До колко са самостоятелни децата ви?

  • 1 443
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 334
Имам предвид по големите.Обличат ли се сами създавате ли им някакви отговорности за деня?Ето такива мисли ми се въртят напоследък.Голямата ми дъщеря е на 7 години и въобще не е самостоятелна.Очаква всичко наготово.Донякъде за това има вина баща и защото той и задоволява всеки каприз.Готов е на всичко,което тя каже.
Ами взех да се оплаквам от мъжа ми и темата трябва да мине в дом и семейство.Дай да спра.

# 1
  • Мнения: 38
Здравей,моите са на 3 и на4-ри годинки и вече са много самостоятелни-сами се хранят и обличат,дори напоследък ходят сами в тоалетната и  не ме търсят изобщо/за бърсане на дупета и за кураж,щото ги е страх/,Но съществена роля за това има детската градина.Откакто ходят 2-те заедно са по-задружни и самостоятелни и взаимно си помагат.Иначе каката от малка се научи да се оправя самичка ,защото аз бях по-ангажирана с бебето-не че съм я пренебрегвала,но просто докато кърмех нямаше как да храня и нея и вместо да чака ,тя се опитваше да си хапва сама-естествено доста се цапаше,но това е част от самообучението Wink.А малката гледа голямата и я копира LaughingОбясни на детето си ,че вече е голяма и трябва да се опитва сама да се справя с всяко нещо.И най-важното-не спирай да я поощряваш с малки удоволствия които знаеш,че обича и я хвали за всеки неин опит . УСПЕХ  bouquet                          Heart EyesДЖУЛИ-07.01.2003    Heart EyesГАБИ-29.12.2003

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Голямата е на 6 и половина. Облича се сама, леглото си оправя, подрежда детската и даже помага на малката с копчета и чорапогащници при обличането. Малката е на 3г2м. От мен се иска само да им приготвя дрехи и да ги среша.
Каката искаше сама да се справя още откакто е проговорила. Май първото МА беше от сама, не от мама  Laughing
Малката пък, понеже всички и викат бебе, това я амбицира да докаже, че не е бебе и може и сама да се справя.

# 3
  • София
  • Мнения: 903
Моята дъщеря е на 3 и половина години, но вече е доста самостоятелна - облича се и се храни сама, ходи до тоалетна сама, мие си ръцете и зъбите сама, подрежда си играчкитеи т.н. Даже напоследък започна да си отсервира приборите след хранене. Но за поемане на някакви отговорнисти е още малка.

# 4
  • Мнения: 206
Смея да твърдя, че дъщеря ми(8г.) е много самостоятелно дете.От много малка се облича и храни сама. Докато бях бременна с брат и, често се случваше да не се чувствам добре, а тя изненадващо за мен проявяваше разбиране, даже ми носеше сок, вода, бисквити в леглото Rolling Eyes Сега ако аз имам работа тя сама си слага яденето, прави сандвичи, приготвя си нескуик, че даже и на брат си приготвя и дава. В събота и неделя често го взима в нейната стая, дава му закуска, а после го занимава докато се събудим с татко и или докато не му пропусне памперса. Сама си пише домашните и си приготвя нещата за училище, подрежда си стаята, бърше прах(малко позамазва), но на този етап е важно желанието....
И аз мисля, че ако поощряваш ежедневно детенце и му казваш че вече е голямо, то само ще започне да се държи като такова.

# 5
  • София
  • Мнения: 245
Дъщеря ми е на 3г. 7м. Сама се храни отпреди да навърши 2г. От скоро си мие зъбите и ръцете сама. При преобличането й е проблем само свалянето на блузите, но се справя някакси. Ходи сама до тоалетната и по малка, и по голяма нужда. Помага ми при сервиране и отсервиране на масата и така...

# 6
  • ново
  • Мнения: 5 884
На 7 год е, и е много самостоятелна. От малка се облича и се храни сама. Сутрин се събужда с алармата на GSM-а си, става, мие се и се облича. Държи да се реши сама. От втората седмица на училище започна сама да си приготва раницата. Помага в сервиране и отсервиране на масата, ако например и се яде филия с нещо, отива и си я маже.
Понякога ми липсва малкото момиченце, което беше  Simple Smile

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Щерката е на 9г. Самостоятелна е от към 7г. и половина. Почнах да я оставям сама в нас по цял ден и си се оправяше детото.
Днес за 3-ти път се прибра сама от училище и ме е яд, че не й поръчах да мине да вземе брат си от ДГ.
Сега милия чака... аз съм още на работа...

# 8
  • Мнения: 7 723
Голямата ми дъщеря е съвсем самостоятелна отдавна.  Whistling
А малката прави всичко възможно да й подражава. Дано скоро я догони Whistling

# 9
  • Мнения: 334
Чета ви и се радвам,че децата ви са самостоятелни.
Незнам аз ли бъркам някъде ама моята е уникална.Сама вкъщи не остава, сутрин аз я обличам и сресвам.Домашните пише под мое ръководство.Имам и много ангажименти с малката и на моменти ми идва в повече.

# 10
  • España
  • Мнения: 341
Синът ми е самостоятелен,може да се оправя добре сам-например да си сложи неЩо за ядене,да си отсервира,да си подреди стаята и т.н.Но си пада малко мързелив и предпо4ита аз да направя вси4ко това вместо него.
Надявам се сега покрай бебето да запо4не да помага пове4е.

# 11
  • София
  • Мнения: 39 717
Дияна сама си приготвя дрехите за градината, сама се облича. Единствено иска като си ляга вечер тати да ходи да я завие Simple Smile
Тази вечер разходи кучето Simple Smile

# 12
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
От няколко седмици желанието и да прави всичко сама направо ме подлудява. Не дава да я храни някои от доста отдавна, но вече започна да не дава и да я обличаме и събличаме. Тича сама до гърнето, сваля си сама дрехите, вдига си бодито за да не го намокри, върши си работата и се загащва сама-няма да ви казвам как. Embarassed Но въпроса е че ако я докосна само надава такъв вой, че размирявя цялата къща. В момента сме на такава вълна, че всичко трябва да прави сама.

# 13
  • Мнения: 4 665
Прекалила съм с обгрижването на времето и сега е като завързана за мен.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моите могат да бъдат и много самостоятелни, стига аз да не съм наоколо.  Simple Smile

Гоялмата може да се справи с всичко - да се облича, съблича, къпе, оправя легла, да облече брат си, да се приготви за училище, да отиде да купи това-онова, да приготви закуска или обед за двамата, да си напише и научи, да остане сама и да й има човек доверие, че няма да направи нещо тъпо, да се грижи и за брат си и т.н., и т.н. Но аз не й давам тази възможност. Ако мен ме няма, баща й я оставя и тя се справя перфектно, но ако аз съм с тях /а това е 99.5% от времето/, то просто всичко правя аз. Аз съм много бърза, всичко при мен трябва да се случва с добра динамика и да се прави по точно определен начин. Не мога да понасям /какво не мога да понасям, направо откачам/, ако нещата не стават с определената бързина и по точния начин. И се получава така, че аз я обличам, събличам, водя, взимам, реша, проверявам непрекъснато, къпя /само през зимата де/ и изобщо обгрижвам я максимално. Иначе има задължения вкъщи, да. Това го изтърпявам, но само защото майка ми ме възпира да ходя и да я ръчкам малката постоянно.

Крисо е същата работа. Той даже се справя по-добре и от нея, но все още е на мама лигльото, за което търпя непрекъснато критики. Особено от баща му и вуйчо му. Той умее неща, които други деца на неговата възраст изобщо не могат, обаче аз продължавам да му треперя. Напоследък баща му го взима навсякъде, където пътува и има възможност детето да е с него именно, за да го откъсне от мен. Аз се примирявам с неудоволствие, но съзнавам колко добре е това за детето .

Та така, биха били самостоятелни, и то с голямо удоволствие, ако нямаха майка-ненормалница.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт