Болничен преди раждане-Проблем

  • 541
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 119
Здравейте. Изпаднах в някаква доста глупава ситуация - генеколожката при която ходех на консултации се мести и на практика се налага да си търся нов гинеколог. Проблемът е че трябва да изляза в болничен преди раждане на 03.01.2007 г., но се оказа, че в поликлиниката няма при кого друг да ходя. Личната ми лекарка твърди, че не може да ми издаде болничен, тъй като това се правело от гинеколог. Моля споделете опит.

# 1
  • Мнения: 2 677
В какъв смисъл се мести? Документите ти за раждането у нея ли са? Ако са у нея, тя трябва да ти издаде такъв болничен, независимо къде ще практикува. Ако ти ги е върнала, просто се запиши с тях при друг гинеколог и той ще ти даде болничния.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
И личната може да ти издаде болничен, никъде не е упоменато че това се прави само от гинеколога. Бременността може да се следи както от личната, така и от гинеколог. В програмата "Майчино здравеопазване" на НРД2006 си е посочено какви изследвания се правят от гинеколога или личния лекар, в зависимост от това кой следи бременността(едни и същи са тези изследвания, просто е посочен и гинеколог и ОЛП).Но си мисля, че гинеколога трябва да те свали от отчет по някакъв начин или личната да ти издаде направление за повторен избор на наблюдаващ гинеколог, ако тя се опъва за болничните. Но й цитирай тази програма, ако искаш си я разпечатай за по-сигурно(има я в страницата на ЗК), за да не може да ти опонира, че няма право да ти следи бременността и да ти издаде болничен.

# 3
  • Мнения: 1 273
Бях в ситуация като твоята, че и по лоша, защото и документите от изследванията не можех да си взема.
Отидох при личната лекарка и след дълги спорове се съгласи да ми даде болничния,  но за останалите документи ми каза да се оправям сама. На 01.12. си смених личната лекарка с друга на която и бях обяснила предварително проблемите ми. И още същия ден ми пусна всички изследвани наново и ми издаде и обменна карта и направлението за хоспитализация. Така че ако не излезнеш на глава с твоята леакрка си я смени имаш време.
Успех  bouquet
И личната може да ти издаде болничен, никъде не е упоменато че това се прави само от гинеколога. Бременността може да се следи както от личната, така и от гинеколог. В програмата "Майчино здравеопазване" на НРД2006 си е посочено какви изследвания се правят от гинеколога или личния лекар, в зависимост от това кой следи бременността(едни и същи са тези изследвания, просто е посочен и гинеколог и ОЛП).Но си мисля, че гинеколога трябва да те свали от отчет по някакъв начин или личната да ти издаде направление за повторен избор на наблюдаващ гинеколог, ако тя се опъва за болничните. Но й цитирай тази програма, ако искаш си я разпечатай за по-сигурно(има я в страницата на ЗК), за да не може да ти опонира, че няма право да ти следи бременността и да ти издаде болничен.
Моята лекарка ми отказа в началото, защото не ми била следила бременноста и може да е имала право, защото е малко кофти да се тупнеш в средата на 8 месец "ни в клин ни в ръкав"

# 4
  • София
  • Мнения: 2 850
Напълно логично е болничния да се издаде от наблюдаващият гинеколог. Ако бременността ти се следи от личния лекар, тогава болничния ще е от него. В правилника е записано, че една бременност може да се следи от лекар специалист АГ или личния лекар, а не че болничния може да се издава от който и да е. На мен личната лекарка ми беше дала болничен за 7 дни поради настинка, но още н началото набременността. нотой няма нищо общо с този болничен за 45дни преди термина и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт