостта в България и много повече хора да се решат на стъпката,която направихме ние майките от този форум.
Бъдете здрави.

# 6
  • Мнения: 367
Благодаря ви, момичета! Мисля, че занапред ще се допитвам до вас по отношение на взаимоотношенията ми с детето. Не се притеснявам за мен и съпруга ми , а за детето. Как то ще ни приеме? Как ще свикне? Все пак вече разбира и е свикнало с децата и жените в дома. От там ни казват , че бързо ще свикне, но аз се притеснявам как то ще се чувства.  Все още незнам какво ще правя. Работата ми е такава, че или трябва да вземам неплатен отпуск, или болнични по-често. Но първо трябва да изчакаме да минат двете дела и чак тогава ще можем да си вземем детенцето вкъщи. Знаете ли колко продължават тези съдебни дела? newsm78

# 7
  • Мнения: 15 619
Мисля, че всичко може да приключи в рамките на две седмици /може и да бъркам, защото не съм много в час/, но като мине първото дело, май че може да си вземете детето.

# 8
И на нас ни предстои осиновяване около Нова година на 11-месечно дете. Освен всички други вълнения, се притеснявам и за това имам ли право на майчинство и при какви условия. Незнам дали ще повярвате, но в кметствата, в които питах и представа нямат за новия закон. Кого да питам, незнам...

# 9
  • Мнения: 15 619
Щом е на единадесет месеца детето, естествено че имаш право на майчинство докато навърши две години /за платеното/ и още една година неплатен отпуск /ако желаеш/.
Честито!  bouquet

# 10
  • Трявна
  • Мнения: 174
Благодаря ви, момичета! Мисля, че занапред ще се допитвам до вас по отношение на взаимоотношенията ми с детето. Не се притеснявам за мен и съпруга ми , а за детето. Как то ще ни приеме? Как ще свикне? Все пак вече разбира и е свикнало с децата и жените в дома. От там ни казват , че бързо ще свикне, но аз се притеснявам как то ще се чувства.  Все още незнам какво ще правя. Работата ми е такава, че или трябва да вземам неплатен отпуск, или болнични по-често. newsm78
Същите мисли спохождат и мен, въпреки че сме още в началото на пътя newsm78

# 11
  • Мнения: 592
Аз просто искам да кажа честито  bouquet Всичко ще се нареди стига да има любов!

# 12
  • Мнения: 883
Благодаря ви, момичета! Мисля, че занапред ще се допитвам до вас по отношение на взаимоотношенията ми с детето. Не се притеснявам за мен и съпруга ми , а за детето. Как то ще ни приеме? Как ще свикне? Все пак вече разбира и е свикнало с децата и жените в дома. От там ни казват , че бързо ще свикне, но аз се притеснявам как то ще се чувства.  Все още незнам какво ще правя. Работата ми е такава, че или трябва да вземам неплатен отпуск, или болнични по-често. Но първо трябва да изчакаме да минат двете дела и чак тогава ще можем да си вземем детенцето вкъщи. Знаете ли колко продължават тези съдебни дела? newsm78
Здравей orange72
Малко късно отговарям, но постингът ти е останал някак незабелязан за мен. Когато видяхме за първи път сина си оставаха 2 седмици до третия му рожден ден. Когато си го взехме у дома беше на 3 години и два месеца. Първите три дни се чувстваше на чужда място - по цял ден седеше свит в ъгъла на кушетката, много плачеше и допускаше до себе си само каката /тогава дъщеря ни беше на 5,5 години/, може би защото я чувстваше по-близка възрастово до него. На четвъртия ден започна да слиза от кушетката и да прави бели /малки белички, защото тогава той почти не можеше да върви, но това е друга история/. Разбрахме, че периодът на начална адаптация е свършил. Нямаше абсолютно никакъв проблем да приеме новото си име, след седмица изобщо не реагираше на старото. Естествено, че на тази възраст детето има нужда от повече време за да приеме огромната промяна в живота си, новите хора, новото си положение, новия режим и т.н. Но си мисля, че на някакво подсъзнателно ниво тези деца са готови за тази промяна, защото са я чакали, дори без напълнода го осъзнават.
Желая ти много щастие и Весела Коледа - заедно с вашето съкровище
Дефи

Общи условия

Активация на акаунт