За сервирането!

  • 3 437
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 743
Как сервирате ястията си, когато в къщи имате празник?
Стараете ли се повечко и какво правите в повече?
Общи блюда ли слагате и на всеки празна чиния, или на всеки отделна порция?Ползвате ли традиционните начини за сервиране и спазвате ли етикет при подреждане?Използвате ли платнени салфетки или обикновени?
МОЛЯ споделете тънкостите по подреждане на трапезата, защото това е част от удоволствието  Hug
Може да пуснете снимки, линкове и всичко което мислите, че е интересно  Hug
Много благодаря предварителнно   bouquet

# 1
  • Мнения: 222
ето един от любимите ми линкове
http://kulinar.gbg.bg/article.php?ar=1
Първата Коледа и нова година с мъжът ми я карахме у тях/бяхме гаджета/. Аз си носих официални дрехи и когато реших да се обичам всички ме изгледаха странно./В моето семейство това си беше нормално да си наравен, гримиран и масата да е празнична/ Относно подредбата на масата - нищо ефектно, всичко беше сложено колкото да има нещо на масата. Зарекох се , че като станем семейство първата Коледа ще е у нас и ще направа всичко най...
Когато дойдоха свекървата не смееха да седнат на масата защото щя ли да изцапат. Масата беше наредена и украсена.
Сега когато имаме празник мъжът ми ходи пръв да се облича с новите дрехи
Винаги на празник вадя чашите и приборите на  цептер и  порцелана/през другото време не се ползват/. Старая се салфетките да бъдат сгънати по интересен начин и да има някаква украса. 
Сега когато имаме празник мъжът ми ходи пръв да се облича с новите дрехи

# 2
  • Димитровград
  • Мнения: 1 735
Ами на празник като на празник.Всичко е по-специално.Снимки не съм правила на масата как е подредено.Зависи какъв е празника и какво ще се поднесе на масата.В смисъл,че някои ястия изискват всеки да си има порция,а други могат и от обща чиния да се консумират.Мога да отговоря на въпроси как се подреждат прибори и чинии и чаши точно.Питайте и ще ви кажа за кое ястие какво се слага. Wink

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз и в ежедневието обичам масата да е красиво наредена, но обикновено по празници се старая още повече Blush Предпочитам общи плата и на всеки празна чиния, но не на всички гости им е приятно, така че реагирам според хората. По принцип ползваме само платнени салфетки /мъжът ми не понася хартиени/ и за празници имам няколко комплекта с покривки, които не ползвам в ежедневието. Най-голямата разлика при нас е, че вадя сребърните прибори по празници, иначе кристалните чаши си ги ползваме всеки ден. Обичам да създавам атмосфера, но съм забелязала, че моите гости обръщат повече внимание на това, което има в чиниите, отколкото на самите тях. Преди сервирах аперитив и салати или предястия в хола, а вечеря в трапезарията. Вече не винаги го спазвам. Харесва ми подредба с подложни чинии, но мъжът ми мрази да вижда чинии една в друга /дори и чисти/ и още първия път се отказах от такава подредба предвид физиономията му. Така че всичко зависи в много голяма степен от хората, с които ще прекараме празника. Но аз приемам обстановката за много важна - първия път, когато махнах мушамата от масата и я замених с покривка, сложих свещ, поставка за вино и сервирах вечеря /още не живеехме заедно/, мъжът ми се разплака, защото не очаквал някой да направи нещо такова за него.

# 4
  • Мнения: 648
       Обичам хартиени, цветни салфетки, по- плътни, редя си масата с прибори, чаши Flutter Салати в няколко общи чинии, за основното- чиния за всеки гост! Напоследък все сервирам нещо готвено, по- рядко само месно, нещичко, така дето да е покъкрило, по ми е домашно  chef
Етикет не спазвам, карам по интуиция Blush Обичам да има по много и да създава уютност  bouquet
Снимка нямам, с която да илюстрирам, но щом вече има тема за сервирането Hug ще трябвЪ Peace

# 5
  • Мнения: 780
       Обичам хартиени, цветни салфетки, по- плътни, редя си масата с прибори, чаши Flutter Салати в няколко общи чинии, за основното- чиния за всеки гост! Напоследък все сервирам нещо готвено, по- рядко само месно, нещичко, така дето да е покъкрило, по ми е домашно  chef
Етикет не спазвам, карам по интуиция Blush Обичам да има по много и да създава уютност  bouquet
Снимка нямам, с която да илюстрирам, но щом вече има тема за сервирането Hug ще трябвЪ Peace
newsm10

# 6
  • Мнения: 295
Много си зависи от хората, които си поканил. Понякога си заслужава да се откажеш от етикецията, за да бъде атмосферата добра. Не може на хора, които не знаят как да си служат с прибори за риба, да им сервираш по този начин рибата, колкото и на теб да ти харесва. Добре е обаче човек да има и елементарни познания в тази област, защото никога не знае къде ще го завее вятърът. Аз лично (въпреки че в къщи спазваме етикецията на масата) никога не оценявам хората по това.
Иначе по темата - общи плата, подложни чинии, отделни за прибори за предястие, супа, основно, на празник платнени салфетки, задължително бяла покривка, лека декорация, която да не затруднява общуването, малка масичка за питиетата. Но понякога наистина си струва да се откажеш от всички тези неща, да дадеш обща шопска и една чиния със салам и няколко вилици - важно е да е приятна атмосферата, а не претенциозно и изкуствено.

# 7
  • Русе
  • Мнения: 410
Много обичам да се занимавам с такива неща. Винаги гледам да има на масата красива декорация - било от салфетки или от самата храна.
Ето някои мои неща.
Вазичка с цветя /ръчна изработка от руло тоалетна хартия, облепено с цветна хартия/, на която са написани имената на гостите и цветенца. Салфетка в чинията на всеки.
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=1531739
Рожден ден на близнаците
- поканите за всяко дете /след като се извади самия свитък - покана, патенцето се ползва и като моливник и в същото време е подаръче за детето, което е поканено/
- подложка за чаша с името на детето
- салфетка с цвете във всяка чинийка
Всичко е изработено от мама и рождениците. Това е част от удоволствието за празника.
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=629130
Някои от масите за различни рождени дни
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=442565
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=442664
За св. Валентин правя тематични неща със сърчица и т.н. Отделно слагам много балони, букви ЧРД и други  според темата на празника. Абе много ги обичам аз тия неща и всичките ми приятелки ми викат, че не съм добре Rolling Eyes

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Обичам да ми е красиво на масата, но напоследък все нямам време да подредя като хората. Иначе когато имаме гости предпочитам да сложа храната в по-големи чинии и пред всеки гост чиния, за да си сервира каквото и колкото му душа иска. За удобство ползвам хартиени салфетки. Но сега по наближаващите празници и покривката ще е съпътстваща, и салфетките според повода, ще има празнична свещ на масата и така......

# 9
  • Мнения: 4 629
Обичам да е красива масата. Понякога сервирам на всеки в чинията, понякога на масата са блюдата и всеки си слага. По ми харесва вторият вариант  Peace Салфетките ми харесват повече тези, които са от плат, отколкото хартиените - но пак зависи от случая. Намерих една снимка от партито за рождения ден на синът ми миналата година:



Това е от миналата Коледа:


А това маса за двама  Heart Eyes

# 10
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Ох, много обичам красиво подредена маса; опитвам се да го правя (не винаги, по мое мнение, го постигам)
не обичам да правя порции; някакси задължаващо ми се вижда; затова и не правя
обичам всичко да е на масата и всеки сам да си слага от това, което обича;

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Зависи от празника. Просто когато имаме гости, без повод, не спазвам етокита "от-до", но по празници -да. Имам следните снимки от Никулден, Великден и Коледа.







Общи условия

Активация на акаунт