Когато друг член на семейството говори на диалект!

  • 2 528
  • 38
  •   1
Отговори
Какво правите в такъв случай?Живеем със свеки.Тя е уж детска учителка , а говори понякога  ужасно? Как най-тактично да направя забележка, че тя е от лесно обидчивите Crossing ArmsА с детето как да процедирам, че то вече започна да усвоява някой нейни думи.На 1 год. и 7 мес. е , но много говори.

# 1
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
И аз съм в същата ситуация, но свеки не е учителка.Не ми е приятно, и като каже някаква по селска дума аз автоматично поправям на глас.Детето за съжаление е като попивателна , но нямам друг избор, много ми помага при отглеждането на децата и почти нямам избор.Аз не мисля , че това е проблем, след това в детската градина е същата ситуация та  десеторно по тежък вариант .Така че не се притеснявай, като поотрасне детето само , ако иска, ще осъзнае кои думи са правилните.

# 2
  • Мнения: 7 723
Моята свекърва е от Свиленград. Въпреки, че от 43 години е в София, още не си е изкоренила диалекта.
Опитвала съм се с чувство на хумор да й правя забележка, но тя не отбира , дори се обижда , защото се вживява за софианка Shocked

По- късно ще започне да се чувства неловко, когато детето започне да пита "какво значи това и онова" newsm78

# 3
  • Мнения: 3 575
Аз бабите не ги поправям, но ако детето каже такава дума му обяснявам, че не е правилна.
И сега така се получи, че той ги поправя, много е забавен като каже "бабо, не се казва хлЕб, а хлЯб"  Joy

# 4
  • Мнения: 3 447
Мдаа, почти неизбежно е...  Simple Smile И аз очаквам такива затруднения, но при всички положения ще поправям детето, а не баба му... Трябва само да измисля благовиден предлог, за да не се обижда жената.
Иначе аз съм гледана от баба и до 5-годишна възраст пердашех яко на родопски диалект  Simple Smile Майка ми се беше видяла в чудо... Но е поправимо, де  Wink

# 5
  • Мнения: 3 491
Иначе аз съм гледана от баба и до 5-годишна възраст пердашех яко на родопски диалект  Simple Smile Майка ми се беше видяла в чудо... Но е поправимо, де  Wink
И аз така, само че до 8-годишна и на северозападен диалект. Въпреки старанията на баба ми да говори с мен "културно". После отидох в североизтока, и новите съученици ми казваха, че някои неща в моя говор са ги учудвали. Но не е било фатално. Simple Smile А и бързо премина.
Ако в други отношения жените си гледат работата, не мисля, че диалектът трябва да е проблем. Жената, която ни помага с гледането на децата тук, е чужденка, говори английски със силен акцент, при нея ходят и американски деца, но на никого не минава през ума да я замени с друга заради акцента. На фона на другите приоритети това би било последната грижа.

# 6
  • Мнения: 2 353
  И ние преживяваме таз чудна драма. Вече три години се повтаря едно и също.
1. Свеки казва "сЕдни", аз я моля да престане;
2. В следващите двайсет минути тя е Ани Салич;
3. След малко отново прасва едно отрезвяващо "кАжи" Crazy
    Веднъж дотолкова се беше вживяла в точка 2, че започна да обяснява на Калина какво е "метафора". Калина често я поправя, но положението е неспасяемо. Не мога да науча един шейсетгодишен човек да говори правилно. Но всеки ден се опитвам. Да е жива и здрава.

# 7
  • Мнения: 412
..сещам се за един от разказите на Хайтов...майката беше насмела възрастния дядо, който научил внучето на простата и селска дума "шибучица", вместо учената и книжна "пръчка"...и дядото с ангелско търпение и учудване обясняваше, че шибучицата не е пръчка, а е някак по-дълга и тънка от пръчката, как свисти като замахнеш с нея...

Да не преразказвам още...диалектът е богатство и от бабите могат да се научат много вкусни думи. Детето си сравнява и приспособява езиковата среда, наистина има сладък период, в който поправя недоучените  Wink баби...после с някаква вътрешна своя мъдрост, по-голяма от нашата, спира да поправя и си говори, както мисли, че е правилно и отсреща дори и да му отговарят на диалект, какво толкова...важното е да се разбираме, нали  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 4 473
Болна тема Tired Няма оправия при нас, мразя диалекта на северозапАднала България. Close Как ли не пробвах да обясня, че категорично съм против на детето и пред детето да се говори на диалект, ама кой ти слуша...Обяснява ми се, че "....на толкоЗ гОдин не моА си смЕням приказките...."  Twisted Evil
Поправям непрекъснато и въпреки всичко Гергана е усвоила толкова много от този диалект, че изпадам в безсилна тиха война със себе си да не избухна Crazy

# 9
  • Мнения: 2 700
Не се косете! Когато порастнат децата ви сами ще разберат кое е правилно и кое не. Ако вие говорите правилно и детето ви ще се научи.  Ако то сбърка - поправете го. С баби е безмислено да се говори, още повече, че наистина е трудно да се изкоренят дългогодишни навици. Нашите баби използуват архаизми и дъщеря ми е в непрекъснат спор с тях кое и как трябва да се каже. На баби забележки не съм правила, само на дъщеря ми съм обяснявала и тя говори съвършено правилен български.

# 10
  • Мнения: 1 581
Аз пък нищо лошо не виждам в едно "знаене" в повече. Дори е забавно, подпомага асоциативното мислене и се сформира по-богат речник. Пък и, честно казано, аз не съм напълно наясно с правоговорните норми на книжовния език  Laughing

# 11
  • Мнения: 1 734
Забележки правя само на детето Peace

# 12
  • Мнения: 1 734
 И ние преживяваме таз чудна драма. Вече три години се повтаря едно и също.
1. Свеки казва "сЕдни", аз я моля да престане;
2. В следващите двайсет минути тя е Ани Салич;
..........................................
..........................................

Хе, хе от сърце съм се смяла  Laughing

# 13
  • Мнения: 8 505
Аз бих и казала.Казвала съм например на свекърва си,че кучето си е куче,а не бау-бау,но тя не е от обидчивите.
А в яслата (няма къде другаде) някоя от лелите или децата казва паднах и дребната веднага го копира ooooh!

# 14
  • Мнения: 7 106
Е, strelche®, не е толкова страшно. Аз живея в същата тази Северозападнала България и говоря доста правилно, смея да кажа  Laughing. Расла съм и аз на село ваканциите при баба и дядо, които говорят на диалект, но което съм "прихванала" от тях едно време, отдавна съм изчистила от речта си  Wink.
Та мисълта ми беше, че децата сега се учат да говорят и е нормално (а и много интересно) да повтарят всичко което чуят, но  със сигурност във времето сами ще си направят преценка за това кое е правилно и кое не. Естествено не и без наша помощ  Wink.

Общи условия

Активация на акаунт