Отговори
  • Мнения: 713
Има ли някой във форума, който си е вадил паспорт чрез упълномощено лице в България? Вече съм омаломощена от всичкото пътуване, снимане и плащане. На страницата на посолството не се казва изрично какво се праща, аз си мислех, че на място ще ми подготвят всичко.....
Бяха много любезни. Вадя сега всичко от торбата и гледам няма заверено копие от паспорта!!! Не знам вече защо си мислех, че в България се изпраща заверено копие, а не самият паспорт.
На мен паспорта си ми и трябва, а и ме е страх да не се изгуби че в него ми е ilr-то за престоя ми в кралството.
Кажете ми моля ви се аз ли съм недоразбрала или пак ще ходя до Лондон? Ми то този паспорт ще ми излезе горе-долу колкото един английски Twisted Evil още малко. То само за снимките, дето ги правих на 3 места, платих 35 лири.......

# 1
  • Мнения: 98
Пращаш само попълнен формуляр и пълномощно - нотариално заверени, и снимки разбира се.  По принцип се изпраща оригиналния паспорт, но аз не го върнах( трябва ми! ) . От тукашното посолствво ми удариха печат за 6 месеца и ми казаха да им го пратя по пощата преди да изтече този срок. Не ми се вярва тази информация да е стигнала до БГ, но родителите ми ми извадиха нов паспорт и без стария.
Мисля, за да си сигурна, напиши на пълномощното че задържаш стария си паспорт, за да го използваш пред еди кои си власти  и че ще го предадеш след 6 месеца примерно.

# 2
  • Мнения: 2 257
В БГ се пращат пълномощното, което се заверява в посолството, снимките, стария паспорт и декларация за задържане на паспорта (което теб те интересува в случая), както и заявлението за нов докумет, разбира се.
Моят паспорт изтичаше и го изпратих с останалите документи на пълномощника ми, не ми беше нужен особено, но пък попълних декларацията за задържане (защото исках да го имам по ред причини); та в София са го оставили без проблем на пълномощника ми, като са го продупчили и са помолили някога си да го върна (не запомних кога, но са ми дали достатъчно време). Тук - САЩ - на сайта на посолството има декларация, която можеш да си дръпнеш и попълниш, в която се дава причина защо искаш да си задържиш стария паспорт. Иначе никъде не пишеше за заверено копие от паспорта, в случай, че не искаш да предадеш стария, по-скоро се наблягаше на въпросната декларация. Желая ти успех с това безумно начинание!

# 3
  • Мнения: 1 436
 newsm78 Хммм... Когато ние с мъжа ми си подновихме паспортите и на моята, и на неговата майка бяха казали (в различни РПУ-та), че не могат те (майките) да ни предадат старите паспорти, защото не били опълномощени. Та трябваше като се върнахме в България следващия път, да ходим всеки в съответното РПУ да връща паспорт  ooooh!

# 4
  • Мнения: 2 257
anan, направила съм грешка, за което бързам да се извиня - сега погледнах пак сайта на БГ посолство в САЩ и всъщност си пише за копие от паспорта! 2 и 3та страница (но не пише да е заверено)....Аз не съм обърнала внимание, защото ми беше все тая дали ще остане в мен паспорта, макар че го задържах все пак чрез декларацията, за която писах по-горе.
С две думи - извадка от "американските" изисквания:

II. НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ и такси за издаване на задграничен български паспорт, лична карта и свидетелство за управление на МПС


1. Заявление – специална оригинална бланка, която можете да закупите в посолството или да получите от нас по пощата срещу такса от  1 долар. Ако желаете да получите заявлението по пощата, следва да ни изпратите и предплатен самоадресиран плик;

2. 2 снимки, които да съответстват на посочените по-долу изисквания;

    3. такса платима в брой, money order или certified check на името на посолството(Персонални чекове не се приемат):
4. Други документи:
- за паспорт -
- Изтеклия паспорт или фотокопие от паспорта (2 и 3 стр. - където е снимката), както и декларация за задържане на паспорта по някакви причини. (Word, PDF)
- Копие от удостоверение за раждане – за лица до 18 години и в случай, че подавате заявление за лична карта или за пръв паспорт от новия образец
- в случай, че паспортът е изгубен: фотокопие от български документ за самоличност със снимка – лична карта, паспорт или шофьорска книжка; декларация за обстоятелствата, довели до унищожаването, кражбата, изгубването или отнемането му.

Juturna , щом родителите ви са ви движели нещата, значи са били упълномощени, защо са им казали, че не са и е трябвало лично да си предавате паспортите?

# 5
  • Мнения: 713
Niama mi go Kredoraaaaa. Blagodarsko na amerikankite Grinning. Zapoznah se s bxlgarka, koiato hodi dnes do posolstvoto i ot tam sa i kazali - da ne prashtam pasporta, a samo zaiavlenieto i pxlnomoshtnoto.
Blagodaria VI pak Grinning!

# 6
  • Мнения: 1 436
Цитат
Juturna , щом родителите ви са ви движели нещата, значи са били упълномощени, защо са им казали, че не са и е трябвало лично да си предавате паспортите?

Go figure  Grinning. Сигурно ако държахме да си запазим паспортите по друг начин щяха да реагират  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт