Да се посъветвам с вас за моето зайче.

  • 28 165
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 390
Днес се сдобихме със зайче. Малко, бяло, синеоко пухче на 1 месец. Heart Eyes
Донесоха ми го набързо, оставиха му гранули, сено, стърготини и
не ми казаха какво да го правя. Grinning

Зайчето първо ме надра едно хубаво /било е малтретирано от едногодишно дете и е много наплашено Sad, та сигурно затова така направи/, после осра цялата стая  Crazy, след това му сложих в купичка гранули, в друга водичка и му оставих сено.
Ящно е, нищо, че е много слабичко.
Имам аквариум, не малък, но то излиза от там и засега, докато му купя клетка, ще живее в кашон със стърготини и сено. Прочетох с какво трябва да го храня, също и за ваксините, които трябва да му давам.

Обаче...
Едно нещо ми направи впечатление... Както стои и яде или играе, така пада, изпъва се цялото и заспива - три пъти тази вечер го направи това. Sad В чуденка съм - болно ли е /епилептик/ или е нормално да прави така, защото е още бебе?
Болно, здраво - ще си го гледаме такова, каквото е. Ще го заведа на ветеринар, но докато го направя ми се иска да чуя и вашето мнение.
Също - колко пъти на ден се храни? По колко пъти си върши физиологичните нужди Grinning, достатъчно ли е на 3 дни да му сменям стърготините - ей такива неща, свързани с отглеждането му ме интересуват?
Ще съм много благодарна на всички отговорили ми!  bouquet

Ето го сладурчето Grinning

# 1
  • Мнения: 25 568
Честито ви зайче!  Grinning Много е сладичко - като плюшена играчка! Да ви е живо и здраво и дълго да ви радва!  Grinning
За съжаление, не мога да ти помогна със съвети - нямам опит със зайчета, само с морско свинче. Но това, което знам е, че непременно трябва да го заведете на ветеринар, за да го прегледа и да ви насочи как да го гледате и ваксинирате.
Друго - в началото бъдете по-нежни и тихи с него - то, освен че е още бебче, е и много плахо животно - щадете го. Иначе скоро ще се привърже към вас и ще ви търси любопитно с поглед.
За чистенето - то ще си покаже колко често трябва. Щом се навлажни талаша и започне да намирисва...
И накрая - пазете добре кабели, дистанционни и прочие - скокльовците много обичали да ги гризкат!  Laughing

# 2
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Страхотно е  Heart Eyes да ти е живо и здраво  Hug Аз също не мога да помогна с информация, но ми направи впечатление съмнението ти за епилепсия. Гледала съм 2 хамстера (и двата не издържаха много на моите грижи  Blush) Единият ми го подариха много малък. След 2-3 седмици започна да прави така, както ти казваш, само че не заспиваше веднага, а се тресеше малко  Tired Точно на епилепсия ми приличаше и на мен. Един ден го намерих много отпаднал, беше се опънал и не искаше да стане. Биха му инжекции разни (3-4), казаха да му правя сърдчен масаж (то горкото беше около 8 см Sad) После умря Sad Казаха ми, че се е получило така, понеже са ми го дали много малък и е трябвало по-специални грижи да полагам. Ама нищо не казаха за "припадъците". Не знам за зайче 1 месец дали е достатъчно, за да се отдели от майката, така че се поинтересувай много внимателно за температурата, на която да се гледа, за храната (каква и колко), за водата - колко?
А бе освен, че са сладки, друго май не знам за зайчетата  newsm78 Това декоративно ли е или обикновено?

Другото, за което се сещам, е че ако спят зимен сън, може и от това да е. Вторият ми хамстер цяла зима дремеше в аквариума. Стане да хапне и пак се тропяса да спи. Така докато се стопли.

Успех и ни дръж в течение Simple Smile На мен лично ще ми е интересно да науча повече за зайчетата  Hug

# 3
  • Мнения: 1 403
http://zaiche.bghot.com/
http://www.kletki.hit.bg/
http://www.rabbitry.street.bg/

Намерих няколко сайта разгледай ги. Ние от скоро имаме морско свин4е и е голяма бонбона. Стърготините и ги сменям на 2 дни, защото по4ва да мирише. Най много 3 да изкара. Продават и ароматизирани, не съм взимала незнам дали са хубави. Водата се сменя всеки ден. Хранене един път на ден аз към 10 сутрин и слагам гранули + малко сено, а ве4ер и давам нещо прясно. Избягвай да даваш, естествено ако нямаш домашни, защото се натравят от нитратите. Аз имам домашни ябълки и давам от тях. Нашта много оби4а магданоз, направо полудява. Ние на село имаме такова зай4е и майка го храни по 2-3 на ден. Е казвам ти той е по голям от котката. За това го храни по 1  Crazy

# 4
  • Мнения: 25 568
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

# 5
  • Мнения: 4 390
Благодаря много на всички ви! Grinning
Зайчето не ме остави цяла нощ да спя. Изяде си всички гранули от купичката, всичкото сено, изпи си водата и не искаше да спи.
Излизаше от кашона и вървеше подире ми. Ако го гушна - спи, ако не - щурее. Crazy
В 4.00 сутринта се принудих да го командировам в банята, за да поспя все пак.

dorotey, благодаря за сайтовете. Сега ще ги прегледам.
Нещо прясно и домашно имам само ябълки, но ще прочета /ако има инфо в сайтовете, които си ми дала/ дали мога да му давам.

Deb, зайчето е декоративно. Объркала съм ви за възрастта му - на почти 2 месеца е. По грешка съм го написала 1 месец - всъщност, преди толкова време тези хора, които ми го дадоха, са го взели да го гледат.
Относно температурата - предупредиха ме да го гледам на топло, иначе можело да умре. Колкото до треперенето -не трепери, просто пада, изпъва се и не мърда не шава - все едно е заспало.  Confused
Днес като ходя да купувам сено, ще му запиша час при ветеринар.
А да ви питам и друго ... има огромни нокти. Crazy На декоративните зайци режат ли им се ноктите? Трябват ли им?  Embarassed

# 6
  • Мнения: 4 390
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

Ъ, гадно.
Ще го храня аз, няма да го оставя да гладува. Да си расте на воля, животинчето!

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Преди 2 месеца майка ми купи заек за децата. Беше мъничко и сладичко зайченце. Сега е грамаден и угоен заек. Майка ми искаше да ми го пробута на мен, но не го искам- достатъчно ангажименти си имам. Не знам как го гледа, но не се е оплаквала.

# 8
  • Мнения: 25 568
Би трябвало да им се режат ноктите. Също и зъбите, когато пораснат. Резците им са без корени и растат непрекъснато. Ако нямат подходяща храна и играчки, на които да ги пилят, те порастват и им пречат да се хранят. Тогава се налага да се водят при ветеринар, за да ги отреже. Не ги боли, спокойно.
За да се забави тази процедура, е необходимо да им се дава много сено, гранули, твърда храна по принцип, също и дървесни клонки за гризане - върба, ябълка... Това е инфо от морските свинчета.
За по-специфичните неща чети във форумите за зайчета. Аз лично съм срещала мнения, че зайците могат да се научат да ходят по нужда в тоалетните помещения. Сигурно има и още цял куп такива чалъми - все ще са ти от полза.  Laughing

# 9
  • Мнения: 122
Здравейте,аз имам два клепоухи заека,но са в други цветове.Единия (женския) живее у нас вече 7години.Не знам дали намерихте нужната Ви информация,но ще напиша някои неща ,които знам от своя опит:)
Зайчетата са социални животни,т.е. познават гласа на този който ги храни и играе с тях,привързват се и страдат когато са сами.През деня са мързеливи ,но нощем са истинска фурия.Единствената причина зайчето да ти изцапа в стаята е ,че е мъжко и ходейки насам -натам -си маркира територия.Женския заек у дома никога не го е правил ,но за сметка на това мъжкия е неотразим:)Хранят се максимум 2 пъти на ден (иначе стават едрички Simple Smile )с гранули(пресовано сено) ,смеска за гризачи ,сено или клонки от плодни дръвчета.Аз избягвам да им давам зелени зеленчуци,защото получават разстройство.
Моите зайци не са ваксинирвани.Рязала съм им ноктите,реша ги със специален гребен и съм ги къпала с катранен шампоан за малки  котета и кученца.(след баня задължително ги суша )И те като морските свинчета развъждат"пухояди"-кожата им става суха и покрита с люспи(като пърхот) или рани (получава се при ниска хигиена на клетката).Ако се замърсят оченцата им ,получават конюктивит.Промиват се с физиологичен разтвор и се капят капки с антибиотик.
Дивиана,надявам се да си взела клетка за малкия сладур,защото ще ти огризе кабелите или поне похапне от цветята:)Ако с нещо мога да ти бъда полезна...Забравих,зайчетата живеят до 12г...ако се грижат добре за тях Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 390
Благодаря ви, момичета за отговорите! Много ми помогнахте!  bouquet

