Как се изчислява майчинството при премии

  • 2 715
  • 8
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Как се изчисляват парите за майчинството ако в шестте месеца назад има премии?!?
Във фиша ми са отбелязани като целева награда и допълнително възнаграждение.
По моята логика, щом ми взимад данъци и от тях ... би трябвало да се смятат  newsm78
И... още един въпрос - на колко процента се изчисляват болничните и платения отпуск?
Ох, май изникват още въпроси - от тези 6 месеца назад, само отработените дни ли се смятат - без отпуската и болничните или..?!?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 3 232
Първо за премиите - да, включват се в сумата, на базата на която ще ти се изчисли болничния.
Платения опуск се изчислява на база възнаграждението ти за предходния месец, т.е. изчислява се за един работен ден от предходния месец каква ти е заплатата, и се умножава по броя дни които си била в платен отпуск текущия месец. Това ти се слага като начисление. За болничните е малко по-сложно и не мога да ти го обясня, то общо взето е 80% от сруднодневното ти брутно възнаграждение 6 месеца назад. /това е за болничен за общо заболяване, за бременност и раждане е 90%/.
Само за последното в момента не мога да се сетя, т.е. отпуските влизат със сигурност в дохода, за болничните не съм сигурна.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Чудесно Simple Smile
Благодаря  Hug
Това означава, че след като този месец съм имала по-висока заплата от премии разни другия месец като си взема платения отпуск, ще се окаже, че пак ще ми е по-висока заплатата   Money поне така ми се иска да го разбирам, дано не греша Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 2 846
Аз мисля, че премии и други парични бонуси не играят роля, при формирането на болнични. Това са непостоянни доходи. Роля играе само заплатата, т.е. тя е константна и на нейна основа се изчислява всичко. Всичко останало се облага с данъци и как не, нали доржавата трябва да лапа.

# 4
  • Мнения: 9 050
В базата на обезщетението за бременност и раждане влиза целия доход, върху който се внасят осигуровки ( което може да е различно от дохода, върху който се удържа данък ). Погледнете си фиша и вижте дали върху тези премии има удържана осигуровка за фонд Общо заболяване и майчинство. Ако има, значи се включват.

Заплащането за платен отпуск се изчислява долу-горе както е бяснила Александра, с малко допълнение. Взима се заплатата през последния месец, през който имате отработени поне 10 дни. Тази заплата се дели на броя на отработените дни. След това полученото се умножава по два коефициента. Коефициент на работните дни, което представлява съотношението между работните дни в месеца, който служи за база ( този с поне 10-те отработени дни ) и работните дни в месеца, в който ползвате отпуска. Полученото се умножава по коефициент на работната заплата. Това е съотношението между брутното ви трудово възнаграждение, съгласно договора ви в месеца, през който ползвате отпуск и брутно възнаграждение ( отново по договор ) през месеца, служещ за база. Ако нямате промяна в заплатата през тези месеци, този коефициент е 1. По този начин, за дните на платен отпуск, получавате точно толкова, колкото бихте получили, ако работите.

Болничните за общо заболяване са 80% от среднодневния осигурителен доход за 6 месеца преди настъпването на неработоспособността. Т.е., няма значение дали излизате в болничен на 1-во, 10-то или 20-то число на месец декември. Взимат се месеците от юни до ноември, а не от 20-ти юни до 19 декември например.
Обезщетението се смята по следния начин. Събирате осигурителния си доход през 6-те месеца. Смята се всичко за тези месеци. Ако сте била в отпуск, включвате заплащането за отпуск. Ако сте била в болничен, включвате размера на полученото обезщетение. Така получената сума разделяте на броя на работните ( не на отработените, а на всички работни ) дни през тези 6 месеца. Получава се едно среднодневно обезщетение. Това среднодневно обезщетение се умножава по 80%, за да получите обезщетението си за общо заболяване или по 90%, за да получите обезщетението си за бременност и майчинство.
Ако в последствие се издадат болнични листове, които са продължение на първия, обезщетението по тях не се смята на ново 6 месеца назад, а се изплаща в размерите, в които се е изплащало по първия болничен.
Имайте предвид, че обезщетението се изплаща за всеки работен ден. Т.е, ако месеца има 20 работни дни, ще получите една сума, а ако има 22 работни дни, друга, по-висока сума.

Ами май това е по вашите въпроси. Ако още нещо не ви е ясно - питайте.

# 5
  • Мнения: 4 300
При болнични обезщетението се изчислява върху средномесечния осигурителен доход. Т.е. ако са ви осигурявали на над 1400 лв ви се признават 1400 лв. Няма значение от какво е формирана заплатата- в крайна сметка има хора, които работят  както на трудов така и на граждански договор, получават хонорари и т.н.
Важното е върху какво плащате данъци и осигуровки.

# 6
  • Мнения: 9 050
Аз мисля, че премии и други парични бонуси не играят роля, при формирането на болнични. Това са непостоянни доходи. Роля играе само заплатата, т.е. тя е константна и на нейна основа се изчислява всичко. Всичко останало се облага с данъци и как не, нали доржавата трябва да лапа.

Не сте права. Ако допълнителното възнаграждение е еднократно, не влиза в базата за платен отпуск, но се включва в обезщетението за общо заболяване и майчинство, както и в дохода за пенсия и т.н. А освен това допълнителното възнаграждение, макар и с непостоянен размер, може да е ежемесечна добавка към заплатата. Тогава, в зависимост от характера на възнаграждението, то може да участва и в базата за отпуск. А заплатата изобщо не е задължително да е константна. Тя може да се увеличава и всеки месец ( дай боже всекиму Simple Smile) А също така, не всички допълнителни възнаграждения се облагат с данъци. Социалните разходи за храна и транспорт например, са освободени от данък общ доход.
Абе, в общи линии, изобщо не сте права.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
ZinaSt, благодаря за изчерпателния отговор  Hug
Въпреки това, обаче се обърках  newsm78
Това осначава, че ще ми излезне по изгодно да съм в болнични (80%), отколкото в отпуска.
В моя случай имам двойно по-висок доход за декември - от допълнително възнаграждение, а ми се налага януари да не съм на работа и се чудя кой вариант ще ми е по-изгоден

# 8
  • София
  • Мнения: 969
В базата на обезщетението за бременност и раждане влиза целия доход, върху който се внасят осигуровки ( което може да е различно от дохода, върху който се удържа данък ). Погледнете си фиша и вижте дали върху тези премии има удържана осигуровка за фонд Общо заболяване и майчинство. Ако има, значи се включват.

Заплащането за платен отпуск се изчислява долу-горе както е бяснила Александра, с малко допълнение. Взима се заплатата през последния месец, през който имате отработени поне 10 дни. Тази заплата се дели на броя на отработените дни. След това полученото се умножава по два коефициента. Коефициент на работните дни, което представлява съотношението между работните дни в месеца, който служи за база ( този с поне 10-те отработени дни ) и работните дни в месеца, в който ползвате отпуска. Полученото се умножава по коефициент на работната заплата. Това е съотношението между брутното ви трудово възнаграждение, съгласно договора ви в месеца, през който ползвате отпуск и брутно възнаграждение ( отново по договор ) през месеца, служещ за база. Ако нямате промяна в заплатата през тези месеци, този коефициент е 1. По този начин, за дните на платен отпуск, получавате точно толкова, колкото бихте получили, ако работите.

Болничните за общо заболяване са 80% от среднодневния осигурителен доход за 6 месеца преди настъпването на неработоспособността. Т.е., няма значение дали излизате в болничен на 1-во, 10-то или 20-то число на месец декември. Взимат се месеците от юни до ноември, а не от 20-ти юни до 19 декември например.
Обезщетението се смята по следния начин. Събирате осигурителния си доход през 6-те месеца. Смята се всичко за тези месеци. Ако сте била в отпуск, включвате заплащането за отпуск. Ако сте била в болничен, включвате размера на полученото обезщетение. Така получената сума разделяте на броя на работните ( не на отработените, а на всички работни ) дни през тези 6 месеца. Получава се едно среднодневно обезщетение. Това среднодневно обезщетение се умножава по 80%, за да получите обезщетението си за общо заболяване или по 90%, за да получите обезщетението си за бременност и майчинство.
Ако в последствие се издадат болнични листове, които са продължение на първия, обезщетението по тях не се смята на ново 6 месеца назад, а се изплаща в размерите, в които се е изплащало по първия болничен.
Имайте предвид, че обезщетението се изплаща за всеки работен ден. Т.е, ако месеца има 20 работни дни, ще получите една сума, а ако има 22 работни дни, друга, по-висока сума.

Ами май това е по вашите въпроси. Ако още нещо не ви е ясно - питайте.
Браво Зина, много хубаво си го обяснила   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт