Вярно ли е, че при 90% от раждалите секцио кърмата не слиза

  • 1 807
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 481
В сряда снаха ми роди секцио, тук ви копирам от темата, която пуснах в другия форум, за да не пиша пак:
"...Днес на обед снаха ми роди момченце във ВМИ Пловдив. Поради поставена диагноза кондиломи при постъпване, я разраждат секцио. 1 час след операцията майката и бебето се местят в инфекциозна болница с линейка. На брат ми никой не му обяснява защо, казват му да ги чака пред Инфекциозна и толкоз . На всичкото отгоре, като му се обадих преди малко, каза че отивал да прекара ноща при тях, защото там нямало сестри  . Казали му да купи шишета и АМ, за да си храни бебето. Представяте ли си родилка на 1 час след секцио и новородено да се местят от болница в болница посред зима. На всичкото отгоре в Инф-на няма сестри и правят някакъв ремонт, защото брат ми каза, че леглата били извадени по коридора. Те са в стая, но имало само един лекар, а би трябвало да има неонатолози, педиатри и гинеколози. Ако не бях с малко бебе щях да ида и да спретна страхотен скандал още тази вечер. Някой раждал ли е с такава диагноза и толкова ли е опасна? На мъжа ми лелята е акушерка и каза, че не е. Освен това аз раждах преди 5 месеца във ВМИ и знам, че имат изолатор, даже в него имаше циганка със сифилис. Знае ли някой какви са тези ремонти в Инфекциозна и дали там има специалисти, необходими за тяхната ситуация?"
Те вече са добре, но майката твърди, че няма никава коластра и бебето до сега е само на АМ. Лекарите в инфекциозна са и казали, че при 90% от случаите секцио кърмата не слиза и тя няма да кърми. Снахата и преди да роди намекваше, че няма да кърми, ама аз нали съм ентусиаст, почти я бях спечелила за каузата. Сега непрекъснато повтарям на брат ми да слагат бебето на гърда преди всяко хранене, защото така ще стимулират лактацията. Той твърди, че го правят, но не е особено убедителен Sad. Кажете моля ви, кога слиза кърмата след секцио и вярно ли е това, което казват лекарите в Инф-на? При мен всичко стана толкова лесно и бързо, че не знам как и с какво да им помогна

Последна редакция: пт, 01 дек 2006, 12:02 от lady di

# 1
  • София
  • Мнения: 268
Раждах и двата пъти със секцио, кърмата потече на втория ден и въобще не съм давала АМ. Второто си дете (на три и половина месеца) кърмя още. Да слага детето на гърдата и да не слуша глупости! Аман от специалисти!

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Потресена съм  Shocked.Няма такъв филм да не слезе кърма. Моята слезе още на втория ден сутринта - да цеди и да слага бебето, що за глупости и говорят!

# 3
  • Мнения: 481
И аз така и казвам, още повече, че в нашата градинка има една мама, раждала секцио, детето е стояло 20 дена в кувьоз, а сега е на 8 месеца и още се кърмят. Дадох им я за пример, ама кой да слуша. Тя преди да роди ми каза: "Не съм решила дали ще кърмя, ще видим какво ще стане". Пред мен изобщо не е стоял въпросът дали ще кърмя. Аз бях убедена и до голяма степен на това отдавам безпроблемното си досега кърмене. Може би психологическата нагласа също влияе на потичането на кърмата. Знам ли?

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Няма никакво значение как е родила майката. Кърмата се образува от хормони. Махне ли се плацентата, хормоните тръгват и мляко има. А е невъзможно да роди и да й оставят плацентата Confused
Така че - е крайно непрофесионално това 'лекарско' мнение, учудена съм. Че много майки, родили със секцио, смятат че няма да имат кърма (или достатъчно кърма) е друг въпрос, но това са градски легенди. Друга част решават да не кърмят, защото ако ги боли от операцията, това може малко да потисне рефлекса за потичане на кърмата и прочее, но това не значи, че мляко няма.
Всеки що-годе смислен лекар ще каже, че връзката между кърмата и раждането е само от плацентата, махне ли се последната - има кърма.
Тук пишат толкова много майки, родили с операция, че такова твърдение е несериозно... също като при нормалното раждане кърменето е въпрос на желание и избор. Може да потръгне малко по-трудно (заради раната от операцията), но ако майката иска да кърми, ще намери начин да кърми в удобна поза.
Оттам нататък важат обичайните неща - често кърмене и т.н., като за всяка родилка.

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Не, не е вярно. Слизането на кърмата е свързано с изхвърлянето на плацентата, а не с начина на раждане. Аз също родих със секцио и продължавам да кърмя.
Пред мен изобщо не е стоял въпросът дали ще кърмя. Аз бях убедена и до голяма степен на това отдавам безпроблемното си досега кърмене. Може би психологическата нагласа също влияе на потичането на кърмата.
И аз бях като теб. Убедена съм, че мотивацията е едно от най- важните условия за безпроблемно кърмене. Затова мисля, че щом снаха ти няма особено желание да кърми, не бива да настояваш. В крайна сметка, дали ще кърми или не, е личен избор на майката.

# 6
  • Мнения: 108
Значи аз съм от 10-те процента щастливки  Flutter.
Не мисля обаче, че е вярно това, че на 90% от раждалите секцио не им слиза кърма. Това е пълна глупост. Лично познавам доста майки, раждали секцио, които си кърмят бебчетата.
Аз още след раждането си имах коластра, а кърмата слезе на 2рия ден.
Кажи на снаха ти да упорстват  Peace.
Успех!!!

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 179
И аз не мися, че е вярно. Слиза си кърмата. Е, не е веднага, но на втория или третия ден вече има. На мен ми дадоха детето на третия ден, успях да го накарам да суче от мен на петия- като се прибрахме в къщи. До 5м бяхме само на кърма.
Успех с убеждаването   bouquet

# 8
  • Мнения: 3 447
Още един глас от 10-те %  Simple Smile
Кърмата ми слезе на четвъртия ден, вярно - но слезе. Може би съм имала късмет, че детето ми явно не харесваше добавката и засука охотно. И така - до ден днешен  Simple Smile
За протокола - и аз, и сестра ми сме родени със секцио и сме кърмени по година - година и нещо.

# 9
  • Мнения: 252
На третия ден  от  секциото, гърдите  ми изведнъж се издуха, станаха  много твърди  и страшно ме  заболяха. Тогава  потече  коластрата, започнах да цедя  първо с помпа , докато се  отпушат  хубаво каналите!

Мисля, че снаха ти няма да се  отърве  от  кърма, но ако няма  желание  да  кърми, наистина  ще и спре бързо Wink

Успех и стискам  палци да се  оправят  бързо  Peace

# 10
  • Мнения: 3 423
аз също родих секцио,на втория ден вече кърмих бебо и така и до днес bowuu

# 11
  • Мнения: 1 947
 Моята сестра също беше със секцио, но си кърми детенцето веднага,
а на мен също някъде към 3-ти ден си потече, макар и с нормално раждане -
дотогава бебка яде коластра. Simple Smile И аз смятам, че операцията няма общо, а хормоните.

# 12
  • Мнения: 481
Тогава да се надяваме, че скоро ще и слезе кърмата и ще си кърми бебока. Надявам се също, че е запомнила нещо от всичко, което и казах. Освен това реших да разпечатам мненията ви и да ги дам на брат ми който ще мине след малко през къщи, та да помогнем дружно за още едно кърмено бебче Grinning

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 4 128
Да им е живо и здраво бебчето!

... има една мама, раждала секцио, детето е стояло 20 дена в кувьоз, а сега е на 8 месеца и още се кърмят...

Моят случай е такъв - и продължавам да кърмя, ВЪПРЕКИ големите специалисти във ВМИ, които се мъчеха да ме откажат с противоречивите си съвети. А да не ви разправям за физиономиите, които направиха като им казах, че кърмя 4 месеца (тогава ходих на преглед там)  #Crazy
Кърмата ми слезе още 24 ч. след операцията, докато си гледах бебето през стъклото на кувьоза...

# 14
  • Мнения: 257
30 мин след операцията бебето беше на гърдата ми, кърмата слезе на 3-тия ден.
Всичко е въпрос на желание и разбиране  от страна на майката.

Общи условия

Активация на акаунт