Приспиване на 4-5 годишно

  • 1 071
  • 13
  •   1
Отговори
Здравейте,

Бих искала да попитам мамите на 4-5 годишните дечица как процедират вечер с приспиването на малките съкровища? Ние имаме голям проблем. Малката, която в момента е на 4 и половина не иска да заспива. Незвисимо дали сутринта е станала в 7,8 или 10 и независимо дали е спала следобеден сън, тя пак не иска да заспи преди 12. Притеснявам се много, защото смятам, че това не е нормално и определено трябва да се направи нещо? Опитах какво ли не, но каквото и да и кажа и да я излъжа или да и се скарам дори, ефект няма, защото на нея просто не и се доспива. Мислех си евентуално да и дам няколко вечери поред валериан на капки, евентуално да я успокои и преспи, но не знам до колко е удачно?

Много е тегаво положението с това преспиване и е голям проблем, защото през деня с мъжа ми сме на работа, вечер сме направо капнали и дори да си легнем по рано малкото човече не ни оставя да заспим. Имало е случаи, когато ми е буркала в очите и ми е отваряла клепачите само и само да не заспя:))

Но аз се притеснявам повече как ще и се отрази такъв тип режим за в бъдеще? Все пак не е нормално да запива в 1 след полунощ и да я будя в 8 сутринта за градина и то с голям зор...
Някакви идеи? Съвети?

Детето по принцип е с доста труден характер, много е чувствителна, но и много инатлива, държи на своето и много трудно може да я разубедиш, каквото и да и говориш. А аз много често нямам волята да я убеждавам и почти винаги постига своето:)

# 1
  • Мнения: 198
съвет от ли4ен опит не мога да ти дам,защото дъщеря ми е на 2.4 мес и по същия на4ин се инати със заспиването..
при теб нещата като 4е ли са закоравяли ве4е..тя си знае 4е ще постига своето и затова продължава..
може би малко пове4е упоритост от ваша страна..колкото и да ви е трудно,колкото и да сте уморени..трябва да успеете...ох както си пиша..така ми се иска и аз да мога да го постигна също.. Embarassed

късмет

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Чак пък валериан Laughing
Пробвай обичайните неща - установяване на рутина преди сън, успокояващи занимания (без силна музика, без телевизия, без бурни игри) поне час преди да легне, дай й чаша чай от лайка (действа успокояващо), може с малко мляко и мед вътре, приказка и в леглото. Ако трябва - стоиш до нея, докато свикне, че вече е така и точка.
Дали не се преуморява? Децата, когато са преуморени, заспиват доста по-трудно... пробвай съответно с доста по-ранен час за лягане - 9 - 9:30.

# 3
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Ами ние нашия го научихме доста бързо с по-строги мерки. Не разбирай, че сме го пребивали от бой или нещо такова, но таткото има репутация на страшилище вкъщи и като каже нещо обикновено то става.
Бабата много го беше разглезила с половин часов ритуал при преспиването. Сега стане ли 9 часа, отива в леглото с тати, пожелава му се лека нощ и скоро заспива. Не се опитва да става или да безобразничи, защото знае, че това се отразява зле на ушите му. Аз съм "за" умереното физическо наказание. В този случай, а и в много други върши добра работа, за да покаже ясно на детето какви са границите, в които може да капризничи и да разиграва родителите си.

# 4
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Нашият си ляга горе-долу на време.Докато бяхме в една стая,като легнеше му разказвах приказка,задължително,и после заспиваше,понякога и докато разказвам!Въпреки умората от работният ден,мобилизирай се и се опитай  да не постига детето ти своето,защото тя опитва почвата и като успее от сега..какво ще става за напред?!Разбира се няма уравнение за еднакво поведение ,но все пак,категорично заявяваш,че в 21ч или и половина се спира играта,в банята ...после в леглото и нетърпиш възражение...първо ще е трудно,защото е свикнала както казваш да постига своето,но с по-вече воля и нерви от твоя страна ще постигнеш това,което искаш! newsm10Успех,че като го знам по принцип какъв инат е нашият син... Stop но неминава неговата  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 3 932
Пробвай да си измислите някакъв само ваш ритуал преди лягане, който да е интересен за детето, ориентирай го към стаята по-отрано, пробвай с приказки, песнички, да приспивате някоя играчка...абе нещо интересно за детето.
Успех Peace

# 6
  • Мнения: 1 652
Моят съвет е да потърсиш хомеопат. Мисля, че детенцето е превъзбудено или може да преживява нещо... Но във всеки случай то е затвърдило един стериотип, който само с педагогика няма да се промени. Сигурна съм, че един добър хомеопат ще ти оправи проблема.  Виж тази темичка

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=107195.0

Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 4 867
габриела е на същата възраст. вечер се стараем да е в леглото в 21:00 след душ и приказка. гася лампата, казвам "лека нощ", пускам й музика и излизам от стаята. понякога заспива веднага, друг път се върти в леглото с часове. не мога да я принудя да заспи. правилото е, че в определения час трябва да си е в леглото.

не настоявай на това непременно да заспи на минутата, но определи час за лягане и съответните ритуали преди това: къпане, четене, музика... и ваведи правилото, че след часа за лягане, няма право да вдига шум, да става от леглото и да занимава другите със себе си.

според мен детето е преуморено и превъзбудено късно вечер и затова трудно си намира място на възглавницата.

против съм ползването на каквито и да било успокояващи препарати.

# 8
  • София
  • Мнения: 903
Моята дъщеря е на 4 години и доскоро и ние имахме същия проблем- преди 12 трудно заспиваше. Започнахме да я слагаме по-рано в леглото - най-късно в 9.30ч. Освен това гледахме вечер да не й даваме храни, които може да я превъзбудят - например шоколад или нещо такова.  Ако искаш може да пробваш да й даваш преди лягане чаша топло мляко - на мен лично ми е помагала при безсъние.
иначе що се отнася до приспиването - аз моята дъщеря никога не я приспивам. Даже напротив - когато съм до нея заспива много по-трудно. Затова гледам да я слагам по-рано да спи, за да може вече да е заспала преди ние да си легнем ( защото спим в една стая).

Но най- важното при нас беше, че никога не правихме компромиси - независимо дали имаме гости, дали гледаме някое интересно предаване или т.н. - стане ли 9.30 - детето беше вече в леглото.

Това е от мен. Желая ти успех. Трябва да бъдете много упорити и да се опитате да не се нервирате, защото с караници и насилие надали ще оправите нещата.

# 9
  • Мнения: 2 818
Алина си има час за заспиване и ако я сложим по-късно да спи настава лудница и поне 2 часа не заспива. Сега си ляга към 8ч, преди когато не ходеше на детска лягаше към 9.30.... като преди това има дълъг ритуал... миене на зъби, лице, дупе... четене на приказка и тн.

# 10
  • Мнения: 2 700
Всичко, което съм правила вече е написано, но ще обобщя:
- не давах шоколад след 18 часа
- никакво палуване половин час преди лягане
- имахме ритуал, след който гасях лампата и я оставях (дори не отварях вратата да я проверявам дали е заспала или не)
- миенето започваше в 21, за да може в 21,30 да съм затворила вратата зад гърба ми.
Може детето да е превъзбудено, но може и да не хаби достатъчно енергия (типично за зимните месеци). Пробвай през уикендите ако излизате и играете достатъчно навън дали отново ще бодърства до толкова късно.

# 11
  • Мнения: 90
Таниа е на 4год. и си ляга в 19.30. Но тя ходи на градина и ве4ер обикновено е доста уморена. Ако оба4е все пак не и се спи си стои легнала в леглото пее си и раzкаzва прикаzки на плу6ените си игра4ки докато zаспи. Понякога неиzка да си ляга но ние не правим компромиси zа да си нямаме после проблеми.

# 12
Лелеее като ви чета постингите си мисля, че всичко звучи нереално:) Ще се постарая да спазя съветите ви, за които благодаря, но определено проблема, според мен е че ние се прибираме късно от работа, след 20ч. Явно, че детето не е спокойно като не сме вкъщи, а катос е приберем се превъзбужда... Но ще пробваме да я слагаме в леглото в 21.
Друг голям проблем е, че иска да играе на копютъра на игри. Бързо и отвличаме вниманието от него с книжка, но ако се наложи баща и или аз да го ползваме по работа и е включен става лошо.
Ще пробвам няколко дни с млякото и легло в 9 и ще ви държа в течение, заради любопитството:)
Благодаря!

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
Ще пробвам няколко дни с млякото и легло в 9 и ще ви държа в течение, заради любопитството:)

Това с няколко дни не става  Peace

За да има някакъв напредък и режим трябват поне няколко месеца /според мен/... И аз съм на принципите на yanita.  Часът за лягане не варира с повече от 30 мин. Кога всъщност заспива си е неин проблем, но най-късно в 9 е в леглото и повече не ме безпокои по никакъв повод. Но аз процедирам така от първия ден - дъщеря ми просто не е виждала нищо друго - не знам какво би било сега да въвеждам правила...

Успех

Общи условия

Активация на акаунт