Намерих си консултант за кърмене и педагогическо захранване

  • 1 907
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 829
След 2 месеца и половина ми предстои да захраня малкия змей. По този повод изчетох де що намерих литература и открих че най-логично и разумно ми звучи педагогическото захранване, а и инстинкта ми ме води натам.
Обаче, не познавам никой, който да го е практикувал, чист късмет е че намерих педиатър, който даа одобрява кърменето, за педагогическо захранване ще е направо чудо...
А колкото и да чета ми се струваше смело да експериментирам със собственото си дете...
И така до вчера. Идва ни на гости бабата на мъжа ми, жена на 90 години, порадва се на бебчо и ме пита дали го кърмя. И аз започнах д разпитвам, колко време е кърмила децата си? Тя казва "Митко (бачата на мъжа ми) съвсем малко го кърмих" "съвсем малкото се оказва година и два три месеца, получила мастит, а брат му си го кърмила дълго, но не помни колко.
Питам какво са правели, ако някоя жена няма кърма, спре и кърмата или я няма за малко, дали са давали кисело мляко? Ами, не, водели са бебето при някоя кърмачка в квартала, ако няма, тогава чак кисело мляко. Май бая често се е случвало на жените да кърмят чуждо бебе, смятало се е за нормално и не са отказвали.
Питам, кога е започнала да дава нещо различно от кърма? "ами, то започва да си иска", като стнело на 5-6 месеца бебето започвало да си иска, и майката му смачква с вилицата картофче, едно бобче, ориз, каквото там яде в момента. Ограничавали са ги, не са им давали да опитват по много в началото, абе, точно както пише в материалите за педагогическо захранване.
И аз се успокоих-ами този метод се е практикувал векове наред, а бебешките пюрета са наскоро измислени. Поколенията преди нас са кърмени дълго и захранвани педагогически.
Далеч съм от мисълта да твърдя че захранването с пюрета е грешно или вредно, но ако майчиния ви инстинкт ви подсказва че педагогическото захранване е правилния избор за вашето дете, може би това ще ви помогне (както на мен)
П.П. Ще пиша пак след 3-4 месеца да ви кажа дали и как сме успели да го приложим на практика Laughing

# 1
  • Мнения: 1 586
Така е, бабите ни са много по-мъдри в много отношения от съвременните "научни" разбирания. А да знаеш и  какви добри консултанти по естествено раждане са нашите баби Simple Smile.
Един виртуален букет за бабата на мъжа ти -   bouquet

# 2
  • Мнения: 326
Би ли споделила кой е този педиатър, подкрепящ кърменето и пед. захранване? Определено много ме заинтригува. Ние сме малко по-големи от вас и вече се захранваме.. захранвам педагогически от самото начало. И аз доста прочетох като теб и реших, че щом бабите на село преди повече от 100 години така са захранвли би трябвало и ние да се справим hahaha Използвам главно материали на руски език.. има доста сайтове, където може да се чете.. стига да имаш време и нерви да четеш на руски Laughing Прави ми впечатление, че руснаците имат доста добре развита теория за пед. захранване. По този начин могат също да се захранват деца, които наддават малко, алергични деца и т.н. (естествено в такива случаи нещата са по-особени). В руски форуми има цели теми за пед. захранване .. явно доста майки го практикуват.
При нас нещата вървят добре. Като цяло съм доволна. Не готвя нищо отделно за бебо. Пюрета и други такива специални бебешки храни също не купувам и не правя. Бебо наддава добре..  LaughingНа 12.12 сме пак на консултация .. да видим.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 201
   Ох и на мен ми е много интересно, но определено ме е страх да рискувам сама без подкрепата на някои специалист. Ще следя темата с интерес Simple Smile

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
За моята баба съм ви казвала Simple Smile
Мама ми до 1,2 години кърмена, леля ми - 1,4. И двете само на кърма до тази възраст. Защо не ги е захранила преди това не знае и тя май Laughing Акушерката й казала, че може да дава каши от препечено брашно, но така децата често развивали рахит и баба ми решила, че това е глупост, поради което просто не го направила.
Отбила ги е рязко и ги е захранила, за да се върне на работа. Като я попитах защо не е продължила да ги кърми поне сутрин и вечер - се почуди сама, каза, че не е знаела, че може...
Тя е кърмена до над две години, всичките й братя и сестри - също, последния - до над 3.

# 5
  • Мнения: 2 829
kony, педиатърката, която намерих е завеждащ детско отделение на болницата в Разлог. Не съм говорила с нея относно захранването, но за изключителното кърмене до 6 месеца знае и го одобрява. Не знам дали помага и съветва другите майки, но за мен беше предупредена предварително че търся лекар, който да ме подкрепя. Ако е в час и с педагогическото захранване ще бъда приятно изненадана. Ще ми бъде интересно ако можеш да ми изпратиш линкове, аз чета на руски и определено ще ми бъде интересно, ще ми спестиш много търсене.
aila, децата ни са на еднаква възраст, имам чувството че те познавам от форума Grinning и много ти се възхищавам. И аз като теб се страхувам че няма с кой да се консултирам, в днешно време в БГ педагогическото захранване звучи като експеримент някакъв....
Аз затова пуснах темата, защото си дадох сметка, че не е експеримент, а най-естествения начин на захранване.
Може би ще е полезно да обменяме опит, ако и ти избереш този метод.
kony, не трябваше да се издаваш, сега като започна да захранвам ще те тормозя постоянно за съвети всякакви Laughing
Бу, всичко ново е добре забравено старо Grinning Нищо чудно внуците ни да спорят с нашите деца, колко полезни са сокчетата след 40-ия ден Laughing

# 6
  • Мнения: 1 559
Малко офф: yanast, може ли името на педиатърката ви? Мъжът ми е от едно близко до Разлог село и като идем там...да знам към кого да насочвам тамошните мами (тези, които не съм ги изпуснала да бутат кисело мляко със захар на малки бебета по съвет на баби и лекарката в селото Tired)

# 7
  • Мнения: 3 760
Момичета, пишете на Poli. (ако тя сама не се включи)-тя живее нейде в дебрите на ексСССР и захранва педагогически.
Аз се опитвам да съвместявам двата начина на хранене - с пюрета и с микродози подходяща храна за възрастни. Също се водих по детето и не съм настоявала да яде като не иска. В резултат между 6,5 и 10 месеца малката беше изяла общо около 100 гр папо различно от кърмата. След това изведнъж започна да се храни охотно  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 12 201
  Охо Мъни, значи теб ще тормозя по-късно  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 829
Казва се доктор Боткова, знам че по принцип препоръчва даването на вода, но като знае че не давам не възразява. Досега въобще и дума не е обелила за захранване, за соковете си говорихме, против даването им е. Но все пак беше предупредена изрично че кърмя изключително и си търся педиатър, който знае и няма да ми пречи.
Една от майките с които излизам пък ходи при доктор Александрова в Банско, тя също не я съветва да захранва рано и я подкрепя че кърми изключително, но пък за нея съм чувала че предписва много силни лекарства.
Освен тях мога да препоръчам и доктор Кушлев във Банско, той е общопрактикуващ, но по принцип много чете и ходи по симпозиуми и освен това има бебе на 2 месеца, което по негови съвети е изключително кърмено, говорили сме си със жена му, доста е чел международните препоръки....
Надявам се да ти е полезна тази информация.

# 10
  • Мнения: 152
Ех, момичета, как ме зарадвахте с тая тема!  Grinning 
И аз изчетох в библиотеката, но като не срещам подкрепа на живо около мен, започвам да се чудя да не би да бъркам нещо. Вчера изненадах нашата педиатърка, че не давам пюренца.  Shocked  Според нея освен сокчета и плодови пюрета, на 4 месеца вече е време да давам зеленчукови. И до другия месец да сме стигнали до цяло бурканче.   Twisted Evil
А бабата на мъжа ми, бивша акушерка, наскоро ми вика "Ти докога ще го мъчиш това дете само с мляко?!"  Mr. Green  Ама, на пък! Мъча го...  Laughing

# 11
  • Мнения: 2 829
Момичета, вив форума на биберон има закована тема "педиатри, които подкрепят кърменето" Смятам че всяка от нас има нужда от подкрепа поне от време на време. Та, ако можете, изберете си педиатър, които да не ви трие сол на главата че не сте захранили. Аз първата педиатърка при която отидох я отсвирих моментално- като знае че не давам сок и пюрета, каквото и да не е наред с бебо винаги ще излезе че е защото не я слушам, и след това хем ще ме кара да се чувствам зле, хем истинската причина ще остане неясна....
За мое щастие успях, опитайте и вие

# 12
  • Мнения: 1 559
yanast, благодаря за полезното инфо! Grinning Ако се не лъжа, д-р Боткова е била педиатър на мъжа ми (или поне свекърва ми се е съветвала с нея). Laughing Свекърва ми й се обажда дребният като беше на няколко месеца и имаше няколко дни без изхождания да я пита за съвет - и тя потвърдила, че всичко е наред, щом става дума за кърмено бебе. 

# 13
  • Мнения: 1 559
Тема за педиатри за кърменето и късното захранване си имаме и тук Mr. Green (скоро не е обновявана, сигурно защото скоро не са се появявали невписани такива) :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30924.msg594478#msg594478

# 14
  • Мнения: 326
Няколко линка по въпросите за пед. захранване. Това са теми от руски фоуми. Към тях ме насочи Poli.. благодарности  bouquet
http://rojana.ru/forum/viewtopic.php?t=589
http://rojana.ru/forum/viewtopic.php?t=183
http://rojana.ru/forum/viewtopic.php?t=4973&postdays=0&p … r=asc&start=0

http://www.mother.ru/grudnoe/?m=0&a=4&p=3
http://breastfeeding.org.ua/forum/viewforum.php?id=7

статия:
http://breastfeeding.org.ua/how/feed/supplement.html
събота и неделя като има кой да гледа бебо ще драсна някой ред как се храним... Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт