Кой прави вкусна кисела туршия

  • 15 176
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 679
Имаше една рецепта в една много дебела книга за дома, но не мога да я намеря.

Как правите туршията със зелен пипер, карфиол, моркови, зелени домати, листа от зеле и хрян май се слагаше.

Сега правя туршия по друга рецепта - с камби, ама става по-сладка

# 1
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Ако изтраеш до утре да се прибера ще ти дам рецептата за туршия на баба ми - по-вкусна не съм яла, а определено си падам по туршиите. Прави се в големи трилитрови буркани с много зеленчуци (чушки, доматчета краставички, зеле, парченца диня, камбички ...) и става върха! Аз й викам царска.
Другата всепризната рецепта на баба ми е за кисели краставички - направо факирска марината! Ако те интересува ще препиша и нея от тефтера.

# 2
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
svetli, мен ме интересуват и двете!  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 679
Ако изтраеш до утре да се прибера ще ти дам рецептата за туршия на баба ми - по-вкусна не съм яла, а определено си падам по туршиите. Прави се в големи трилитрови буркани с много зеленчуци (чушки, доматчета краставички, зеле, парченца диня, камбички ...) и става върха! Аз й викам царска.
Другата всепризната рецепта на баба ми е за кисели краставички - направо факирска марината! Ако те интересува ще препиша и нея от тефтера.

Благодаря ти, напиши ги като имаш време  Grinning
Точно тази туршия имам предвид

# 4
  • Мнения: 1 679
Всъщност и киселите краставички ми е интересно как приготвяте

Бабите ни са безценни с техните рецепти. Мене баба ми ме е научила да готвя.
Като се има предвид, че се ожених за мъж, чиято майка е невероятна готвачка /че и домакиня/, може да си представиш колко съм се шашкала.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Ето ме най-накрая с рецептите:

Царска туршия

Марината за 3-литров буркан:
24 супени лъжици оцет
8 супени лъжици захар
6 супени лъжици сол
6 аспирина
целина, копър, 3-4 листа от вишна

Залива се с вряла вода, само се закапачва и се обръща надолу с капачката за 24 часа. Оставя се на слънце за няколко дни, като от време на време се разклаща.
В тази туршия баба ми слага каквото се сети: краставички, листа зеле, чушки, малки камбички, доматчета, парченца диня, бамя ...


Кисели краставички

Марината за 1 компотен буркан:
6 супени лъжици оцет
2 супени лъжици захар
1 чаена лъжица сол
лук на филийки, 2 скилидки чесън, копър, зърна чер пипер
вода до напълване на буркана

Баба ми използва само малки корнишончета за киселите краставички.

Това е, успех!

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Киселите краставички не се правят с марината, а само със сол, оцет и вода; другите са мариновани Peace Туршията от зелени домати, карфиол и моркови /дядо ми слага и гулии/ също е само с вода, оцет и сол. Дядо ми прави невероятни кисели краставички, туршии, кисел чесън, а тази година ни направи и кисела бамя по същата рецепта и стана нещо страхотно. Пропорциите за трилитров буркан са 3 с.л.ситна сол и 50-60мл.оцет; после се претака няколко дни /или просто се обръща буркана/.

# 7
  • Мнения: 1 679
svetli, благодаря ти много  smile3525

# 8
  • София
  • Мнения: 10 858
Svetli, а киселите краставички стерилизират ли се  или може и така само затегнати да стоят?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Svetli, а киселите краставички стерилизират ли се  или може и така само затегнати да стоят?
Стерилизират се. Не знам дали за тях сместа се нарича марината, просто така съм записала в тефтера. Правят се по класическата технология, само съставките са по-особени.
А за това, че се правели само с оцет и сол, мерси  Stop Свекърва ми ги прави така, страшен киселаж. Моят мъж, дето мреше за туршиите на майка си, сега не иска да чуе за тях и все й мърмори да си смени рецептата с тази (друг въпрос, че тя не чува  Mr. Green). С рецептата, която аз давам, стават хрупкави и не са с вкус на оцет.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Светли, що така ме нападаш Cry Вкусът е съвсем различен вярно е, но не бият на оцет, стават като киселото зеле на вкус и това се казва кисела туршия. Моята свекърва пък прави само мариновани краставички и мъжът ми сега иска дядо ми да ни прави кисели Rolling Eyes - заобича ги повече; все пак да кажа нещо по въпроса на Вивиан - аз тази година си направих и 50 буркана мариновани краставички /рецептата е почти като на Светли, но слагам и синапено семе, за да са по-стегнати/ и се стерилизират САМО за капачката; т.е. в момента, в който заврат, изключваш котлона, иначе омекват. Моите се получиха изненадващо добре като за първи опит, но догодина ще сложа малко повече сол, че много ми сладнят.
Светли, мир Hug, просто мислех, че авторката на темата наистина пита за кисела туршия и краставички, а не за мариновани Embarassed

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Голди, не съм искала да те нападам, сори, просто като прочетох краставички с оцет и сол и  Sick Аз лично обичам и да сладни, и да киселее, ама нали знаеш "По вкусу и по цвету товарищу нету"  Joy На краставичките свекърва ми също слага синапено семе, но явно тя просто прекалява с всички пропорции, защото накрая краставичките просто нямат вкус на краставички  Rolling Eyes Ако искаш напиши ти колко слагаш на буркан. От всичко, което съм чела за туршиите и опитвала после, съм се убедила, че и 1 лъжица да сбъркаш вече не е същото.
Иначе царската туршия си е типична кисела (но не много кисела) туршия, също много хрупкава.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Светли, ами от синапеното семе ръсвам само, може би една-две щипки; то нали има и копър, той също стяга. А майка ми правеше царска туршия и наистина ставаше много вкусна, аз обаче не съм пробвала; всъщност първият ми опит бяха маринованите краставички това лято и понеже резултатът ме окуражи, смятам догодина да правя и други туршии, така че си записах рецептата за царската туршия Peace Иначе наистина всичко е въпрос на вкус Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт