Диета без глутен и казеин-мисия възможна

  • 108 679
  • 245
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 351
Здравейте скъпи родители.Моето дете е на 4години и половина с диагноза детски аутизъм.От 2 месеца сме на тази диета.Информацията за нея е много но разпокъсана.Мога да кажа че не е много трудна за спазване и с течение на времето се свиква с нея.Бих обменила опит с всики заинтересован.Аз и още няколко майки си обменяме опит и рецепти за нея,но повече информация е добре дошла.


Слагам тук някои адреси.Повечето от тях са коментирани в темите.

другата тема Cibalab Бодимед

сайта на Елина

влиянието на Candida на стомашната лигавица консерванти и оцветители добавки книгата на Гълъбов
хубаво е преди почване на диета да се направи тест и или този  а след почване на диетата пак.За морален стимул

Последна редакция: пн, 16 апр 2007, 10:41 от Катина

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 2 351
Диетата никак не е сложна да се започне-стъпка 1:въоръжавате се със ентусиазъм и отивате във диетичен магазин,има ги във всеки квартал.Купувате си 2пакета оризово брашно по 500гр.,1 пакетче 200гр.царевично нишесте,200гр.брашно от елда, 2с.л.пектин и 1ч.200гр.царевично брашно-смесвате и брашното е готово.
  chefхляб-10гр.мая се разтваря в 70 мл.хладка вода и 1с.л.брашно.Втасва 10 мин.Добавя се 1яйце,1с.л.олио,1ч.л.сол,200гр.безгл.брашно/1ч.чаша/100мл.вода,1с.л.смляно сусамено семе/заради калция в него/-трябва да стане като рядко кексово тесто разбива се с миксер слага се в намазана с олио малка кексова форма втасва 15 мин и се пече на 240градуса като под формата с хляба се сложи тавичка с вода.-20мин.след това тавичката с вода се маха и се допича още 15 мин без нея.
  chefПо същия начин се прави и кекс като се добави още 2 яйца и 6-7 с.л.захар ,2-3 с.л.олио и малко лимон за аромат или канела
  chefако хлебното тесто се разреди с вода стават палачинки
  chefкексовото тесто се разрежда с вода и стават гофрети
  chefот хлебчето се пържат филийки-стават страхотни 
  chefот кексчето ако остане се прави бисквитена торта-вместо бисквити нарязани филийки кекс,крем от вода царевично нишесте лимонова кора за аромат и захар знаете как става.
  chefбухти:2 яйца,брашно,1ч.л.сода с 1ч.л.лимонов сок и водичка и ето бухти
палачинките и бухтите ги ядем с мед
Навсякъде където мога му слагам смляно сусамено и ленено семе.

Чух за тази диета едва през юни тази година Embarassedслед дълги лутания през различни медици от които чувах че диетата е безполезна и дори вредна взех решението,че никой няма право да ми казва как ще си отглеждам,възпитавам или храня детето.Аз си нося отговорността за децата си и единственно бащата има право да взима решения освен мен.През цялото време съм умирала бавно всеки път когато чуя или прочета ,че детето ми няма никакви шансове за пълноценен живот,че да то си расте обучава се донякъде и всички дигат ръце ,не задруго а защото в техните книги не пише как да му помогнат.Е да обаче дори и малък шанса за помощ с тази диета е повече от никакъв.Преди 3 месеца детето ми се хранеше единствено с кроасани,сандвичи със сирене и разбира се псевдохрани като зрънчо,шоколади и вафли-днес моето дете обядва супа от коприва отхапвайки си от хляба-за десерт банан.Дали кроасана който би обядвал преди 3 месеца ще е по пълноценна храна.Роберто Моралес препоръчва 2 дни глад е и с тази диета като не му купиш кроасан и зрънчо ще погладува 1-2 дни но на 3 ще хапне малко после повече и стигаме до истинската изядена супа.Всички ние сме чували соц.репликата-"наказан си без вечеря"някой и са я изпитвали.Е и после бяхме съгласни и нелюбима храна да ядем.А когато видим и малките големи стъпки които почва да прави стимула да продължиш се увеличава паралелно с новите думи жестове на обич.Вече знам какво е да ни погали и да каже о мама едно генерализирано разстроено дете.
    Заедно с глутена и казеина е хубаво дори задължително да се махне бялата захар-заменете я с фруктоза,ориза с кафяв ориз,рафинираното олио с шарлан,зехтин,тиквено сусамово олио и др.Не давайте нищо с консерванти,оцветители и вредни добавки.Така постепенно организма ще се изчисти.Не си мислете че ще е лесен прехода към диетата ,но не е трудно-издържите ли 15 дни вече е лесното и вие и детето ще свикнете на режима и ще спре да иска друга храна.
сега е момента да започнете-Времето е лошо и не излизаме толкова често навън-не ни се налага да изшпакловаме детето когато легне пред магазина искайки непозволена храна.В началото нека пазарува някой друг/таткото/.Когато излизахме навън избягвахме отдалече магазините,сега вече пазаруваме заедно и се съгласява на един пакет пуканки и нищо друго.УРА
Не се страхувайте да почнете диетата,експериментирайте,опитвайте и споделете.Успех.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 08:46 от katina1972

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Не виждам нищо невъзможно в безглутеновата диета - цялото ми детство мина в такава.

# 4
  • Мнения: 549
Браво katina1972 Hug Явно си изключителен кулинар, щом за толкова кратко време си успяла да постигнеш такова разнообразно меню, дори и безглутенова смес си направила! Знам, че отнема много време, но те моля да опишеш по-подробно точните продукти и  технология на приготовление на рецептите. Признавам, че на мен определено ми е трудно да преценявам количествата на продуктите "на око" , а има и тънкости в приготвянето,  за които не бих се сетила.

Искам да внеса някои уточнения относно продуктите, които аз използвам.
Вместо олио- студено пресовани олиа:слънчогледово"Шарлан", сусамово, тиквено, ленено,
зехтин

# 5
  • Мнения: 549
Без да искам публикувах предварително, нали съм новак. Embarassed Така, че продължавам мисълта си.

Зехтин-за готвене и салатен(който не е хубаво да се подлага на топлинна обработка).
Аз използвам и олио от гроздови семена, което е подходящо за готвене и пържене.
Захарта заменям с фруктоза т. нар. плодова захар(не глюкоза). Тя за разлика от захарта е монозахарид, по-лесно се разгражда и усвоява и е по-полезна.
Кафевият ориз е по-полезен, защото в обвивката му се съдържат много витамини и минерали. За да се свари по-лесно е необходимо да се накисне предварително във вода за половин час.
Ако имате възможност  набавяйте си домашни продукти-кокошки, патици, зайци, свинско. Домашните птици и яйцата съдържат два пъти повече калций и фосфор от бройлерите. Телешкото месо не се препоръчва.  Животните отглеждани във ферми са ваксинирани , хранят ги със смески и им дават антибиотици за да наддават на тегло.
Използвам само зелени подправки.
От ядките използвам най-вече сурови лешници, сурови белени сл.семки и тиквено семе. Избягвайте фъстъците, защото алергизират.
Соята и соевите продукти също не се препоръчват. Соевият белтък много наподобява млечният и когато има непоносимост към казеин много често има проблем с усвояването и на соята. Освен това соята е най-често генномодифицираната храна.

# 6
  • Мнения: 3 504
katina1972, тази диета е само с посочените от теб продукти т.е. от замесеното тесто + другите допълнения за различните видове, това ли е включено само, нещо като манджички, супи  пак такива диетични, има ли??? Ние сме вече почти на 6 г., храни се добре и не съм сигурна, че ще ни е лесно, плюс това ходим и на градина, а вие?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 351
Искам да се похваля от 2-3 дни моето дете вече задава въпроси Joyмисля че е от диетата защото няма от какво друго да е УРААААААААА.Засега само като посочва съответния предмет и чака да му кажа наименованието му ГЛЕДАЙКИ МЕ В ОЧИТЕ.Повтаря след мен не винаги но пак сочи или пита дори "ТА Е" ИЛИ "ТА КОЕ"ИМА И ОЩЕ МНОООГО НОВИ НЕЩА но няма да се хваля повече.Доскоро бях един от най големите противници на диетата а сега пиша тук как да се спазва  chefИ знаете ли какво осъзнах страх ме е било да я почна страхувах се без да го осъзнавам за себе си дали ще издържа на сълзите му и исканията му за зрънчо #2gunfire EmbarassedСрамувам се но и виждам смисъл да продължа с тази тема.Дори на едно майче да помогна пак има смисъл ще помогна на детенце .Сега нямам време но следобяд като заспи моят Мишо ще напиша няколко рецепти имам много идеи и дано успея да напиша поне няколко.И не ме сдържа да не се похваля с още нещо-снощи моят пристрастен до скоро към кроасани син се храни сам с ориз на фурна който никога не беше ял-мразеше.И го яде с апетит.УРАААААААААААА.

# 8
  • Мнения: 3 504
Здрасти, katina1972, много се радвам, че се хвалиш, че има промяна към добро и продължавайте все така. Аз също съм много щастлива, когато една майка говори пишейки тук с такава радост. Това е и същността на моята дейност - да помагам и да виждам щастливи майки. Много добре се чувствам, когато съм помогнала на някой. Разбира се, дори и на един човек да помогнеш пак е нещо голямо, виждаш смисъла в това, което правиш.
Ние имаме от отдавна контакт очи в очи, показва от рекламите, от книжки или от други неща като я питаме какво е това, ето снощи на една реклама когато я питахме какво е това тя каза "Кемвиш" - бързо и точно отговори, казва си какво иска, кога с една дума, кога с повече, знаеш ли каква радост е за мене да виждам напредъка й за разлика от миналата година по това време, вече я чувствам много по-голяма и разсъждаваща и не правеща глупости като за малко дете. От пролетта излизаме без резервни дрехи в предвид ако се напикае например, защото го имаше този момент както си седи на люлката да се напикае и да не казва, сега вече го няма това. МНого я обичам, обожавам я, Гери също показва своята обич, любвеобилност към нас и близките й, и към хора непознати, но тя вижда в тях симпатии, отива при тях, радва им се, гали ги и им се усмихва. МНого ми се иска да й помогна.
Ние ориз на тава обичаме - тя го яде без проблем, както и картофите, обожава картофено пюре, но то сигурно е вредно.
Като чета тук за диетите все си мисля "а сега това да ли е вредно"? .
Ти какъв ориз имаш предвид - обикновен бял или друг.
Дайте рецепти да опитам и аз, тестото ще го замеся, искам да пробвам и нещо друго.
Ако при нас подейства и знам, че тя ще проговори, ще се промени и в поведението, без тези жестове с ръцете ... Вчера се държа много прилично. Е, на моменти ми подърпваше косата /обожава косите и да я галят/, искаше да тича, но на центъра е много народ и като не й даваме, а искаме да я държим за ръка тя се сърди и тогава вече се получава агресия, трудно се обикаля по магазините с нея...
И такива работи при нас.
Още веднъж много се радвам за вас и дано все така и още повече да напредвате.
Помагай.. дай ни рецепти, моля те, нека и ние да опитаме, да видим.
Това ми е най-голямата мечта да видя детето си добре и по-нормализирано като другите деца.
Чао и лек ден! ПРи нас грее слънце, пак ще е хубаво времето като вчера.

# 9
  • Мнения: 4 585
   При нас е страшна мъгла. Дори не виждам съседката по тераса като простира. Само се досещам, щото ги тръска /дрехите/. Дано да се вдигне, да излезем. В понеделник ще строя на оперитивка колегите да изпеят всичко за наличност на диетичен магазин Може и да няма. В китайския в Разград няма оризови хлебчета. Ние нямаме проблем с това на Кирил да му се прияжда нещо. Той е невероятно скромен в желанията си.

# 10
  • Мнения: 3 504
Волф, пращам ти слънцее, за да може да видиш съседката Laughing Joy Тук в Пловдив е чудесно, слънчевооо и само за разходки и за пране Wink Joy

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Искам да попитам, особено тази майкеа, която е пратила тези чудесни рецепти, КАКВО ПИЕТЕ - сокчета ли? Интересува ме, защото малкия - на 3години - все още вечер се приспива с шишето. Ние от есдмица някъде го мъчим с едно соево мляко, за за няма казеин....ама то това мляко е направо отвратително, малкия тика шишето обратно  с една мила усмивка : Не ме мъчи, дай ми нещо друго. Спомням си като беше бебе, той е и с алергия към кравия белтък, пиехме Фризопеп - доста нагарча, после НАН ХА, него го пиеше без проблем. Та се чудя дали да не пробвам пак с хипоалергенен нан.... незнам, сега за приспиване пием сок от праскова.Доста е трудно с тая диета, към майките от Пловдив - от къде да намеря ОРИЗОВО БРАШНО, единствения магазин за който знам, е на Опълченска, ама го бяха свършили. Иначе имаше разнообразни брашна - соево, ябълково, но те как се приготвят.А царевично не става ли? Оххх, май прекалявам с въпросите.

# 12
  • Мнения: 549
Има едно македонско оризово, сухо мляко, което има много добър вкус - "Rice Vita". Не знам обаче дали в диетичните магазини във вашия град го продават. В София го купувам за 4,50 лв. 300гр. На мен не ми се налага да го употребявам, защото не пием мляко. Освен това в него има някои консерванти, които знаете принципно трябва да се избягват. Но може би е добро решение докато детето отвикне да пие мляко. Соевото е гадно и изобщо соята и соевите продукти не се препоръчват. Много често, когато има непоносимост към мляко, тя е и към соята. Никакви  купени "натурални" сокове! Съдържат много вредни консерванти и подсладители. Ще публикувам по-подробна информация за вредата от хранителните добавки( така наречените Е-та). По-добре цедете сок от портокали и др. плодове. Пробвайте да сварите дюля, много е ароматна!

# 13
  • София
  • Мнения: 9 826
Много ми е интересна темата,но честно казано се обърках доста.Старая се да храня децата си здравословно-вафлички и подобни рядко ядат.Но ще съм много благодарна на някоя по-запозната мама да изреди в кои продукти се съдържа глутен и казеин-доколкото разбрах това са прясното и кисело мляко,белия хляб...Всъщност някакво примерно меню какво може да яде детето ако има,смятам ще е полезно.
Благодаря за темата и съветите! Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 2 351
В София има само един диетичен магазин в който продават "Безглутенова брашнена смес".Купиха ми 2 пакета и прочетох съдържанието.-състав:оризово брашно,царевично нишесте,пектин,захар./одобрено от министерство на здравеопазването/тежи 800гр. и струва около 5 лв-не съм сигурна за цената.И така аз съм изобретателна-Реших да си го направя.Нали тези съставки ги продават отделно.оризовото брашно е 1.10лв. за 500гр.царевичното нишесте е 18ст.за110гр. а пектина 1.80за 40гр.Сами си сметнете.Пропорцията която дадох горе е мой експеримент по нищо не по лош от оригинала.Брашното си го правя със всичко което намеря-В момента съм смесила 4 пакета оризово брашно по 500гр.,1 и половина пакет брашно от елда по 200гр.,2 пакетчета  царевично нишесте по 200гр.и 1 пакетче пектин-40гр.,2ч.ч.царевично брашно.От една седмица си готвя с него без проблем.Вчера си направих хляба/е така за ината/от купената-готова брашнената смес която ми беше останала-точно по рецептата от кутията-е мога да кажа твърдо,че моето брашно е похубаво от тяхното и по евтино УРА     bouquetАко намеря други брашна пак ще експериментирам и ако някай измисли нещо друго моля да сподели.Пропуснах да кажа,че това брашно го продават само в този магазин и никъде другаде.От фирмата ЕТ"квалитет"гр.Плевен никъде другаде в България не го доставят освен в този магазин newsm78.Всички мои познати мами си го купуваха от там.Предлагам ви да си го направите.
    Идеята на диетата е да се премахна храни с глутен и казеин-никой не казва да и изведнъж-може и постепенно и според мен е по добре.Децата са свикнали на една храна и ще са недоволни ако я спрете изведнъж.Предлагам да минете цялото семейство на типов хляб-хем е по здравословен за всички хем е с по малко глутен от белите брашна.След някалко дни желателно до седмица според руските сайтове нека ГРР-слънчице мине на безглутеново хранене.Така ще е по плавнен прехода и по леко за вас да го въведете.Казеина се маха по лесно-просто не купувайте нищо от крава и така няма га вкъщи -не го ядем.На всяка храна ще намерим заедно алтернативна такава.Постепенно предлагам да изключите всичко което можете съдържащо консерванти и е обработено с химикали-не е задължително веднага а според мен постепенно и така няма да ви липсват.Например бялата захар е обработена с химикали и се използва фруктоза/благодаря на nadejda.v.l че ме поправи/С ориза по същия начин. рафинираните олиа също са обработени и за дечицата е по добре да са студено пресовани.Подправки от рода на Маги с консерванти също не са добри.За съжаление и в колбасите има консерванти-ние не купуваме от тях.Всичко това обаче е второстепенно-вярно че ефекта е двоен когато ги спрете но избора е ваш основното е да се спрат глутена и казеина а това не е трудно.Например:
    chefМоже да готвите кюфтенца/хубаво е от смляно месо от магазина а не готова кайма-не е кой знае каква разликата в цената/филията хляб в каймата я заменете с настъргони на ситно 1-2 картофа и царевично брашно около 1 к.ч.
     chefмоето дете обожава картофено пюре и затова му сварявам обелени и нарязани картофи -по време на варенето се слага сол.После ги намачквам направо в водата  без нищо друго и го яде.
    chefможе да направите шницели:250гр.кайма,2-3 настъргани картофа,2 яйца,1к.ч царевично брашно и 1к.ч.безгл.брашно,1к.ч.вода и става една месна каша от която се сипва с черпака в горещо олио по малко притиска се леко с вилицата и се пържат шницели.
     chefкогато правите супи вместо фиде слагайте оризови или царевични макарони-пак от диетичен магазин
аз от магазини европа си купувам всичко освен оризовото брашно и в фантастико зареждат добре.В големите магазини има диетични щандове проверете ги често пъти в тях е по евтино отколкото в диет.магазин
    chefКогата готвя боб вместо с брашно го сгъстявам с царевичен грис/на опаковката пише качамак
    chefВ яхнийте слагам или само царевично или и царевично и безгл.брашно
       chefМоже да сварите пилешко или друго месо с нарязан лук и чушка ако искате-Добавете нарязани картофи и после ориз и чубрица или копър или магданоз,може и домати.Това е нещо като яхния
     chefсупите ги застройвайте с яйце и лимонов сок
    chefкогато правите нещо панирано нека е с посолено царевично  брашно например печени обелени чушки или риба или шницели от тънко нарязано месо или пилешки хапки
     chefТова са едни бисквити които наричам спасителен пояс никога не ги отказва и ги хапваме вместо зрънчо а пък и ги ядат всички деца които познавам-значи и вашите.Имат си име и то е Поли.Смесват се 1 чаша безгл.смес,1яйце,6 пълни с.л.фруктоза или тръстикова захар,1ч.л.сода с 1ч.л.лимонов сок,2с.л.олио,10мл.вода и по желание аз слагам винаги смляно сусамено и ленено семе по 1 с.л.омесва се на тесто-намаслява се масата  и точилката и се разточва на тесто дебело половин сантиметър.С ракиена чашка се изрязват бисквитки нареждат се в най голямата ви тава-стават точно една голяма тава и се пекат на 200гр.НЕ ПОВЕЧЕ от 8 минути.Ако нямате точилка използвайте бутилка от бира или безалкохолно напълнена с вода за твърдост.Махнете и етикета,намажете с олио и успех.Тестото е много лепкаво но ако намазните и ръцете няма да има проблем.
   За плодовете не съм наясно защото още не ги иска ,но мисля че само цитрусите не са за препоръчване-дано някая майка с опит ме поправи ако греша но и за зеленчуците освен за зелето за нищо друго не се сещам да е забранено.
   Ако мога по късно ще приложа всички сайтове за диетата-ще е хубаво да са на едно място а не да ровим тук и там
една мама ме попита за сокове препоръчвам сварен плод овкусен със захар-нещо като компотче или още по смело предложение засега за нас немислимо прясно изцеден плод може и овкусен със захар
   Преди 5 дни ходих при доц.Маринова детски гастроентеролог и диетолог по повод тази диета и тя каза ,
че мога да давам соеви млека например фризосой-аз не мисля да давам защото  нямаме доказана алергия към глутена но по горе nadejda v.l. го е казала по добре от мен за соята.Пяк и аз този продукт не го обичам и соя не купувам вие сами ще решите.
Ако искате консултация с детски диетолог не ви съветвам да ходите при доц.Маринова Outta Joint по този въпрос не мисля,че е най добрата.
   В къщи ние ядем типов хляб а Мишо неговия си без проблем.Готвя обща храна в началото на него отделно но иска от общата храна и затова сме на диета всички.Признавам,че не съм съвсем стриктна относно олиото -но за бисквити,хляб или супички за него му готвя със сусамено олио.Мишо ходи на детска градина и му нося храната от вкъщи.След като и се обясни на госпожата ,че вследствие на диетата ще се работи по добре с детето и ще е по послушно в неин интерес е да му дава само от моята храна.Сега по малко тичат след него и не им коства толкова нерви да го пасат.На роднините им обясних,че са яли качамак като малки и пак са станали хора и спряха постепенно да ме обвиняват,че ще викат агенция за закрила на детето,че не го храня здравословно.Сега вече като виждат ефекта от диетата даже таткото ме проверява да не я нарушавам. Joy
Ако някой има идеи моля включете се всички се учим заедно,когато има кой да ни помага е по лесно.Успех на всички

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 09:02 от katina1972

Общи условия

Активация на акаунт