За странните и нетрадиционни ......?

  • 18 159
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 212
Пускам тази тема провокирана от две поредни публикации / по една друга тема / , в която се натъкнах на думи
( явно използвани у нас...) , не съвсем разпространени, познати и използвани от всички....
Нашият език е пъстър.....знаем за странностите на говорната реч в различните краища на България и за изразите и думите , (жаргон или диалект го наречете) прилагани само от дадена група хора......

Ето това е темата:
Дайте да извадим скритите и позабравени определения в Българския език, както и странните и забавни нарицателни..... Laughing
Аз ще дам старт с тези няколко....

Баба ми, която беше от трънския край, казваше на лопатката за събиране на смет ФАРАЖ, аз и до ден днешен ползвам тази дума / в последствие разбрах че идва от Турски...там я ползват безотказно/
Казваше също ФИЛДЖАН.....което ще рече чашка за сервиране на кафе/ разбирайте джезве - кафе/ ... Laughing
Когато искаше да каже ..."най - после, нейсе", използваше
АДЖЕБА / с ударение на 1вото А/ ....например: ...
"Ти няма ли аджеба да разбереш....."
И така....
Вие сте....!   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 978
...лопатката за събиране на смет ФАРАЖ

През първата половина на ХХ в. тази дума се е използвала, като нарицателно за "лека" жена.

П.С. Темата по-скоро прилича на "Дайте да извадим турцизмите, които се използват в българския език"  Peace

# 2
  • Мнения: 3 423
Любима дума ми е гьонсурат.

Темата по-скоро прилича на "Дайте да извадим турцизмите, които се използват в българския език" 

Няма лошо, всички знаем, че турцизмите
в българския език се употребяват предимно
пейоративно, та що да не понаучим нещо.
Иначе, ако искаме да избягаме от турцизмите,
ето на - "за едни животът е лайф, за други - жизнь"
или "закрой ла фенетр, да не дуа ветр". Или
"ово е стандарт", или "баш ме брига". И още...

# 3
  • Мнения: 4 978
всенародният любимец, проф. Ю. Вучков: "Абе, аланкоолу" - изобщо не знам така ли се пише и какво означава, но влиза доста често в употреба от горния професор....

# 4
  • Мнения: 7 109
Пачавра - мърляв парцал за чистене.

# 5
  • Мнения: 3 423
всенародният любимец, проф. Ю. Вучков: "Абе, аланкоолу" - изобщо не знам така ли се пише и какво означава, но влиза доста често в употреба от горния професор....

Стига, бе, какъв любимец, гади ми се от него.
Преди време се прибирам в БГ и пускам някаква
измислена частна телевизия, където въпросният
заядливец се изтъпанил пред някаква маса и се
пробва да води разговор със зрители. То не ги
руга, то не ги прекъсва, но подивях, като видях
как господинът, фъфлейки на някаква зрителка
"не може така, бе, госпожо", си попипваше чатала.
И той е човек, и него може да го засърби, ама
режисьорите кьорави ли са, цял народ да гледа
коскоджа ми ти професор да си драпа камбанарията.
Опитах се да звънна да ги помоля да отместят камерата,
ама даваше заето. Още ли се излага тоя Вучков по ТВ?

# 6
  • Мнения: 1 212
LadyAutumn ,съжалявам , ако сте ме разбрали така.....
Мисля , че даже прекалих с обясненията...темата е много широка и дори изрази включва.....
Просто моя пример е такъв......
Все пак баба ми е раждана 1902 г....., а защо е ползвала турцизми .... и за мен е загадка...... / може би това именно ми е странното/ ...newsm78
Освен ако нещо специфично не е ставало в Трън, за което да знам..... Wink
А ФАРАЖ е лека жена казваш...??? newsm78
Аз за ПАРЯСНИЦА , ШАВРАНТИЯ , СКОЧУБРА се сещам , а най ми харесва МРЪХЛА  hahaha

Liska , звучи много "фенско" .. Wink

На път е да ми стане любима и на мен, чувала съм я , ама какво означава....?   Laughing

# 7
  • UK
  • Мнения: 3 959
Лиска, да, по две телевизии и то. Станал е трети водещ на Господари на Ефира... Laughing Или трета адреналинка, нещо такова.

Иначе това ми се струва неговото че е "таранкольо", или както там се пише.

# 8
  • Мнения: 1 277
Аз за ПАРЯСНИЦА , ШАВРАНТИЯ , СКОЧУБРА се сещам , а най ми харесва МРЪХЛА  hahaha


Към поредицата добавям и Шантонерка.

# 9
  • Мнения: 2 386
пъшка=костилка
сюрбер=биологична единица от мъжки вид,която е високопотентна до дълбока старост  Mr. Green
фитка,мисирка=пуйка

От турцизмите-барем,сакън,тамън,сиктиргьос.../абе как се пишат тези думи въобще?/

И нещо,което много ме дразни У Софията: плик=торбичка...Звучи ми като мръсни мъжки гащи..

# 10
  • Мнения: 6 167
много обичам турцизми и гледам редовно да ги използвам.
баба ми знаеше доста турцизми.
забавно ми е, като подправка са за езика ми.
предпочитам ги пред изкълчването в посока английски, което ме дразни много.

ето от мен един:
гил бурда

що е то?)

# 11
  • Мнения: 1 655
Моята баба пък е от силистренско и също се изполжва ФАРАЖ като дума за лпатка за смет, и тук знаем че е румънска дума!
А друго което се използва туке ПУНГА-което е торбичка и е румънска дума пак!!! newsm78
А ако говорим за турцизмите са толко много еднаквите думи на български и турски че може да се оцъклите, ще започна и като се присещам ще се включвам пак, -вишна, чекмедже, капак, леген, перде,акъл,мусака,кюфте,кебап,чорба.Това не са диалекти а думи използвани в нашето ежедневие и не виждам да са ни трън в окото!
Ами то на същия принцип използваме и доста френски думи като-тротоар, паваж, гараж и всички думи завършващи на АЖ са френски!
А думи които са арабски са-чорап,кибрит, чаршаф,портокал!
А Думата Чай ми беше много интересно с какъв произход е и се оказа Индийска!!!!Като я използват в цяла Азия, и близкия изток!!! #Crazy
Хайде вие сте сега!

# 12
  • Мнения: 4 473
Сещам се само за Ашколсун, без претенциите да изписвам думата правилно. Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 6 167
Моята баба пък е от силистренско и също се изполжва ФАРАЖ като дума за лпатка за смет, и тук знаем че е румънска дума!
А ако говорим за турцизмите са толко много еднаквите думи на български и турски че може да се оцъклите, ще започна и като се присещам ще се включвам пак, -вишна, чекмедже, капак, леген, перде,акъл,мусака,кюфте,кебап,чорба.Това не са диалекти а думи използвани в нашето ежедневие и не виждам да са ни трън в окото!
Ами то на същия принцип използваме и доста френски думи като-тротоар, паваж, гараж и всички думи завършващи на АЖ са френски!
А думи които са арабски са-чорап,кибрит, чаршаф,портокал!
А Думата Чай ми беше много интересно с какъв произход е и се оказа Индийска!!!!Като я използват в цяла Азия, и близкия изток!!! #Crazy
Хайде вие сте сега!

Бих казала Креми, че в българския има доста думи и от персийски. В числата, например

# 14
  • Мнения: 1 655
Lennie ами то българския е толкова цветен и разнообразен , че може да откриеш какви ли не думи, а в македонско какви думи използват, не мога да ги разбера понякога!Хайде някой от македонския край да се включи че ми е интересно!
Много яка тема!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт