Майчинството в България

  • 5 729
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Бях пуснала преди време тема за майчинството по света провокирана от едно почти заядливо изказване на човек, живеещ в чужбина, че никъде по света не ти плащат две години да си седиш у дома.
Изненадах се като видях и друго такова мнение, но може би не е искала да прозвучи така.
Исках да споделя какво мисля, защото ми стана някак болно.
В чужбина е тежко. Съвсем сам си. Но доходите са значително по-високи. А и човек винаги може да се върне в БГ.
В България макар, че ни плащат да си стоим 2 години у дома малко от нас успяват да удържат 2 години. Парите са нищожно малко като сума, а разходите са почти колкото навсякъде по света. Всяка майка, която има някакъв вариант за бебето се връща на работа максимално скоро. В България и особено в по-малките градове яслите са за над 1год и качеството им в повечето случаи е ужасно. За детегледачки при заплата 250лв едва ли може да се мисли.

# 1
  • Мнения: 326
az sam na sashtoto mnenie

# 2
  • Мнения: 6 164
Такова изказване може да дойде само от жена, отглеждаща детето си в чужбина.  Rolling Eyes

Много е лесно да говориш, за неща, които са ти далечни и не ги разбираш. Не се впечатлявай.
Действително никъде няма майчинство по 2 години, но пък самото майчинство като сума, представлява двугодишна гавра с майката и детето. Отново нещо, което само в България можеш да го видиш!

# 3
  • Мнения: 1 877
Мдаааа,това наистина е гавра с българските майки! А какво ще кажете за детските надбавки...?

# 4
  • Мнения: 144
Да в чужбина не ти плащат да си "стоиш" в къщи, но там като се върнеш на работа изкарваш достатъчно, за да си позволиш квалифицирана бавачка, а тук се връщаш на работа, за да закърпиш положението и майките, които могат да си позволят детегледачки са много малко.
Така че всички, които  са в чужбина и не им плащат, за да си стоят в къщи имат право на избор и ако желаят да заповядат в БГ да си гледат детето 2 год. със 160 лв (от 2007 г. 180 лв. - 20 лв. отгоре, които инфлацията вече е изяла)!

# 5
  • Мнения: 2 019
Да в чужбина не ти плащат да си "стоиш" в къщи, но там като се върнеш на работа изкарваш достатъчно, за да си позволиш квалифицирана бавачка, а тук се връщаш на работа, за да закърпиш положението и майките, които могат да си позволят детегледачки са много малко.
Така че всички, които  са в чужбина и не им плащат, за да си стоят в къщи имат право на избор и ако желаят да заповядат в БГ да си гледат детето 2 год. със 160 лв (от 2007 г. 180 лв. - 20 лв. отгоре, които инфлацията вече е изяла)!
мдааа

# 6
  • Мнения: 359
С приемането на новото майчинство можем спокойно да си гледаме децата до навършване на 1 година, след което да се върнем на работа и да дадем детето на детска градина. /наистина никъде в Европа не плащат 90% от БРЗ цели 315 дни/.

# 7
  • Мнения: 4 300
За мен майчинството в България е това време, през което получаваш пълната си заплата ( т.е. 90%, които ти се полагат за болничен). Останалото е просто запазване на мястото. Защото ако напусна работа и се запиша в Бюрото по труда като безработна ще взема сигурно толкова, колкото прочутите 160 лв.
И в този ред на мисли майчинството в България е съпоставимо с това в другите европейски страни (  по информация от познати ).

Друг е въпросът, че то не е достатъчно да разчиташ на него за отглеждане на децата си.

Всъщност аз бих предпочела 160-те лева отколкото работа + бавачка. Поне така си мисля сега на тоя акъл. Утре не знам как ще мисля. А и не във всички страни майките работят- във Великобритания примерно има строги закони ( имам приятелка в Шотландия, която почна почасова работа чак след като най малкия навърши 16, защото иначе просто не смогваше да ги диспечира и трите, а е забранено да се оставят сами у дома). Проблемът ни е в заплатите на бащите:)

# 8
  • Мнения: 3 499
С приемането на новото майчинство можем спокойно да си гледаме децата до навършване на 1 година, след което да се върнем на работа и да дадем детето на детска градина. /наистина никъде в Европа не плащат 90% от БРЗ цели 315 дни/.


След като промениха закона наистина нещата са много по-добре.До 9 месеца на детето да получаваш заплата си е направо супер  Peace, но преди това наистина си беше гавра.Малко са жените, които гледат до 2 год. децата си и то само ако съпругът им може да си го позволи.

# 9
  • Мнения: 5 362
Такова изказване може да дойде само от жена, отглеждаща детето си в чужбина.  Rolling Eyes

Много е лесно да говориш, за неща, които са ти далечни и не ги разбираш. Не се впечатлявай.
Действително никъде няма майчинство по 2 години, но пък самото майчинство като сума, представлява двугодишна гавра с майката и детето. Отново нещо, което само в България можеш да го видиш!

Peace

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 702
За мен майчинството в България е това време, през което получаваш пълната си заплата ( т.е. 90%, които ти се полагат за болничен). Останалото е просто запазване на мястото.


За мен също.


Цитат
А какво ще кажете за детските надбавки...?

Това пък какво е  newsm78


# 11
  • София
  • Мнения: 3 787
Цитат
А какво ще кажете за детските надбавки...?

Това пък какво е  newsm78
18 лв. на месец Close,които получаваш само,ако имате доход под 200 лв. на човек от семейството Crossing ArmsСмешна работа #Cussing out

# 12
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Две години са страшно дълго време. Майката тотално изостава в професията си и започвайки работа е подложена на огромния стрес на адаптацията към работния ритъм след две годин сменяне на памперси, кърмене и грижи за детето. Мисля си, че биха могли да се измислят по-добри варианти ... Имаше чудесна тема за "работното време на майката" в "нашите деца", където се дискутираха възможности за намалено работно време, почасова работа, надомна работа ...
На практика малко майки ползват 2 години майчинство, защото парите 160/180 лева са извънредно малко и ако бащата не взема голяма заплата алтернативата е ясна  Confused
Аз почти не съм ползвала майчинство - бабите ми помагаха. Не можех да отсъствам, защото трябваше да се простя с работното си място и на практика след майчинството да съм безработна. Жестоко, но факт. Ето защо казвам, че 2 години са наистина много - животът продължава напред...

# 13
  • Мнения: 132
Ами аз все още съм си у дома. Много ми се иска да се върна на работа, пуснах малката на ясла, но ето от 20.11 е болна. Бабите работят и не могат да помагат. Не мога да им прехвърля майчинството, защото със 160/180 лв. не могат да се оправят. Моята заплата е 280лв така че не мога  да им давам повече да не говорим да наема детегледачка. Работата ми е такава, че ако ползвам болничен няма кой да ме замести. Не знам каква алтернатива имам. Вече изпадам в ужас дали няма да се наложи и третета година неплатен да ползвам.
Изостването в професионален план е неминуемо.

# 14
  • Мнения: 295
Да в чужбина не ти плащат да си "стоиш" в къщи, но там като се върнеш на работа изкарваш достатъчно, за да си позволиш квалифицирана бавачка, а тук се връщаш на работа, за да закърпиш положението и майките, които могат да си позволят детегледачки са много малко.
Така че всички, които  са в чужбина и не им плащат, за да си стоят в къщи имат право на избор и ако желаят да заповядат в БГ да си гледат детето 2 год. със 160 лв (от 2007 г. 180 лв. - 20 лв. отгоре, които инфлацията вече е изяла)!
Абсолютно си права.

Общи условия

Активация на акаунт