Sofia on my mind

  • 1 035
  • 21
  •   1
Отговори
ПОГЛЕД ОТКЪМ ЕВРОПА
Sofia on my mind

Йохен Шмид, Тагесцайтуг




Не е лесно да се говори за България. Който иска да бъде жлъчен, би казал, че тя принадлежи към частите на света, в които можеш да определиш възрастта на човек по състоянието на зъбите му.

Без съмнение България се намира в Европа, дори точно там, където старият континент се е зародил, където са неговата идентичност и философия. Там са живели траките, там е свирил на арфата си Орфей. Но Западът не знае нищо за тази страна. За 500 000 немски туристи, които всяка година обсаждат плажовете на Срънчев бряг и Златни пясъци, тя е евтината алтернатива на Майорка. Че природата на България е същински рай, в това всеки може да се убеди. Тук е върхът, от който Александър Македонски е видял трите морета - Адриатическо, Егейско и Черно. В планините има мечки, полузабравени манастири, дълбоки гори. На юг се правят вина, които по нищо не отстъпват на френските. За съжаление заради входните мита на Евросъюза до нас достига само "Кадарка"-та и "Манастирско-то шушукане".

За мнозина, които не познават България, тя е нещо като Румъния, т.е. посткомунистическа страна, в която се изпълняват заповеди. За българите оставянето им в един пакет с Румъния е неприятно обстоятелство и историческа несправедливост. Влизането в ЕС в момента е най-важната тема в страната. Изявленията на комисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген са топ новините в емисиите.

Виртуално страната вече принадлежи към Европа. По телевизията може да се гледа Sat1 или RTL, американски, руски, италиански и испански канали. Младите използват всяка възможност да заминат на Запад, дори ако трябва да реставрират гробове от Втората световна край Нюрнберг. Когато заминат, те остават завинаги. От девет милиона след промените страната загуби около един милион.

Европа е притегателна сила за българите. Пътувайки на изток, виждаш как светват погледите при тази дума. Зъболекарите дори рекламират "евростандартите" в работата си. Германия преди всичко се радва на голяма почит. Носните кърпички с марка "Белинда" на нас ни напомнят за някогашната гедеерска тоалетна хартия, но тук носят знака на Германия и се продават добре.

За България първата стъпка към ЕС е членството в НАТО. Българите даряваха кръв за Ню Йорк след 11 септември, подкрепиха Америка във войната в Залива, не се оплакваха, когато по време на ударите над бивша Югославия натовски бомби падаха на тяхна територия. Фискалната им политика се определя от Международния валутен фонд, който закрепи лева за марката. През последната година тук се сетиха, че притежават забравени ракети СС 20. За да бъдат приети в НАТО през есента, българите трябваше да ги унищожат.

Всъщност страната минава за един от най-стабилните региони на Балканите и някои определят способността й да се опази от конфликти като чудо. Западнякът обаче би се срамувал от София. В столицата има 30 000 бездомни кучета, често те нападат малки деца. След промяната много хора припознаха в метафората за кучешкия живот истинското си положение в обществото. Това беше във времена на криза, когато не можеха да си платят храната. За посещението на папата организаторите се опитаха да приспят кучетата. Немската посланичка нарече това нехуманно и организира акция за събиране на пари за бездомните животни. Може би сега в България има кучета, които благодарение на немските пари живеят по-добре от някои хора.

Кучетата са най-долу в обществената скала, плътно след тях са циганите. "Вие, немците, винаги говорите за циганите, но трябва да сте благодарни на Хитлер, че ви избави от този проблем". Тази реплика можеш да чуеш от всеки - независимо дали е интелекталец, студент или работник. Циганите, евреите, турците и мафията винаги са виновни за всички беди. "Евреите в газовите камери", пише на една будка за дискове в Борисовата градина. Никой обаче не се впечатлява от надписа.

Националният мит на България е т. нар. 500-годишно турско робство. Никой тук не се съмнява, че турците са виновни за историческите беди и разцепления на българите. Официалната версия за произхода на българите е, че те са дошли от Кавказ и са наследници на прабългарите, но във вените им тече и славянска, и романска кръв. Държавата на хан Аспарух от 7 век вероятно е първата европейска нация. Кирилицата е открита от български монаси. След това идват 500 години изолация и изоставане от европейското развитие. През 1878-а българите са освободени от русите и оттогава датира тяхното приятелско отношение към тях. За съжаление заради Бисмарк им се отнемат и територии. Ако това не беше станало, днес страната щеше да се простира до Егейско море, а на изток естествено щеше да включва Македония, една страна, в която се говори български.

Българите отричат и спорят с всеки за турското влияние върху тях, въпреки че езикът им е богат на турцизми, а румънците за тях са цигани. Понякога това добива комични измерения, когато през последната година дъждовете едва не наводниха Асеновград в Родопите, те потърсиха вината в мюсюлманите. Те били заклали овце и дали курбан, за да молят Аллах за дъжд. След пороите кметът забрани нови жертвоприношения.

До Втората световна война България е аграрна страна, но комунистите насила налагат развитието на тежката индустрия и химията. Все още могат да се видят фабрики и заводи от това време. На дунавския остров Белене е имало концентрационен лагер, където са откарвали дисидентите, а при наводненията всички са умирали. Интелектуалният живот е толкова мижав, че комунистите преди промяната са стояли пред проблема, че в страната въобще няма дисиденти, които да осъществят демократичните промени. Говори се, че ЩАЗИ (вероятно авторът има Държавна сигурност изобщо, б.р.) трябвало да убеждава малкото оцелели да основават партии. Докато правителствата след 1990 се сменят, от страната изтичат 24 милиарда долара, което удвоява външния дълг.

Тук нямаше истинска революция. В България промяната я направиха комунистите и ЩАЗИ. Днес вече никой не вярва в политиката. Последната надежда беше царят, тъй като той има добри икономически връзки на запад и минаваше за патриот. С времето всички започнаха да му се присмиват за архаичния български и защото не изпълни обещанията си, че за 800 дни ще оправи положението на българите.

В България има много суеверни хора. Тук има култ към смъртта. На всяка врата висят некролози за мъртвите, но в същото време няма никакъв интерес към миналото. Жертвите на комунизма се ядосват, че живеят с мизерни пенсии, дадени им от някагошните им мъчители. Младите гледат към Запада и към Америка.

Във всяко село има паметници от социалистическо време. Но нищо не се поддържа, дори истинските красоти не са указани с табели. Някои ги боли, че всичко запада и не се поддържа.

Една прекрасна страна. Във всяко кафене ви обслужва една Мис Свят. Има два канала за поп-фолк - музика, която е евтина за продуциране, но хитова и има балканско звучене. По цял ден такива видеоклипове текат по телевизиите. Известна телевизионна реклама показва седнал върху каса бира мъж, който казва: "Време е за една бира". А красива певица пее: "Аз съм сърна, ти си ловецът, убий ме с дългата си пушка". Който иска да се разграничи от тази култура, гледа МTV и яде в McDonalds.

Все някога тази страна ще открие огромния потенциал от съдби и истории, който притежава. Но в момента не се е намерил нов Гогол да ги опише. Творците се занимават с митовете на миналото или с идиличните картини на природата. Собственото настояще на българите е потискащо, никой не иска да слуша за него. Няма дори ирония. Но пък има много материал като например това, че комунистическите лидери, за да се харесат на Сталин, говорели с руски акцент. Дали Западът знае, че Кристо е роден в Габрово, където има музей на хумора.

Една прекрасна страна, казват всички, които дойдат тук. Един кошмар, казват тези, които трябва да живеят тук. Обществото е разделено. На млади, които още не са усетили болестите на гърба си, които искат да учат и да пътуват на Запад. И на стари, за които животът е по-лош, отколкото при Живков, които стоят с пищещи машини пред канцеларии и нотариати, които обличат най-хубавите си дрехи, когато отиват пред Народния театър да послушат музиката на Караян, защото не биха могли да си позволят билет за концертните зали.

http://www.vsekiden.com/news.php?topic=1&id=2148

# 1
  • Мнения: 1 311
Тъжно, но донякъде истинско

# 2
  • Мнения: 431
Прекалено категорично. Naughty

# 3
  • София
  • Мнения: 1 634
Елементарно обобщаване, на отделни разсъждения на ниско интелигентната част от нарада ни. Определено смятам, че българин има пръст в тази статия.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Приказки от задния джоб. Аз не видях и обощаване, а само впечатления от 1 посещение.

# 5
  • Мнения: 907
Чела съм много по-повърхностни статии. Тази е направо мнооого дълбока, пък и журналистът я е написал явно с добро чувство и с тъга. Направил си е труда да разбере това и онова, а не да пише с обичайните клишета. Наистина както би я написал българин.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 105
И на мен ми хареса статията. Доста верни неща, макар и за нискоинтелигентната част от народа и тя същесатвува все пак, а напоследък дори в повече.
 Peace

# 7
  • Мнения: 3 423
Тази статия съм я чела.
ЩАЗИ означава Щатсзихерхайт,
което преводачът би трябвало
да преведе Държавна сигурност,
ако е истински преводач.
Няма какво да си кривим душите,
и това е България. Боли, не боли.

Статията е от 2003-а година.

Последна редакция: пт, 01 дек 2006, 13:46 от Liska

# 8
  • Мнения: 4 806
за да има успешна терапия, в повечето случаи е добре пациентът да се вгледа в себе си и сам да си помага.

Стига с това вглеждане, кой, какво и къде бил писал... по-точно цвръкнал, като врабче лайненце. Има ли някакво значение? Защо очакваме някой друг да ни харесва, ако самите ние не се харесваме. И не полагаме усилия нещо да стане по - добро?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 634

Досега всичките статии от този тип, които съм чела са били точно от този тип "И това е България", но нито веднъж не съм попадала на статия от чужд вестник, която да бъде: "това е България"

# 10
  • Мнения: 3 423

Досега всичките статии от този тип, които съм чела са били точно от този тип "И това е България", но нито веднъж не съм попадала на статия от чужд вестник, която да бъде: "това е България"

Ние самите се лашкаме, без да сме категорични,
какво точно е България. Все има по нещо да ни
изненада. И да не ми обяснявате, че тези, които
се скъсват от гордост, нямат поводи за разочарование.
Хареса ми изказването на Асса.

# 11
  • Мнения: 4 473

Досега всичките статии от този тип, които съм чела са били точно от този тип "И това е България", но нито веднъж не съм попадала на статия от чужд вестник, която да бъде: "това е България"

Ние самите се лашкаме, без да сме категорични,
какво точно е България. Все има по нещо да ни
изненада. И да не ми обяснявате, че тези, които
се скъсват от гордост, нямат поводи за разочарование.
Хареса ми изказването на Асса.

И на мен ми хареса.
Liska, ти като жител на Германия, кажи до каква степен е правилно твърдението на единствената коментирала статията читателка (в самият сайт), сериозно! Моето мнение май няма нужда да го казвам...И тук.

# 12
  • Мнения: 907
Аз пък съм изненадана от този коментар. Тази статия е направо цвете в сравнение с това, което традиционно се пише за БГ вчужбина - като гето, откъдето обикновено журналистът е доволен че се е измъкнал (ако въобще е ходил до там, че то повечето статии остават впечатлението, че са преписвали един от друг).

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Германецът обича да рови в мръсотията на другите и да я вади на показ; въпреки това това е първата статия, която, по мое мнение, показва действителността ни (колкото и да ни боли), а не само гадното и мръсното в БГ.
Германия не ни иска особено в ЕС; дори и клаузи предпазни поискаха в Бундестага при ратификацията на договора;



# 14
  • Мнения: 3 423
Liska, ти като жител на Германия, кажи до каква степен е правилно твърдението на единствената коментирала статията читателка (в самият сайт), сериозно!

Ти ли си го писала тоя коментар?  Laughing

skokondrila
Има верни наблюдения тука, но и огромно непознаване на българина. Писано е на коляно с менторски тон - типично по германски. Ако аз напиша за Германия, акцентирайки на холокоста, расизма, унищожаването на "непълноценните хора" при Хитлер, двойните стандарти в политиката, що ще стане? Нещо подобно като този текст. А нещата не са точно такива, нали? Simple Smile
20.11.2006


Не смятам, че има непознаване на българина.
Ако сравниш стила на пишещите от Германия,
ще видиш, че я няма обичайната южняшка
разточителност, двусмислени шикалкавения,
пише се точно, ясно, без много чувства и звън
на камбанки. Време за цуни-гуни имат предимно
франсетата и италианците. Та, стрелче, авторката
на коментара я е жегнало дълбоко в сърцето
ваденето на кирливите ризи и се е опитала да
задълбае за Хитлер, Митлер и т.н., което е най-
малкото несъпоставимо. И не, че немците не си
го знаят. Срама на челото си го носят и си плащат
гяволъка. Смисълът на статията обаче не е в това,
да се очерни България, натрапвайки на света,
колко малоумни са ни политиците и колко прост
народът. Има неща, дето се четат между редовете.
Казах. Задоволява ли те отговорът ми?

Общи условия

Активация на акаунт