Дороте Я или А

  • 690
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 835
Дъщеря ми се казва Доротея, и винаги съм смятала, че името се пише с Я накрая. Обаче тук във Форума ми прави впечатление, че се изписва с А. Доротеа или Теа. Вие как смятате, кое е по-правилно, или и двете са правилни. На мене лично с Я, накрая ми звучи по-добре и така го чувам. Срещала съм го тук-таме, в книги и на други места, и беше написано с Яnewsm78

# 1
  • Мнения: 6 167
аз не съм специалист по бг език, но след като в него има буква Я значи трябва да се употребява.
ДоротеЯ, ИталиЯ и тн.
Според мен важи едно и също нещо тук: Италия на латиница се пише ItaliA, но те нямат Я.
Не знам дали логиката ми е правилна, но според мен правилно е ДоротоЯ да е с Я.

# 2
  • Мнения: 5 140
И аз смятам, че ДоротеЯ е правилно, но според мен става и А.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 828
а според мен няма правило, кой както му харесва да си кръщава детето  Peace

# 4
  • Sf
  • Мнения: 808
Доротея е с гръцки произход име. Дорос е подарък. Тея - богиня /Теос - бог/

Еквивалент е на името Божидара Simple Smile

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тео - ясно е, че има разновидности на името. Ти си дръж на вашата версия и научи щерка си, да подчертава изрично, че е с Я накрая.

Имах съученик Юлиян и спец. подчертаваше, че е с я.

# 6
  • Мнения: 929
Тео - ясно е, че има разновидности на името. Ти си дръж на вашата версия и научи щерка си, да подчертава изрично, че е с Я накрая.

Имах съученик Юлиян и спец. подчертаваше, че е с я.
rotfImbo
тъкмо и аз щях да пиша, че се казвам Илияна и винаги казвам, че съм с Я а не с А. Въпрос на преценка и  според мен дали да е Я или А.

# 7
аз  мисля че правилно е това, което ти смяташ за такова

# 8
  • Мнения: 990
аз  мисля че правилно е това, което ти смяташ за такова
Peace

# 9
  • Мнения: 3 886
Наистина съм на мнение  както ти си прецениш. PeaceИначе мен лично ме кефи ДоротеЯ.Както аз самата не веднъжжжж #Crazy newsm78съм казвала че дъщеря ми е с Я а не с А .Успех  bouquet  bouquet

# 10
  • Мнения: 239
По всичко личи, че не си избрала правилното име за детето си. Какво е правилно име на дете все пак? Правилно име е името, което съвпада с оценката на родителя за това, кое е правилно и кое не е правилно. Тоест ако аз съм глупак и си кръстя детето Тъпчо тогава дори и детето ми да е гений и да няма нищо общо с тъпотията на баща си името му ще бъде правилно без да се зачита неговото мнение. Примерът е малко екстремен, но се сещате за какво става дума все пак - животът никак не е лесен и нещата започват от родителското решение за име.

Колебаеш се дали да е а или я, а? Няма да се впрягаш, я!

# 11
  • Мнения: 3 835
.......................
Колебаеш се дали да е а или я, а? Няма да се впрягаш, я!

Изобщо не се колебая, ама грам! Освен това детето отдавна си е записано, в кръщелното с Я, така, че за какво колебание става въпрос. Просто тук за първи път срещнах варианта с А, и то толкова често, даже ми се струва, че аз единствена пиша това име с Я. Това толкова ме учуди, че както виждате, чак пуснах тема. Не съм наясно, при имената, има ли някакво правописно правило, за изписването им, или кой както си реши.

# 12
  • UK
  • Мнения: 3 959
Мен имената, завършващи с изкуственото "а" много ме дразнят, името си е с "я", по принцип е насилено да кажеш "а" след гласна в края на името, затова държавите са с "я" а не с "а". Все едно Викториа, мен лично ме дразни. Трябва да си извъртиш езика на нам си къде си, за да го кажеш, неестествено е.

Общи условия

Активация на акаунт