Питане за една Жалба

  • 8 335
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Абе много ми е тъп въпросът и определено не е за форума на бъдещите и настоящи майки, ама ако има някой, който може да ми отговори, ще съм благодарна!

Става дума за Жалба, подадена в Столична община на 30.10.2006 г. Разбрах, че срокът за отговор е 30 дни, но не знам къде е регламентиран този срок. Свалих си тука разни закони, ама като прос' инженер нищо не разбирам и се оплетох като пиле в кълчища.  newsm78
Може ли някой по-сведующ по тези въпроси да ми каже аджеба на кой закон, член и алинея да се позова, че не си спазват регламентирания срок за отговор?

Благодаря много на всички отзовали се!

ПослеПис - питането ми е съвсем сериозно.

ПослеПис 2 - ако модераторите преценят, да преместят/изтрият темата, аз и без това вече съм се засрамила в ъгъла!

# 1
  • Мнения: 1 884
Ами може би има значение какъв тип е точно жалбата, т.е. за какво се отнася. Може би срока за разглеждане и произнасяне по различните видове жалби е различен. По принцип 14 дни е нормален срок за произнасяне с мотивирано решение.

П.П. Доста ме разсмя с втория послепис

# 2
  • София
  • Мнения: 3 249
Ами не знам какъв вид е жалбата, в смисъл че не знам дали и как се класифицират по вид. Мислех, че разделението е само по Жалба, Молба, Искане и т.н. входящ документ...  newsm78 За 30 дневния срок за отговор ми казаха, когато подавах самата жалба. Но не знам сега къде го пише това и на какво да се позова.

Абе знам, че звучи тъпо, ама съм се запънала като магаре на мост и тоя път съм решила да ги гоня до дупка. Първо по законоустановения ред (е те тука ми куца инатът нещо) и после и чрез медиите. Ма пусто кат' не съм толкова грамотна.  ooooh! И като гледам как се точат нещата, ще взема да родя накрая и после няма да ми е ни до жалби, ни до на кмета майка му...   Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 1 520
Сега не мога да ти отговоря точно кой член, утре ще потърся да ти пиша, но иначе срокът е толкова 30 дни. Нямаш ли някакъв телефон, на който да се обадиш да питаш докъде е стигнала.
Аз преди време така действах, защото ме мотаеха заради болничния на някаква служителка. Аз исках да ми разтълкуват едно решение, което голяма столична чете по един начин, средец по друг.
По тежък път си тръгнала. Зор е.
Но пък заслужаваш похвала, че не си оставяш магарето в калта.  Peace

# 4
  • Мнения: 6 155
АПК
Чл.97. (1) В двуседмичен срок от получаване на преписката, когато е едноличен, и в едномесечен срок, когато е колективен, компетентният да разгледа жалбата или протеста орган се произнася с мотивирано решение, с което обявява оспорения акт за нищожен, отменя го изцяло или отчасти като незаконосъобразен или нецелесъобразен или отхвърля жалбата или протеста.
...
(5) Когато компетентният да разгледа жалбата или протеста орган не се произнесе в срока по ал.1, законосъобразността на административния акт може да се оспори чрез административния орган, издал акта, пред съда, ако актът подлежи на оспорване по съдебен ред


Утре повече   Crazy

# 5
  • Мнения: 3 835
Виж, мила, дори и да намериш необходимата, алинея и закон, за срока в който трябва да ти отговорят, от това не следва нищо, защото те го знаят. Ако ги заплашиш с това, ще ти кажат, ами като не си доволна, съди ни. По принцип при държавните служители важи правилото, на колкото по ниско ниво в ерархията са, толкова са "по-велики". Единственото, което можеш да направиш, е да си точно толкова нагла и нахална, колкото те. Тоест, да намериш тел., на въпросната служба, и да им досаждаш всеки ден. Трябва да си много красноречива, многословна, досадна и упорита. няма друг начин. Успех.   bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 3 249
SmaRt, ще съм много благодарна, ако наистина откриеш за кой закон и член иде реч.

Biby, прости невежеството ми, но в цитирания текст се говори за оспорване на акт с жалба. А аз подавам жалба, но не оспорвам никакъв акт, просто се жаля и искам отговор от общината кога ще оправи нередността, която е само в нейна юрисдикция (тоест не е в компетенцията на Енергото примерно, само общината може да действа).

Знам, че Жалбата е при някой си господин Кръстев от съответния отдел, но това не ме устройва, защото тя може да си отседи при него още половин година. Искам да обърна внимание на пропуска, след което ще се обърна и към медиите. Имам подкрепата и на съседите си, направихме и подписка, обаче до там. Само си цъкат недоволно с език, но никой не подема конкретни действия.

Не е ли вярно, че дори да счетат Жалбата ми за нищожна (нещо, в което се съмнявам) все пак са длъжни да ми отговорят в писмен вид дали и какво ще предприемат. А аз това искам - отговор. Благодаря много още веднъж на всички, които взеха проблема ми присърце!  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 6 155
Става въпрос за индивидуални и общи административни актове.

Ако кажеш за какво по точно се отнася жалбата ще можем да ти кажем и нормативната уредба.
Това, което съм ти цитирала е общта уредба, а твоя случай може да е по някой от специалните закони. Затова е необходимо да се знае за какво точно е жалбата.

Малко прилича на случай, в който отиваш но доктор и му казваш "Болен съм. Дайте ми точното лекарство"  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 3 249
Ами не мислех, че има значение за какво е жалбата, за това не конкретизирах.

Ето значи - става дума за уличното осветление в квартала или по-скоро липсата на всякакво такова. Тъй като живеем в еднофамилни къщи в непосредствена близост до малък парк, това създава предпоставки за криминални инциденти. В нашия двор са влизали 2 пъти вече, цяло чудо е, че още не са ни изнесли с все къщата, при това имаме и куче! В районното имам добър приятел, който вече 2 пъти пуска предписание до кметството, че осветлението трябва да се оправи. По негов съвет организирах съседите, събрах подписи и пуснахме жалба по въпроса. Искам отговор дали, кога и какво ще бъде направено от общината. Такъв отговор до момента нямам. Жалбата е придвижена до някой си (както вече споменах), но тя там може да си отстои до догодина, когато ще има общински избори и предполагам и тогава ще ни оправят осветлението. Това е!

Може да ви се струва глупаво, но смятам, че все пак нещо трябва да направя. Не може само да си цъкаме с език по съседски, да плюем по тоя и оня, ама като става дума за конкретни действия, всеки вдига рамене. Е, аз имам времето и нервите да се занимавам, но ми трябва малко компетентна помощ.

# 9
  • Мнения: 3
Абе много ми е тъп въпросът и определено не е за форума на бъдещите и настоящи майки, ама ако има някой, който може да ми отговори, ще съм благодарна!

Става дума за Жалба, подадена в Столична община на 30.10.2006 г. Разбрах, че срокът за отговор е 30 дни, но не знам къде е регламентиран този срок. Свалих си тука разни закони, ама като прос' инженер нищо не разбирам и се оплетох като пиле в кълчища.  newsm78
Може ли някой по-сведующ по тези въпроси да ми каже аджеба на кой закон, член и алинея да се позова, че не си спазват регламентирания срок за отговор?

Благодаря много на всички отзовали се!

ПослеПис - питането ми е съвсем сериозно.

ПослеПис 2 - ако модераторите преценят, да преместят/изтрият темата, аз и без това вече съм се засрамила в ъгъла!


Отиди подай жалба за забава , не е необходимо да знаеш точно по кой член се определя срока . Ти не си юрист , те са тези , които трябва да знаят това. Посочи ,че не си получил отговор на жалбата си в определения 30-дневен срок /пък те да ти доказват какъв е срока по закон/ Направи го , защото има опасност да изтече срока за обжалване и да мине с мълчаливо съгласие /има такъв вариант в закона/ Направи копие за теб на новата жалба и поискай да ти сложат и на него входящ номер.

# 10
  • Мнения: 6 155
Ами не мислех, че има значение за какво е жалбата, за това не конкретизирах.

Ето значи - става дума за уличното осветление в квартала или по-скоро липсата на всякакво такова. Тъй като живеем в еднофамилни къщи в непосредствена близост до малък парк, това създава предпоставки за криминални инциденти. В нашия двор са влизали 2 пъти вече, цяло чудо е, че още не са ни изнесли с все къщата, при това имаме и куче! В районното имам добър приятел, който вече 2 пъти пуска предписание до кметството, че осветлението трябва да се оправи. По негов съвет организирах съседите, събрах подписи и пуснахме жалба по въпроса. Искам отговор дали, кога и какво ще бъде направено от общината. Такъв отговор до момента нямам. Жалбата е придвижена до някой си (както вече споменах), но тя там може да си отстои до догодина, когато ще има общински избори и предполагам и тогава ще ни оправят осветлението. Това е!

Може да ви се струва глупаво, но смятам, че все пак нещо трябва да направя. Не може само да си цъкаме с език по съседски, да плюем по тоя и оня, ама като става дума за конкретни действия, всеки вдига рамене. Е, аз имам времето и нервите да се занимавам, но ми трябва малко компетентна помощ.

Първо - въобще не е глупаво това, че си упражняваш правата и си търсиш законите интереси  Peace

Второ - според мен не се касае за жалба, а за сигнал по смисъла на чл. 107, ал.4. АПК. А срокът за произнасяне по сигнала е 2 месеца /чл.121 АПК/. 1 мес. беше по стария закон.
Моят съвет е, след като все още нямаш никакъв отговор, да се поинтересуваш ти до къде е стигнала преписката ти. Това можеш да направиш в деловодството на общината или ТУК.
Ако установиш, че няма никакво развитие  нищо не пречи да пуснеш нова жалба за бавност. Може да го направиш и от ТУК.

И една статия  Laughing


Dallia, когато органът не е отговорил в законоустановения срок се нарича "мълчалив отказ". "Мълчаливо съгласие" има само в изрично предвидени законови случаи.

# 11
  • Мнения: 3
Това , което аз имам предвид е точно мълчаливо съгласие ...означва ,че не смяташ да обжалваш и приемаш решението им или там каквото е

Последна редакция: вт, 12 дек 2006, 16:25 от Dallia

# 12
  • София
  • Мнения: 3 249
Благодаря ви много за съдействието. Мисля да подам повторна жалба поради липсата на отговор на първата. Пък каквото ще да става. И ще пиша до Милен Цветков ("Снимай нередностите на България" - снощи снимах тъмната ни улица, осветявана от фаровете на 1 автомобил само) и до Господарите. Пък... каквото сабя покаже!

Мен лично ме е страх, сега се стъмва рано, а при единия от случаите на влизане в двора ни съм си била у дома. Добре че съвестна съседка - клюкарка е надигнала глас, че не ми се мислеше от уплах и бременна какво можеше да стане, ако аз ги бях видяла!  ooooh!

Благодаря още веднъж сърдечно за подкрепата!   bouquet

# 13
  • Мнения: 3 835
 Praynig Успех! Hug

Общи условия

Активация на акаунт