"Пътека" към новия дом.

  • 1 380
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 101
        Предварително се извинявам, ако преекспонирам темата. Прегледах някой теми във форума, но те ми дадоха частична информация. Обръщам се с молба към тези, които са извървели наскоро „ трънливата пътека” към мечтания дом и са преминали през всички административни, строителни и правни предизвикателства. Признавам, че съм пълен невежа в изброените области и затова ви моля за конкретни съвети, които ще ми спестят излишно лутане!
        Предстои ни тази пролет да търсим жилище във Варна. Мислим за ново строителство. Но от къде се започва? Имаме спестени средства, колкото да покрият разликата между пазарна цена и 80-те %  от  нея, отпуснати от банката при ипотечен кредит.  Ще търсим жилище до 35 000 евро.
      Моля за конкретни стъпки:1....,    2......,     3.....  От къде се почва (търсене на обект, фирма - изпълнител ,агенция за недвижими имоти...), какво се взима под внимание при разглеждане  строителните планове на обектите (какви са  уловките в офертите), изгодно банково кредитиране( къде е „по-по- най „).....и нямам представа още какво.
        Разгледах набързо няколко сайта за недвижими имоти и ми направи впечатление, че там са изнесени само оферти за трудно продаваеми жилища, поради неудобно изложение, крайни или на 1-ви и последен етаж. Къде мога да получа информация за предстоящите строеж? Има ли регистър някъде или тр. да обикалям по агенциите?Може ли да закупя жилище директно от строителния предприемач и да избегна таксата от 3% за фирмата посредник. Какво ме улеснява ползването на такава фирма?   .... и още за каквото се сетите! Благодаря на всички, който ще се включат!Може да се получи нещо, като „Наръчник на бъдещия новодомец”

# 1
  • Мнения: 2 863
Преди месец гледах оферти за Варна и ми се видя супер скъпо, в сравнение със София и Бургас. С което искам да кажа, че май е малко вероятно да се намери жилище от поне 2 стаи с бокс на тази цена, е може би гарсониера... не знам...аз поне за толкова гледах и такава цена нямаше... или на забутани места.
 За всичко друго, което питаш наистина е въпрос на място, където живееш. Агенциите биха били от полза, доколкото не можеш да обиколиш всички строителни фирми и да имаш информация кой, къде и какво строи. Ние живеем в по-малък град и не е проблем за един ден дори да обиколиш новите строежи и да видиш какво се предлага...Не сме ползвали по тази причина агнеция, но за Варна newsm78, дано се включи някой купувал на скоро там.
Иначе какво гледаш- гледаш да взимаш с теб някой, който разбира от строителство, гледаш да има вече построени обекти, за да можеш да ги видиш в довършен вид как са и да ти харесва разположението на апартамента, че новите блокове са голямо изпитание някой път, като тръгнеш да мислиш за обзавеждане.... ей такива работи....

# 2
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Другата седмица ни предстои покупка на жилище точно във Варна и доста добре се запознах с "правилата" на търсене. Невероятно попадение ще е да попаднеш на обява директно от купувача - почти всичко се предлага през фирми. Т. е. приготви си още 3 % над цената за тяхната комисионна. Действително във Варна е по-скъпо, отколкото в Бургас - независимо от квартала, цените са долу-горе еднакви, с малки изключения за централната част, Чайка и Бриз, където е доста по-скъпо. По принцип ние искахме да е топло- или гозифицирано, защото не мога да свикна без топла вода (в Бургас апартаментът ни е с парно). Такива има в по-крайните квартали, което за нас не е проблем. Мисля, че можете да си намерите двустаен на такава цена, но не ново строителство, а старо (което пък според мен е по-качествено - стига да не е панел, естествено).
Та така - апартаментът, който ще купуваме, намерихме чрез фирма за недвижими имоти; като първата стъпка при нас беше да теглим потребителски заем в размер на приблизително 10% от цената на жилището, за да можем да дадем капаро в момента, в който открием апартамента. След това започна лудо четене на вестник "Позвънете", звънене на телефони и обикаляне (т. к. мъжът ми е по-свободен в момента - първо той ги оглеждаше и, едва когато му харесаше нещо, ходехме и двамата). За окло 2 седмици усилено търсене успяхме да намерим каквото искахме. Сега следва подписване на предварителен договор за продажба на имота и даване на капаро. След това ще изтеглим ипотечен кредит - банката, на която сме се спряли, изпраща оценител и ще ни предостави като ипотечен кредит между 80 и 90 % от пазарната стойност на жилището, а останалата част - с потребителски. 2% ти е данъкът за прехвърляне на апартамента + нотариални такси (има и за изготвяне на документите - по-добре адвокат, а не самия нотариус,  да ти направи документите, защото тарифите са по-ниски). С комисионната на фирмата, се заформят към 4-5 хиляди лева само за прехвърлянето.
Не се сещам за нещо друго, ако имаш въпроси, питай!  Hug

# 3
  • Мнения: 3 927
chockolina, добре дошла във Варна Simple Smile

Vale,
аз минах по този път, само без кредит от банка преди няколко години. Тогава купувахме гарсониера - толкова пари имахме.....Но и сега ако ми се наложи да купувам жилище, т.е. да се местим в по-голямо живот и здраве, първото, което бих намерила е агент по недивжимостите. Дълбоко се съмнявам, че ако тръгна сама да оглеждам апатртаменти, да проучвам условията на банките за отпускане на кредити, бих се справила сама, без съвет на компетентен човек. Винаги ще предпочета да дам 3% комисионна, че дори и хонорар на нотариус, но да знам, че няма да ме изработят с нещо.
За мой голям късмет с брокерката, която ни продаде сегашното ни жилище, се сприятелихме и винаги бих ползвала услгите й, въпреки 3-те процента. Simple Smile

Та, значи, с две думи, исках да кажа, намери си такъв човек, който поне да те вкара в положението на пазара в момента, да ти покаже ново строителство, завършено, по БДС, стар блок с пълзящ кофраж, панелен блок. Много е важно да видиш "на живо" какво представлява всяко нещо и за какво ще си даваш парите. Изложението на апартамента във Варна е много важно. Никога не бих купила апартамент със северна страна Naughty. Естествено на първо място е южното изложение. След това юг-изток (зимата имаш слънце, лятото не пече), след това е юг-запад (зимата няма слънце, а лятото от западната страна се опичаш Sunglasses )........

Ако все още няма промени, дори не плащаш нищо, когато брокерът те развежда на оглед по обектите.....дано тук не греша.....

Успех и здрави нерви Simple Smile

# 4
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мерси, Таnеtо! Hug

Ако все още няма промени, дори не плащаш нищо, когато брокерът те развежда на оглед по обектите.....дано тук не греша.....

Да, все още е така - плаща се, едва когато се стигне до сделка!

# 5
  • Мнения: 101
           Благодара Ви, момичета, за ценната информация!
          Чудя се, дяли не съществува архитектурен регистър или нещо такова във варненските общини, което да ми даде информация за планираните строежи през предстоящата година. В него да фигурират  фирмите -  изпълнителки, към които бих могла да се обърна директно.
Сhockolina, потребителските и ипотечните кредити все от една банка ли ще ги теглите?Може ли така, или се играе с няколко банки? Не разбрах на ново строителство ли сте се спрели и на къкъв етап е?
        Винаги съм се чудила, кои вид покривна конструкция е по надежна при новото строителство?Правят ги по няколко начина и с няколко материала. В "Левски" наши познати са се включили в строеж с покрив като на панелките - плосък и с тънка въздушна възглавница. Не съм сигурна с какво ще е покрит - с дренажен материал (някъкъв чакъл) или с едни листове със смола... Другия вид покриви са покрити с шахматно разположени листове от материал приличащ на шкурка(имаше точно название, но ми убягва в момента). Третия мателиал(според мен най- добрия) са познатите ни керемиди. Интересувам се от покрива, защото съпруга се е навил в далечното бъдеще да слага слънчеви колектори и иска до живеем на по-горните етажи(за мой ужас).
        Taneto, брагодаря за информацията относно изложенията. Ще копирам важните съвети от постингите ви и ще коментираме после със съпруга...
    А какво ще кажете за жилищни комплекси от затворен тип като  ORCHID HILLS - VARNA? Май, понеже, е доста голям, са разпределили жилищата за продажба между различни варненски агенции(понеже го видях на таблата на няколко агенции). Гледах  скиците на няколко апартамента в люксозен офис на "Владислав"(който не разбрах на строителния предприемач ли е ), но за този етап от строителството вече са изкупени добрите позиции.

# 6
  • Мнения: 505
Новопостроено жилище, с добро разположение и малка квадратура е почти невъзможно да се намери  директно от строителя. Ние купувахме преди по-малко от две години от строителя и разбира се на зелено. Веднага бяха продадени малките апартаменти, следвани от тези с добро изложение и етаж. Накрая остана апартамент на първи етаж и най- големия като площ които се продадоха при почти готова кооперация, разбира се за сметка на доста по-високата цена.
Дори и да съществува нещо подобно на регистър, едва ли там ще намериш точната и истинна информация. Според мен по-добре е да се спреш на сериозните и доказани фирми в града, които уверявам те не са чак толкова много Wink, след което да ги посетите направо в офисите им. Прекия контакт е съвсем различен от информативното телефонно позвъняване. Освен, че ще имаш инфо за предстоящите им планове касаещи следващите 1-2 години, ще можеш да се запознаеш с построени от тях обекти, а и самия контакт с фирмата ще ти подскаже много неща. Има фирми изпълнители с доказано качество и с високи цени, както и такива които работят сравнително качествено, но строят по-малки обекти, по гъвкави са с цените, с изискванията за плащане и др. Не зная дали мога да изпиша директно имена на фирми, които ние сме проучвали и нашето впечатление от тях, ако искаш мога да ти пиша на лс.
Що се отнася до покривната конструкция, ние сме с керемиди, не живеем на последен етаж, но ползваме слънчеви колектори. За ORCHID HILLS нямам особено мнение, защото съм виждала само рекламни брошури от които ми направи впечатление само това, че жилищата са доста малки, но пък може точно това да е бил акцента на рекламата. Аз не харесвам подобен тип обекти, може би защото не мога да си позволя да живея в тях и като първоначална цена и като по нататъшни изисквания от фирмата възложител. С две думи "лисицата като не може да стигне гроздето, казва че е кисело".

# 7
  • Мнения: 4 300
Аз бих ти препоръчала да отделите време и да пообиколите града. Така хем ще си създадете представя за районите, хем ще видите всички строежи. На всеки строеж отвън има табела, на която пише фирмата изпълнител, възложител, строителен надзор и евентуално телефон. Ако няма телефон можете да го издирвате по име на възложителя или изпълнителя от тел. Справки (144).
В общи линии строителните фирми предпочитат да продават без посредници според мен, защото имат повече проблеми- ако отидете директно никой няма да ви върне.
Ние така намерихме нашия апартамент преди година, дори успяхме да свалим малко от цената.
И още един съвет- не им се връзвайте на строителите и брокерите, те все сипят суперлативи, но за всяко нещо, което ви кажат питайте още някой, за предпочитане инжинер, архитект, вещо лице.

# 8
  • Мнения: 491
И още един съвет- не им се връзвайте на строителите и брокерите, те все сипят суперлативи, но за всяко нещо, което ви кажат питайте още някой, за предпочитане инжинер, архитект, вещо лице.

Точно така! Има инженерни тънкости от изключителна важност за всеки конкретен обект.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 11 340
           Сhockolina, потребителските и ипотечните кредити все от една банка ли ще ги теглите?Може ли така, или се играе с няколко банки? Не разбрах на ново строителство ли сте се спрели и на къкъв етап е?
       

Може да се теглят от различни банки, но може и от една. Въпрос на предпочитания е, ние изтеглихме първоначалния потребителски от една банка, а ипотечния ще бъде от друга.
И двамата с мъжа ми имаме по-голямо доверие и предпочитания към старото строителство или, ако е ново, да е поне на 10 години, защото за такъв период могат да си проличат евнтуалните недостатъци на строителството.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11
Макар и с малко по-различна цел(купуване на къща)се сблъсках със същия проблем.Най-напред пообикаляхме с две фирми колкото да добием представа какво е предлагането в момента.Много е важно да не се обвързваш с договори!Едновременно с това редовно четяхме "Позвънете" и така попаднахме на едни и същи обяви с и без посредник.Може и да има коректни фирми,но аз мисля,че нито една от тях не работи във Варна.В крайна сметка си купихме къща от собственика като цената без посредническата фирма падна от 120000 на 100000 още по телефона,който намерих във вестника.Платихме в брой 10000,а останалите изтеглихме от банка "Пиреос"-6,4% в евро.Оценителите на банката са важни,ако искаш да изтеглиш повече,а да вложиш по-малко собствени средства.Късмет!

Общи условия

Активация на акаунт