Днес имах големи преживявания с моето мъниче. Grinning
Оказа се, че всичките тези изпълнения с падането, които аз помислих за епилепсия, са
били от преяждане. Blush
От снощи до сега съм му дала храна, колкото обикновено изяжда за седмица - десет дни. Crazy
Добре, че не съм уморила животинчето!
Как`Сийка, това с тоалетната и моя заек ми се струва мисия невъзможна. Grinning Иначе за котки - знам такива, които ходят по нужда на тоалетната чиния. Laughing
За ноктите и зъбите много ме обнадежди, защото вече съм като фронтовак  - рана до рана, много драска, че и хапе.
valari,
Цитат
През деня са мързеливи ,но нощем са истинска фурия.
Ъх, точно така е!  Crazy
Цял ден спа като заклан, а късно тази вечер, след като излезе 108 пъти от кашона да си играе му пожелах лека нощ и го настаних в банята, угасих лампата и той заспа.
Днес ходих да му купувам това-онова, но клетка не взех. Намерих само една подходяща, но
тя пък беше дефектна.
Иначе е гальовен /изключвам, когато го почиствам от стърготините, за да го пусна да се поразтъпче или, когато го събудя - тогава е ядосан и драска, и хапе/.
Храна има - и гранули, и сено. Не е ресан, но и все още няма нужда от тази манипулация.
Клонки ще му набавя. Засега не е посегнал на кабели, дистанционни и пр., а цветята са ми високо, обаче души като бесен всичко. Дъщеря ми беше силно учудена от това, дори ме попита - "абе това заек ли е или куче"? Joy

# 11
  • Мнения: 122
Здравей,Дивиана,нали знаеш,че животни отгледани в плен порастват със съзнанието ,че са хора или нещо друго .Какво му пречи на Зайко да се чувства куче:) ?Шегувам се,разбира се.Въпрос на характер е.Мецанка(зайката ни) страшно хапе и даже не дава на друг да и докосва паничката за храна.Докато Топчо(мъжкия) е невероятно глезен и спи по гръб като малките бебета.
Зайко ще свикне с вас .Simple Smile

# 12
  • Мнения: 7 430
Ей, много сладичко е  Hug

...аз не мога да ти дам съвет, защото имаме зайчета, но не са декоративни Wink

# 13
  • Дъблин
  • Мнения: 330
Сладур малък!  Heart Eyes
И ние си имаме един декоративен клепоух.
За храненето първо ще кажа - яде 2 пъти на ден. Сутрин гранулирана храна, вечер сухарче (от тези на Elite - много си ги обича).
През останалата част на денонощието е хубаво да си има сенце за ядене, помага да му се изпилват зъбките. Трябва да се внимава с гранулираната храна - има едни зелени кръгчета в нея, които ги махаме, от тях беше затлъстял много, защото се ронят, ядат се лесно и пълнее, а и не си изтрива зъбите добре.
Стърготините ги сменяме на 3 дни, иначе зпочва да ухае Wink
За ноктите го водим на ветеринар - със специална ножичка му ги изрязва и маникюра и педикюра. На нашия красавец му режат и зъбките, заради непаривлно хранене с тези гранули са се изкривили и не се срещат и не се изпилват. Та стават много големи и чичо доктор ги скъсява пак със специална ножичка.
Хубаво е да го ваксинирате срещу заешка треска, много ги моряла малките мъници.
Ох, унесох се Simple Smile Дано съм била полезна, успех с отглеждането.

# 14
  • Мнения: 2 550
За зайчетата съм чувала, че няма мини. Ако ги храниш както трябва - ще пораснат. За да стоят малки, трябва да ги държиш гладни.
Аз не бих държала домашен любимец гладен, независимо колко ще порасне иначе.  Naughty

Ъ, гадно.
Ще го храня аз, няма да го оставя да гладува. Да си расте на воля, животинчето!



Моето зайче си остана мини, макар и угоено  Laughing Е, порасна определено, но не е като "истински" заек.
Честито да ви е зайчето. Много е бонбонесто  Heart Eyes
Купи му четчица за козината, много обичат да ги чешат с тях Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт