До мами с деца без алергии и с редовен стомах?

  • 672
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Кога и с какво захранихте детето си за да е здравичко и с редовен стомах?

Изчетох доста но ви моля да споделите от опит Simple Smile
Ние сме на 3 месеца на кърма и проявяваме интерес вече какво папкат мама и тати Wink

# 1
  • Мнения: 4 915
Болшинството майки тук са захранили след навършен 5-6-ти месец.
На 3 месеца ви е твърде рано, откъдето и да го погледнеш. Само фактът, че детето се заглежда във вас, докато ядете, не е причина да започнеш с друга храна, освен с мляко.

В темата "Библиотека" е откриеш много теми за захранването - с препоръчвани първи храни, време за въвеждане, схеми и т.н.

До 5-6 месеца кърмата ти задоволява абсолютно всички нужди на детето.
Ранното въвеждане на друга храна може да провокира колики, алергия, стомашни проблеми - които могат да повлияят на по-нататъшното развитие на детето, дори и след 10 години - чувствителен стомах, гастрити и т.н.

Следвай естествения ход на развитие на детето - то трябва да може да сяда /никой не се храни легнал/, да му изчезне рефлексът за избутване с езиче, стомахчето му да стане достатъчно зряло да се справя с друго, освен с мляко /това става на 6 месеца - лигавицата на червата тогава вече не пропуска лесно чужди молекули и рискът от алергия намалява/, да почнат да му никнат зъбчета /на 5-6 месеца/, да започне да проявява жив интерес към и храната ви и да иска да опитва и т.н...

За повече инфо - виж в "Библиотека" статиите. Ако имаш въпроси, насреща сме.
  Wink

# 2
  • Варна
  • Мнения: 236
Аз съм от "другите мами". След навършени 2 мес. давах плодови сокчета (тук и това се брои за захранване). После на 3,5 мес. дадох плодово пюренце. А след 4-я мес. започнах и зеленчуково. Сега сме почти на 5 мес.- на кърма сме си още. Само обедното хранене е заместено със зеленчуково пюре. Плодово и давам към 16ч. (50-60 мл)- м/у двете хранения. От зеленчуковите определено предпочита на Ганчев, купих и на Хип (уж за по-здравословно), но не ги "одобри". Плодови-пак на Ганчев и ам-ам. Педиатърката каза на 4,5 мес. да дам и каша, а до навършване на 5-я мес. да съм заменила и следобедното хранене с нея, но аз още не съм давала каша.

# 3
  • Мнения: 535
Синът ми е на година и 4 месеца. Захраних на почти 6 месеца, до този период беше САМО на кърма. Наддаваше си нормално. След захранването му давах домашни пюрета, като не съм замествала кърмене до навършването на 1 годинка. То и после не съм, то стана от само себе си, защото тръгнах на работа. Суче активно, успокоява се с гърдата, радва ми се и се гушка. Няма алергии, храни се нормално, даже според мен яде твърде много и ака по 2-3 пъти дневно и то страшно обилно Rolling Eyes TiredОсвен това суче и нощем, даже обикновено спи върху мен, сучейки ooooh! (което за мен понякога е много изтощително). Сега започвам работа на още едно място и се надявам да не се отрази на кърменето. Имам желание да го кърмя поне до 2 годинки. Няма да го отбивам, ще го оставя сам да се откаже(даже и това да е на 3-4 годинки).
Ако те интересува още нещо- Питай!!!

# 4
  • Ку-куландия
  • Мнения: 793
Захраних на почти 7м. до тогава само кърма. Почнах с оризова каша, след това домашни пюрета от тиква, картоф и морков. До годинка не съм замествала кърмене. Въвеждах постепенно и много бавно. Сега сме на кухня, но не му давам всичко което готвят.

# 5
  • Мнения: 1 382
На 6 месеца захраних с тиква , раничко ви е още  Peace

# 6
  • Мнения: 3 760
Опитах се да захраня на 6,5 месеца, но на практика до 9-10-ти месец малката хапваше по някоя и друга лъжичка седмично. До сега не е боледувала освен летния вирус, с който се пребори само с кърмене. Стомах - редовен.

# 7
  • Мнения: 2 829
Аз още не съм захранила. Досега не успях да намеря информааця ЗАЩО да дам храна порано от 6 месец. Единствените аргументи са "на еди кой си нищо не му стана" и "да свиква с вкусовете", които мен не могат даме убедят. Докато аргументи, защо да захраня по-късно намерих.
Освен това, ако приемем че е все едно от гледна точка на здравето на бебето дали ще захраня на 2, 3 или 6 месеца, то за мен е по-лесно да захраня късно. Не мога да се сетя за по-лесен начин да си храня детето. Мога да ида навсякъде с него, без да мъкна пюрета, шишета и т.н. Спестявам си хамалогията по цедене на сокчета, спестявам парите, които бих дала за пюрета за тези месеци.
Не виждам защо трябва да си затруднявам живота, когато може да ми е лесно Mr. Green
Смятам че кърмата не може да навреди на моето бебе, а за соковете и пюретата не съм сигурна...

# 8
  • Мнения: 4 242
Захраних в седмия месец с оризова каша. До към годинка и нещо дъщеря ми хапваше много малки количества твърда храна. Прояде по- нормални количества към годинка и половина. Стомаха й винаги е бил редовен освен първите няколко седмици след захранването когато се изхождаше веднъж на няколко дни, но без да е зепечена!

# 9
  • Мнения: 532
Страхотни са всички момичета, как чудесно са ти обяснили.

Аз съм майка на дете, алергизирано от ранно захранване по съвет на  повечето лекари все още, уви. Доста често се случват напоследък тези проблеми. Вече съм почти специалист детски гастроентеролог и алерголог Confused, а как ми се ще да съм кърмила изключително, късно захранила и да се занимавам с по-приятни неща, отколкото да чета специализирана литература.

Free soul ти е обяснила кратко и перфектно всичко - кога да, кога не, какви проблеми могат да възникнат.

УНИЦЕФ, СЗО, дори собственото ни МЗ препоръчват захранване след 6 навършени месеца.

От зеленчуковите определено предпочита на Ганчев, купих и на Хип (уж за по-здравословно), но не ги "одобри". Плодови-пак на Ганчев и ам-ам.

Как няма да ги одобри, че те бъкат от захар, особено АМ-ам, а на ХИП са без захар.

Бг схемата говори за заместване на кърмения, докато бързо-бързо остави малчовците само на сутрешно и вечерно кърмене, да не говорим, че още от втори месец се отрича най-лактогонното нощно кърмене. И после кърмата спряла рано-рано ...А и даването на твърди храни при някои бебета води до отказ от сукане, то бебето цял ден храносмила пюрето, суче неефективно, нощем го пълним с вода да му почива стомахчето ... и довиждане кърма.

Каквото и да решиш - пожелавам безпроблемно захранване и щастливо кърмене за мама и бебе.

# 10
  • Димитровград
  • Мнения: 1 735
Ами нали не искаш да има алергии,не захранвай рано.Има време да папка с мама и тати.

# 11
  • Мнения: X
Захраних с оризова каша, на 5 и половина месеца(Щях да изчакам и още, но не ми се искаше да започвам захранване по Коледните празници)

Искам само да те уверя, че по лесно нещо от кърменето няма. Аз така се бях измързеливила, сложа го на гърдата и той си яде. Питай ме сега: то не са изварявания на съдове, то не е помпене(смесвам сухата пудра на оризовата каша с кърма), на всичко отгоре и започна да не иска да суче през деня. Трябва да помпя и да му давам с лъжичка. Абе това спокойствие, дето преди го имах изчезна.
Сега ме чакат варене на пюренца, изчитане на много литература какво да му давам и какво не, хамалогии....
Направо не ми се мисли
Толкова е лесно да се кърми.

Мдааа, и откакто захраних не спи добре. Буди се на 2 часа и иска да суче. Такива ми ти работи.

Аз бих си спестила всичко това поне още 2 месеца.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 252
7 месеца Емо изкара само на кърма. След това въведох зеленчуковите пюрета и отскоро и плодовите. Синът ми се роди доста голям и ме посъветваха да кърмя колкото се може повече и да прескоча кашите и да забравя за попарите и захарта. Детето е много подвижно, но е и доста тежичко, та се придържам към съветите на педиатъра ми. До годинката само ще опитва различни вкусове, а после ще му мисля за заместване на хранене.
Не съм имала проблем с алергия или запак до момента.

# 13
  • Мнения: 280
Ей обнадеждихте ме! Благодаря ви сърдечно  bouquet  bouquet  bouquet
Решила съм да си кърмя дълго, да давам само да опитва.
Ех този Емо е голяма скица и със солидни кг. Бра-во!
Ние нощно време най много папкаме Flutter, а през деня от 2-3 семици по-нарядко че иначе бяхме на 2 часа Tired
Благодаря ви отивам че зове Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 3 390
Захраних след 4ти навършен месец, но много постепенно и досега нямаме заместено хранене.

Общи условия

Активация на акаунт