Въпрос за таласемията

  • 459
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
Здравейте!

Четох доста за въпросната болест, но за мое успокоение ми се иска да чуя и различни мнения от форума.

Бебо е с нисък хемоглобин 89 и 95 съответно на 6м и 1г. И желязо в норми, не е завишено. И въпреки настойчивото желание на педито да пием желязо и нападките,че ще си уморя детето, бебо не пие желязо по съвет на другия лекар, който посещаваме.
Ние ще правим изследване в София, но до тогава ще ми се пръсне сърцето от притеснение.

И аз и мъжът ми имаме хемоглобин в нормите, т.е никак не сме анемични, единствено моят след раждането беше 80, но то май е нормално и сега е вече 134.

Възможно ли е при това положение(нали е само по наследство, а ние не сме анемични) да има вероятност бебо да е болен?

# 1
  • Мнения: 417
Моят съпруг е носител на таласемичен ген т.е има таласемия минор. Винаги е бил с по-ниски стойности на хемоглобина /сравнени с референтните/. Предполагам, че причината при детето е друга. Изследването за таласемия се казва "електрофореза на хемоглобина" и дава отговор има или няма проблем.

# 2
  • Мнения: 171
Zasi - и аз така четох, че хемоглобина е по-нисък. И за това питам дали при положение, че хемоглобина на родителите е в норма е възможно бебо да е болен?

За изследването знам, аз се обаждах в лабораторията в София. За сега май само там се прави това изследване. Намира се в онкологията.

# 3
  • Мнения: 171
"хетерозиготи – носители на един патологичен и един нормален ген) -  при хетерозиготите – анемията е по-често дискретна, като част от тези хора са само носители на патологичния ген и без да боледуват могат да предават аномалията на поколението си. "

Това май означава, че може да нямаме анемия и пак да сме носители, нали  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт