Букви, срички, думи? Как????

  • 3 625
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 835
Дъщеря ми отдавна знае буквите, но имам проблем, как да ги свържем в срички, и съответно, после в думички. Пробвах различни методи, но засега без особен успех. Признавам, че не съм била много настоятелна, защото се притеснявах, да не й стане досадно, неприятно и т.н. Но мисля, че вече е време, да се заемем по-сериозно, с това занимание. Сигурна съм, че има мами, които вече са минали, по този път, ще съм ви благодарна, ако споделите опита си с мен.   bouquet

# 1
  • Мнения: 7 723
Еми щом знае буквите, значи пишеш две букви М и А, караш я да ги прочете, после да ги прочете по- бързо и по- слято , после С и А, нека прочете и тях , после заедно , до ги повтаря, докато не каже МАСА  Shocked

Извинявай, но какъв ти е зора да я учиш сега да чете, като явно още не й е дошло времето? ShockedТа тя е на 5 години , така или иначе догодинав предучилищната група ще я учат заедно с връстниците си.  Thinking
Има вероятност , ако сега се научи, после да загуби интерес Thinking


# 2
  • Мнения: 3 835
Извинявай, но какъв ти е зора да я учиш сега да чете, като явно още не й е дошло времето? ShockedТа тя е на 5 години , така или иначе догодинав предучилищната група ще я учат заедно с връстниците си.  Thinking
Има вероятност , ако сега се научи, после да загуби интерес Thinking

Абе, и ти си права, ама нали се сещаш, че до четенето, бая време, ще мине. Laughing Ох, не е лесно. Аз, въобще не съм от тези, прекалено амбициозните майки, но като сравнявам с другите деца, би следвало, вече лека полека, Grinning да вървим в тази пътека. Joy То и рима се получи. Mr. Green Ще пробвам метода ти, благодаря.   bouquet

# 3
  • Мнения: 7 723

 

Абе, и ти си права, ама нали се сещаш, че до четенето, бая време, ще мине. :

Опитай, но в никакъв случай не й давай зор. Има опасност и да й досади.
Сама ще се изненадаш как , като й дойде времето сама ще почне да чете, без да я тормозиш  33uu


 ...... но като сравнявам с другите деца, ............

Ти с кой по- точно я сравняваш? Да не би да има някой в 3- та група в ДГ да чете? newsm78 #Crazy

# 4
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ако това ви успокоява - ние сме в първи клас и още не четем на български.

Вчера вижда   КО на някакъв магазин и ми казва - Мамо виж буква к и буква о значи но.

Учителките ми обсниха, че много по-лесно обучават незнаещи отколкото знаещи деца.


Голямият ми четеше още от 5 год възраст при това идеално без да съм го учила и доста си блееше в клас, защото му беше скучно.

# 5
  • Мнения: 3 835
Ако това ви успокоява - ние сме в първи клас и още не четем на български.

А на други езици, четете ли? newsm78 Защото казваш: "на български"......

# 6
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Преди една седмица учителката по английски го откри, че чете на английски и то много добре. Аз я бях помолила да не го занимава и да не го насилва, защото още не можем да се оправим с българския, но човека си можел. Ние също бяхме забелязали, че чете, но решихме, че знае уроците по английски наизуст. Диктовката на български например я прави така  пиши п той пише р, Пиши Б той пише В. Омеша двете азбуки. Тя го е открила по текст не от учебника.

# 7
  • Мнения: 3 835
Знаеш ли, попитах те, защото си спомням, че аз ходех на английски в предучилищна, и имам спомен, че четях и пишех newsm78 #Crazy, даже оценки ни пишеха. Не е истина. Сега се замислям. Но по темата, много деца, сричат и четат, преди първи клас, без да са ги насилвали, с елементарни занимания, от страна на родителите им. Това ми е мисълта, да съм в крак с времето, все пак старая се, да съм добър родител. Мисля си, че след като знае буквите, от много време, трябва да намеря начин, да й помогна и за другото. Но не искам да я притискам. Така под формата на игра...................ми се иска да стане.   bouquet

# 8
  • Мнения: 2 768
Моята дъщеря сега прави това, в първи клас! Щом още няма интерес не бъди настоятелна, за всичко си има време, явно нейното още не е дошло.

# 9
  • Мнения: 15 169
По същото време - 3гр. в ДГ - и аз си задавах въпроса, защо не може да ги свърже в сричка. Явно не му е дошло времето. Опитвах като игра една до друга и т.н. не се получи. В 4гр. започнаха да правят срички от 2 букви и до там. Можеха да прочетат сричайки думи като "мама", "баба", "дете" т.е. гласна съгласна. Имаше ли трета буква, независимо къде край. Интераса им беше към математиката и писането на буквите - ръкописно. Четенето беше скучно. Занимавах ги с това, което им беше интересно. За три месеца в у-ще успяха да схванат как се четат сричките и сега четенето е най-интересно. Четем на срички, но го правят с желание, като вече и на мен ми е лесно да помагам. Така, че бих те посъветвала ако не успееш да събудиш интерес към четенето или детенце не пожелае само не го насилвай. Дали ще чете 1 година по - рано или по - късно, според мен не е толкова важно. В подходящия момент за 1 месец можете да постигнете толкова, колкото за 5мес. в неподходящия.

# 10
  • Мнения: 1 232
При насе същото положението,азбуката знае от много време повече от година,вече се оправя и със сричките и то благодарение на Буквенката,голям мерак за пусто четене много иска да се научи взема книжка и почва да си фантазира,че чете,нея насилвам ,но като виждам ,че има интерес искам да и помогна.Буквенката обаче е много от полза .

# 11
  • Мнения: 1 937
teo7777 всъщност момичетата вече са ти отговорили (а и повечето са мами на първолачета   bouquet), но се сещам и за още нещо.
В детската градина в предучилищна група започват със звуковете.
И това има значение. После реда на взимане на буквите в училище не е този на азбуката.
Това е с цел някаква, която не мога да обясня, защото не съм учител.
И моя съвет е да не си настоятелна, за да не я объркаш.

# 12
  • Мнения: 3 360
Сега  дъщеря ти ще стане на 5г,нали?Струва ми се рано да настояваш да се справи с това.Или поне не бива да те тревожи ... newsm78 Дъщеря ми на 5г и 2 месеца ми прочете думички-сама,но аз и не подозирах,че може- докато не се случи.И не съм настоявала!Сама!Не бързай-ще се научи детенце-времето е пред вас  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 835
Благодаря ви много, за съветите и напътствията.   bouquet  bouquet

В подходящия момент за 1 месец можете да постигнете толкова, колкото за 5мес. в неподходящия.

Това ми се струва много точно казано. Така е. Трябва да си го повтарям по-често. Thinking

Буквенката обаче е много от полза .

И една друга мама, ми писа за нея. Има ли я в нета, и мога ли да си я сваля?

# 14
  • Мнения: 1 937
Буквенка

Предлага се и в ДаНет.

Общи условия

Активация на акаунт