Вентрикуломегалия

  • 8 733
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 818
Здравейте мили мами  Hug
Днес ходих за 3Д ехография и д-р Марков установи, че моето бебе има вентрикулогамелия (от дясната страна). Дясното "легенче" (не помня дали това беше думата), където се събира течността в мозъка е увеличено. Нормата е 10-11мм, а при нас е 13мм.  Доктора каза, че е увеличен риска от интелектуално изоставяне, но че не е задължително това да се случи. Доста съм притеснена и Ви моля, ако имате някаква информация, личен опит или съвети да ги споделите....

# 1
  • София
  • Мнения: 9 826
Здравей!
Първото,което искам да ти кажа,е да се консултираш с още поне един лекар.
Каза ли ти доктора дали има някакъв начин да се намали течността в това "легенче" или както нашия лекар го нарича "мозъчно стомахче".Някак странно ми звучи това,че има повишаване на течността в мозъка ,детето може да има изоставане и това е.Казвам ти това,защото дъщеря ми е с хидроцефалия-това е заболяване,при което се събира течност/ликвор в мозъчните стомахчета и тя трябва да бъде отведена в стомаха с клапа.Не искам в никакъв случай да кажа,че и при вас е така,просто мисля,че е добре да се консултираш и с друг лекар.ако искаш да питаш нещо-давай! Hug

# 2
  • Мнения: 78
По-добре преди да предприемаш коквото и да е,да се посъветваш и с друг лекар.Опитай и при Димитрова и си искай документи за всичко,което ти казват.Дано всичко да е наред.Ще стискам палци Peace.А ти в коя седмица си?

# 3
  • Мнения: 2 818
Валенцето, вярно че беше стомахче Rolling Eyes Каза, че може би изхода на това стомахче е запушен. Препоръча ми да се консултирам с доц.д-р Емилия Христова, но тя е неонатолог и не знам кога да отида при нея.
Пухче, със сигурност ще се консултирам и с друг лекар, но така или иначе стомахчето е увеличено... засега...  Димитрова, която работи и в МЦ"Фемина" ли?  Иначе съм в началото на 30г.с. ...
Честно казано сега установявам, че половината неща които ми каза доктора не помня  Embarassed , добре че мъжа ми беше с мен и той помни малко повече от мен....

# 4
  • Мнения: 2 232
Не ти ли даде документ или нещо черно на бяло какво вижда?
За Христова най-вероятно преди да родиш, за да се уговориш ако е необходимо, да се пренесе бебчето  в неонатологията (при нея) и да се направи каквото трябва....Там са много добри, според мен.
Желая ти всичко да е наред и да няма проблеми бебчето. Hug

# 5
  • Мнения: 2 818
Даде ми снимка и написа разни работи, но накратко и то с докторски подчерк  ooooh! Но общо взето е написал това, което запомних. Наличие на дясностранна лекостепенна вентрикуломегалия с пр(това разчитам, предполагам параметри) = 13мм....  Rolling Eyes (Това, което не запомних са обясненията какво точно представлява това стомахче и каква му е функцията  Rolling Eyes )
Благодаря ви за пожеланията  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 9 826
Добре е,че това увеличение е открито още преди раждането.Щом ти е казал да се консултираш с Христова,напарви го.Аз обаче бих те посъветвала да отидеш и на още един преглед с 3Д ехограф.В София вече има доста такива-аз лично съм гледана при втората си бременност в св.София,защото ми бяха казали,че и при второто бебе има хидроцефалия.На 3д-то обаче се оказа,че няма нищо подобно.Още едно мнение никога не е излишно.Успех и пиши какво става при вас! Hug

# 7
  • Мнения: 2 818
Днес ходих пак на ехография, всъщност две... Едната беше при д-р Гергов(1аг), при когото се записах да ми следи бременноста до края - показах му снимките от д-р Марков и той каза, че на неговия ехограф излизат и двете стомахчета по 14мм, но според ехографа му са в норма... И че има различни норми, кое колко голямо трябва да бъде...   
На другата ехография(безплатна към курса за бременни в Св.София) нарочно не казах нищо на доктора и той също нищо не ми каза, а гледа главата.
Към края на януари ще се обадя на д-р Христова за консултация, а като се роди - трансфонтанелна ехография....
Така или иначе няма какво да направя преди раждането, освен да се моля... така че това мисля да правя, а какво ще стане е Божа работа. Преди няколко дни, гледайки се в огледалото, изведнъж се успокоих, че всичко ще е наред... някак вътрешно, без ума ми да участва в успокоението.... Засега съм по-спокойна, но се моля всичко да е наред  Praynig

# 8
  • Мнения: 78
Щом си почувствала че всичко е наред то трябва да е така.Ще се моля с теб задължително се свържи с неонатоложката.Много е важно не само кой ти следи бременноста но и кой поема бебето.За съжаление при втората си бременност, не разсъждавах така.Ще се моля с теб Praynig,стискам палци и вярвам че всичко ще бъде наред. Hug

# 9
  • Мнения: 838
Здравейте мили мами  Hug
Днес ходих за 3Д ехография и д-р Марков установи, че моето бебе има вентрикулогамелия (от дясната страна). Дясното "легенче" (не помня дали това беше думата), където се събира течността в мозъка е увеличено. Нормата е 10-11мм, а при нас е 13мм.  Доктора каза, че е увеличен риска от интелектуално изоставяне, но че не е задължително това да се случи. Доста съм притеснена и Ви моля, ако имате някаква информация, личен опит или съвети да ги споделите....


Здравейте всички!
Пожелавам ви само хубави неща и емоции!
Дълго се колебах да изкажа мнение по изложените тук притеснения на една майка,но все пак се реших.
Четейки написаното не бързайте да недоволствате.Ето и моето мнение.
От написаното разбрах,че става дума за вероятна възможност бъдещото дете да е с проблеми,не съм 100% сигурна,но ако диагнозата премине в хидроцефалия след раждането?
Няма по-голяма болка от тази да лишиш детето си от живот,но коя болка е по-голяма от тази да оставиш от собствен егоизъм едно дете да се роди със сериозно заболяване?
Докато чаках синът ми да бъде опериран,защото не бил достатачно спешен(трябваше да ни сложат прословутата клапа),се нагледах на болката на родители,чиито деца са родени с уж лечими с рутинни операции заболявания.Не мога да забравя въпроса в очите им,защо никои не им е казал и за другата вероятност,че няма да се оправят или,че успешно оправилите се са много малко.
Искам да попитам коя от майките тук научавайки за проблем още докато е бременна в последствие би рискувала да роди детето си обричайки го на болка?
Не бързайте да ме съдите-АЗ ОБИЧАМ СИНА СИ,колкото и тежко да е състоянието му,но на него не му става по-леко от това,а и заболяването му е вследствие на некомпетентни специалисти.

Отново пожелавам на всички много здраве и сили!

Последна редакция: пт, 29 дек 2006, 03:53 от iskrica_nadejda

# 10
  • Мнения: 2 543
Искам да попитам коя от майките тук научавайки за проблем още докато е бременна в последствие би рискувала да роди детето си обричайки го на болка?

pogar, ти сама си отговорила на въпроса си - никой не знае как ще се развие детето след раждането си. Никой, та дори и лекарите, които са убедени в знанията и възможностите си, не може да прогнозира какво ще донесе бъдещето на едно все още неродено дете. Знаеш ли колко от майките пишещи тук са били убеждавани от лекари, че децата им не само няма да се развиват, но и въобще ще умрат още в няколко месечна възраст? На кого да вярват бъдещите родители? На теориите на специалистите или на очите си? Решението за това как да постъпи може да вземе само майката и честно казано, много немилостиво ми се струва да се подхвърлят идеи колко зле биха могли да се развият нещата. Освен всичко останало ми се струва егоистично и да приписваме страдание на децата си като проектираме собствените си страдания и страхове върху тях. Има няколко дечица с клапа за хидроцефалия от форума, чиито родители познавам - не мисля, че страдат и са нещастни. Нещастни сме ние, ако не успяваме да им се радваме и да се надяваме. Но ако все пак държиш да знаеш личното ми мнение дали щях да махна бебето си, ако знаех, че няма да чува, отговорът ми е не!
Дано не ти прозвуча нападателно. Просто, този въпрос ме вълнува, както и останалите родители, предполагам. Хубав ден!  bouquet

# 11
  • Мнения: 3 914
Здравейте,моето дете е с вентрикуломегалия.Това обаче е  различно от хидроцефалия,дцп и т.н.Да ,всички те са мозъчни заболявания и имат сходни симптоми ,но все пак е различно.Според големината на вентрикулите са и проблемите ,а те варират от никакви до квадрипареза.При моето дете големината е минимална ,но пък си имаме и друг ,далеч по сериозен проблем и оттам и забавянето в развитието.Познавам обаче дете само с вентрикуломегалия което на 11мес. тръгна на ясла.Пак ще подчертая ,че тук не се говори за клапа въобще.

# 12
  • Мнения: 2 818
Вики и мама, кога го открихте? Можеш ли да ми разкажеш повече, ако искаш на лс...  Praynig

# 13
  • Мнения: 3 914
Здравей  Maktub ,ще разкажа тук ,защото по нагоре прочетох мнение, което преди това бях пропуснала,а то изобщо не бива да е писано тук, в тази тема ,и то тема която е пусната от жена бременна в 31 г.с.Първо-на този етап от бременноста ти ,дали има вентрикуломегалия или не ,не може да се докаже на 100%,и според мен е рано за притеснения,още повече че притеснявайки се, ти само си вредиш.Дори и да има след раждането,а това ще го докаже трансфонтанелна ехография,единственото лечение което се назначава е рехабилитация и ако детето няма други придружаващи проблеми ,то до годинката на детето проблема може да е решен.Даже смятам че ТФЕ в началото показва известна дилатация на вентрикулите ,но и в каква степен са разширени,това може да го види само ЯМР.При моето дете се видя след раждането на около 30тия  ден със ТФЕ -показа лека дилатация на вентрикулите,назначиха рехабилитация,но по ред причини не можехме да започнем такава,аз обаче на девет месеца направих и ЯМР ,това потвърди лека вентрикуломегалия и ми беше обяснено ,че ако детето нямаше другият си проблем ,едва ли е щяло и да разбера че я има,а и развитието е щяло да е нормално.Понякога вентрикуломегалия имат и деца които са родени трудно и са преживели някакво страдание при раждането ,но те никога не се изследват и така никой никога не разбира че го има.Но както казах всичко зависи от степента на разширението,в тежките случаи се стига до квадрипареза ,иначе казано както при ДЦП.Искам още много да напиша,но няма кой да го чете та ще спра дотук,само ще довърша пак с това-изчакай да родиш и ще вземеш мерки,но сега никой не може да докаже има или няма,а и да има ,има какво да се направи.

На онази майка по горе ще кажа ,че и аз като Ieppe ,сега ако ми кажат че детето ми ще има проблеми ,пак ще го родя,за протокола-не вижда и има вентрикуломегалия,но е ужасно щастливо дете и аз никога няма да съжалявам че съм я родила,такава каквато е!!!!

Сега ти желая спокойна бременност и изобщо не мисли за това ,мисли за бебо и това колко е искано и чакано  bouquet

# 14
  • Мнения: 2 818
Вики и мама, много ти благодаря!!!  Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт