кога смученето на палеца се затвърждава като навик

  • 904
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте мами. Пускам темата в този подфорум, защото моето бебе е изцяло на кърма от самото начало. В тази връзка и спестявах набутването на залъгалки и шишета с биберони, освен 2-3 пъти. Малката така и не свикна с тях. Което сметнах за добре, докато от 1-2 седици започна упорито за си смуче палеца - предимно нощем, но и през деня. Предполагам, че не е от глад, защото го лапва понякога веднага след кърмене, а и наддава добре. Притеснявам се това да не се превърне в опасен навик и да го използва за утеха при всеки удобен случай. Залъгалка неще (сега залъгалката ми се струва като по-малкото зло). А навиците трудно се изкореняват, особенно от непостоянни родители (визирам себе си). Та искам да ви помоля да споделите опита си при подобен случай - и време ли е вече да се притеснявам или е рано още за навик... и какво да направя за да го предотвратя.

# 1
  • Мнения: 2 381
До 5,5 месеца Паолина си смучеше палчето нон-стоп.И аз като теб се бях притеснила.Не съм взимала никакви мерки, също и залъгалки.Изведнъж този "навик"(ако мога така да го нарека) изчезна.Но всяко дете е различно.Дано и при вас е така  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 559
Бебчето ти е на възраст, когато открива и изследва ръчичките си. Всички бебета минават през този етап и няма нищо притеснително. Залъгалката не може да е решение. А опитвала ли си да слагаш бебчо да суче, когато си лапа палеца?
Ако това поведение се затвърди в навик, като стане по-големичко ще имаш доста начини да отклоняваш вниманието му с нещо друго - да се заиграете с нещо, да дадеш нещо за гризкане, да разказваш нещо..

# 3
  • Мнения: 61
 Praynig дано това е откривателска страст... в началото мислех че е от глад, та я насърчавах да суче, но тъкмо я оставя и пак лапа палеца. Но ясно - прекратявам с опитите да и набутам залъгалка. Благодаря ви.

# 4
  • Мнения: 108
И Никола е на същата възраст и също си смуче пръстите - по-точно, опитва се да си лапне цялата ръка ако може  Laughing. Не е от глад, защото както и при вас, го прави и веднага след като се е насукал, така че ... явно е от възрастта  Peace.
Дано не стане навик  Blush.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 521
Соня започна да си смуче палеца май по същото време.аз изпаднах в ужас и много упорито цяло лято и бутах залъгалката, защото от всичко което изчетох стигнах до извода, че тя е по-малкото зло и от нея ще я отуча някой ден, но от палеца ако се затвърди няма да мога. С много постоянство тя намали смукането на палеца и започна да го лапа само когато е гладна или и се спи.
сега вече не го прави въобще. Но пък залъгалката я смуче с пълна сила. Успех. Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 369
и при нас е така от няколко дни.... мисля си че точно почна да си улучва устата при всичкото ръкомахане... дори понякога като не може да си засуче юмрука изкрещява Wink

# 7
  • Мнения: 718
ние си смучем пръстите непрестанно..................всичките.....................някой път и на двете ръце едновременно...............Прави го и преди и след ядене.............давам и биба и тя я засмуква,но някой път успява заедно с нея в края на устичката да прокара и някое пръстче....така че хем биба,хем пръстчета.....................дано е изследователски рефлекс,че иначе ние най-сме го закъсали май.......... Blush Blush

# 8
  • Мнения: 303
ние си смучем пръстите непрестанно..................всичките.....................някой път и на двете ръце едновременно...............Прави го и преди и след ядене.............давам и биба и тя я засмуква,но някой път успява заедно с нея в края на устичката да прокара и някое пръстче....така че хем биба,хем пръстчета.....................дано е изследователски рефлекс,че иначе ние най-сме го закъсали май.......... Blush Blush

И при нас положението е абсолютно същото. Дани вече хваща играчките и бавно ги насочва към устата си. Смятам че по този начин открива света около себе си. Thinking

# 9
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Копирам мнението си от една подобна тема:

Не всяко дете, което започне да си суче палчето, задължително се пристрастява към него.

Моят син си откри палеца  на около 1-2 месец някъде. На 6-7 месеца вече не го смучеше. 
Нищо особено не съм предприемала за отучване, нито съм използвала бибата за заместител. Но бях се научила да разпознавам кога си смуче палеца от глад, кога защото му се спи и съответно съм реагирала като съм давала гърдата и/или съм го приспивала. Всъщност, то и това бяха главно причините, поради които си смучеше палеца. Другите случаи бяха след ядене или докато заспива, но това не се случваше много често и не ме е притеснявало. Използвал си е  пръстите и за да  си чеше венците - вече като по-голям, но това е съвсем друго нещо. Обикновено реагирах като му давах някоя чесалка или играчка или аз му ги разтривах с пръст.

# 10
  • Мнения: 966
и ние още смучем пръсти и юмручета.Аз се старая да и давам играчки да смуче и повечето пъти действа.На стола кошница съм и завързала играчки и тя вече тях предпочита

# 11
  • Плевен
  • Мнения: 973
И моята дъщеря горе-долу на тази възраст започна да си смуче палеца и аз се бях разтревожила доста, защото и аз съм си смукала палеца и незнам дали има наследствен фактор.
Според мен е и с изследователска цел , и за успокоение , и признак на глад понякога и човек трябва да се научи да ги разпознава. С времето се научих да разпознавам причините. Сега го смуче само понякога като заспива. Дано не се превърне в навик при вас и при нас. Успех!

# 12
  • Мнения: 3 774
И моето бебче е така, рекордът ни е 7 пръста едновременно. И аз не давах до сега биба, но явно е за предпочитане, но бебчо вече се научи да си вади бибата и пак пръстите. Дали да съм по настоятелна?

# 13
  • до канала
  • Мнения: 518
ние сме почти колкото вас и реших проблема като му сложих ръкавичка  когато започне да смуче за 2-3 дни подейства и мисля че реших проблема

# 14
  • Мнения: 72
Моята дъщеричка също си смуче пръстите, дори и цялата ръка, но съм убедена, че не е от глад. Надявам се  с времето да отмине това нейно желание.

Последна редакция: чт, 30 ное 2006, 12:48 от limoni

Общи условия

Активация на акаунт