Сурва, сурва година... До година, до амина!

  • 1 605
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 390
Мацки я вижте тук  Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151043.0

Като прочетох
"Сурва, сурва година
здрава, здрава гърбина.
Златен клас по нивята,
сладък плод за децата.
Живи, здрави до година,
до година, до Амина!"

и се сетих за мойте сурвачки  Grinning всяка година как избирахме с майка ми сурвачка  Wink и после с децата от входа обикаляхме познатите ни съседи  Mr. Green а роднини който не виждаме често и до февруари -март съм сурвакала  Whistling Joy

Спомняте ли си сурвакането от вашите детски години  Mr. Green
А децата ви познават ли тази традиция?

# 1
  • Мнения: 5 183
Ееех, какви времена бяха... Каква радост!
Томи не е запознат с тази традиция. А и тук кого да сурвака?

# 2
  • Мнения: 545
Мдааа, как да не си я спомням тази традиция!! Дори я прилагам, когато мога..Тази година дори мисля да правя на Йо-йо сурвачка и да сурвака татко и тукашните баба и дядо и изобщо, който дойде вкъщи... Joy Аз прилагам почти всички бг традиции, а на гостите им обяснявам и им показвам. На всички винаги им е интересно...

А за кукерите какво ще кажете?? Това никога не съм го правила..В нашия град я нямаше тази традиция..



Айде сурвааааа!


Клео.   bouquet


# 3
  • Мнения: 6 390
Ееех, какви времена бяха... Каква радост!
Томи не е запознат с тази традиция. А и тук кого да сурвака?
Ами теб и таткото Mr. Green
нали има пълно бг деца около вас  Wink Томи като почне, и другите веднага ще пожелаят същото  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 6 390
cleoven
знам ги тези кукери, в Петрич им казват станчинари  Wink
Голямо джимбуре на площада ставаше  Mr. Green
Обаче са винаги на Нова Година  Wink,  братовчедите ми на нещо като дяволи се правеха с тези звънци голяма лудница ставаще  Mr. Green - ама общо взето до големи години ме беше малко шубе от тях  Crazy Laughing 

# 5
  • Мнения: 11 306
Що на Нова година, бе Ели?
По нашия край кукерите минаваха на Сирни Заговезни.
Много ми беше интересно като дете да ги наблюдавам.
Баща ми беше фен (както днес е модерно да се казва) на народните събори и сме обикаляли всяка година Рожен, Копривщица. Той всъщност беше луд на тема носии, бродерии и бижута, пък аз намазвах от празниците.
Много мразех тия хартиените сурвачки, дето ги продаваха по магазините. Винаги съм си правела с пуканки, ошаф и дрян. Много сме държали у нас на тия традиции.

# 6
  • Мнения: 6 390
Кате
на Нова година са станчинарите -това е сигурация  Wink не съм толкоз изкуфяла  Wink Laughing
Освен да има разлика между станчинари и кукери  newsm78
Кога е Сирни Заговезни Thinking

# 7
  • Мнения: 11 306
Кате
на Нова година са станчинарите -това е сигурация  Wink не съм толкоз изкуфяла  Wink Laughing
Освен да има разлика между станчинари и кукери  newsm78
Кога е Сирни Заговезни Thinking
Сирни Заговезни е винаги 40 дни преди Великден.
Когато почват великденските пости, когато се иска прошка, играе се на халва и след това се тримери 3 дена.
Вероятно има някаква разлика между обичаите.
Тогава кукерите обикалят къщите, плашат лошите духове със звука на чановете и накрая прескачат огъня стъкнат на мегдана.
Толкова по бледи спомени.
Последно съм била на кукеркси танци 92 май

# 8
  • Мнения: 6 390
Аааахааа
значи на кукерите не им викаме станчинари, значи са два различни обичая  Wink
намерих малко инфо

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87

Станчинари - местните кукери

Станчинари се наричат в Петрич и региона кукерите. Станчинарските игри се устройват всяка година на първи януари (01,01). Фестивала е най-посещавания в региона. Популярността му се дължи на простия факт, че общината не се меси в друго освен организацията. Така е съхранен духа на самодейност, характерен за петричани. Събитието събира хора, както от страната така и от околните страни. В състезанието участват самодейни групи от различните квартали. Програмата трае обикновено около един час. Участниците са повече от сто души с различни роли. Има хора с огромни маски, по които понякога има дори препарирани животни, клоуни, танцьори, музиканти. Програмата на сцената на градкия площад е само малка част от преживяването. Всяка група тръгва от своя квартал. Шествието се отправя към площада, изнася програмата си и след това участниците се смесват с тълпата на площада. През последните години се забелязва интересна тенденция, в групите на всички квартали има предтавители на други етноси (цигани), така е елиминиран много разумно проблема с етническото противопоставяне, характерно за предишни издания на събитието.

# 9
  • Мнения: 5 183
Да, Ели, права си, но досега уж беше малък, а и не съм се сещала. То и дрян няма наоколо. Някак си не ми е идвало наум.

Общи условия

Активация на акаунт