Въпрос към майките родили в 35г.с.

  • 26 746
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте! За първи път поставям тема, но чета форума откакто забременях през януари 2006. Намирах отговори на всичко, което ме интересуваше, за което Ви благодаря!
Темата за раждане в 35г.с ме интересува, защото родих момченцето ми на 7.09 при термин 15.10. Детето се роди с двустранна бронхопневмония, дихателни проблеми и съответно получи мозъчни кръвоизливи. Сега вече е на 3,5м, корегирана възраст 2м и малко. Като цяло имахме голям късмет, че пораженията не са по-големи.От 3 седмици провеждаме комбинирана терапия в центъра на Др Чавдаров. Може би ще продължим до навършване на 1год. Никой не знае. Степента на риск е най-ниската, но иска работа.
Аз съм оптимист и вярвам.

Това, което ме провокира да се обърна към форума е , че срещам страшно много майки, които са родили във въпросната 35г.с! На всички децата са с мозъчни кръвоизливи и всички сме на един хал по отношение на лечението. Всички са били питани от неонатолозите дали са прекарали някакво по-сериозно заболяване през бременността. Нито една от тези, с които съм говорила, не помни такова нещо. А е факт, че заболяване трябва да е имало, за да премине през плацентата и да направи вътреутробна инфекция!
Когато Ники се роди, в Майчин Дом в неонатологията ми казаха да се радвам, че е тръгнал да излиза по-рано, защото ако е останал до края в корема, не се знае какво е щяло да бъде състоянието му.

Ето и последния случай на тежка вътреутробна инфекция, която обаче завърши фатално - бебе 4кг, преносено с три дни, родено от моя позната, което бебе преживя само 2 дни, въпреки че е направено всичко възможно от неонатолозите. Просто инфекцията е била много тежка! Момичето не е прекарало никакво заболяване,  дори настинка!!! Правеше си изследвания на всеки 2 седмици. И отново никой не може да каже от какво се е получило, как е станало, защо! Както и на мен не можа да ми обясни никой, но моето дете е живо и здраво и каквото и двигателно изоставане да има, ще се навакса с времето и с терапиите! А това бебенце вече го няма и сега нищо нее би могло да утеши тази майка!

Мисля, че има нещо, което предизвиква тези зачестили инфекции. Трябва някой да се изправи и да предупреди бъдещите родилки поне!

# 1
  • Мнения: 644
Мила,много съжалявам за твоята приятелка и бебчето и Cry дано си стъпи на краката по скоро,дори това да и изглежда невъжможно  Rolling Eyes
Аз също съм майка на дете с увреждания,но не като твоите.Просто исках да ти кажа,че разбирам как се чувстваш и да ти пожелая успех за напред  и да не се отчайваш,а да си силна   bouquet

# 2
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
 Дано имате късмет всичко да приключи много бързо и да имате най-вече голяма вяра. newsm51 newsm51 smile3525 smile3525
Имам дете, родено в първия ден на 7-мия месец. Пораженията са жестоки. Не искам да преживяваш това, което аз изживявам вече 7-ма година. Желая ви много-много здраве!

# 3
  • Мнения: 4 414
аз родих в 35 г.с. при мен нещата са ясни. казаха ми ги още в МД с половин уста, защото става дума за техен колега. после новата ми гинеколожка ги потвърди. с 2 думи - бактерии в урината. безсимптомно възпаление. затова се правят тези изследвания, за да откриват такива неща. моят доктор, обаче реши, че са нормални и няма нужда са се лекуват! 2 месеца го питах/през това време си направих 3 изследвания и те се увеличаваха/ и накрая родих преждевременно. пневмония, 2 кръвоизлива 2-ра степен...познато ти е...не съм боледувала по време на бременността, не съм пила не съм пушила, проблеми не съм имала. бременност за чудо и приказ...и накрая един прехвален д-р Гунев! между другото после се запознах и с други майки, на които е следил бременноста, които имат същите проблеми. не съм куцуз...той просто така си процедира, явно...не знам докога?!
искам да те успокоя, че ние ходихме 6 месеца на рехаболитация, като за 4 детето навакса, а после нас ни беше страх и продължихме още малко. сега е една бясна госпожица - многознайка Hug
верно е, изисква много труд и много нерви. най ми е мъчно, че изобщо не помня тези месеци, които трябва да са най-спокойните - само болници, лекари, рехабилитации...ноооооо важното е, че детето е добре! предпочитам да се радвам на беса и белите и, отколкото да тая гняв. има кой да следи за тези неща, убедена съм!
пожелавам ви бързо да се оправите и това да са само лоши спомени  bouquet

# 4
  • Мнения: 23
Явно и при мен и при други момичета бактерии в урината са проблема . Но аз правех изследвания на урината през седмица - бактериите бяха на ниска степен и не растяха. Слагах вагинални таблетки. Следяха ме двама много добри лекари - уролог Доц Славов и гинеколог Др Дяволов, защото се водех патология заради камъни в бъбреците.
Но и аз изкарах много спокойна и лека бременност! Толкова лека, че ми дойде като гръм от ясно небе, когато бебето се роди по-рано.
Друга причина би била лабораториите да не са отчитали правилната степен на бактериите... Не знам и аз! Просто искам 5те ми бременни приятелки да не се сблъскат с нещо подобно и да нямат обяснение

# 5
  • sofia
  • Мнения: 171
Аз също родих в 35 г.с.Термина ми беше 25.05.2005 ,а аз родих на 22.04.05.По време на бременноста ми проведоха два курса с по 4 бр.инжекции за развиване на дробовете на бебето,тъй като през по голяма част от  бременността имах  кървене и имаше вероятност да не износя бебка докрай.Дъщеря ми се роди с два пъти увита пъпна връв около вратлето и с кистички в мозъка ,но в последствие тези кисти се разнесоха /около 2-рия месец/и сега всичко е наред.Не съм имала бактерии в урината и не мисля че това има връзка с по ранното раждане.Пих Дуфастон,Гинипрал,Магнерич и още много други лекарства за задържане,както и перманентно бях на системи #Crazy но бебка реши да излиза по рано и това си е  LaughingВ момента Кристина расте едно здраво и щуро дете и по нищо не личи да е родена по-рано.Даже в някой отношения е по напред от връстниците си.

На всички желая късмет и здраве  bouquet

# 6
  • Мнения: 4 414
бактериите в урината са индикация за иначе безсимптомно възпаление. естествено, зависи какви са, колко са и т.н. понякога, дори и да се лекува, се случва да премине към бебето и да се стигне до фетално страдание и евентуално преждевременно раждане. за това лекарите нищо не могат да направят. въпросът е да се лекува, с цел да се ограници вероятността това да се случи.

# 7
  • Мнения: 1 802
Моят термин беше на 19.06.2004, аз родих на 27.04.2004г. Бях със прееклампсия, тежка степен. Биеха ми инжекции за бялото дробче на детето, защото не беше доразвито, а се очакваше да родя във най-скоро време, тъпкаха ме със какви ли не хапове, постоянно бях на системи, преливаха ми кръвна плазма.  Tired Не ми разрешаваха да мърдам от леглото, всичко вършех в  подлога  Twisted Evil
Но то детето си реши да се роди по рано и си се роди, очакваше се да няма 2 кг, но да ми е живо и здраво се роди доносено 3,200 кг и 48 см. Беше 5 дена в кувиоз и ни изписаха  Simple Smile
Нямала съм бактерии в урината или поне не са ми казвали че имам.

fiesta66, пожелавам ти да си мноого силна!  Hug

Последна редакция: чт, 21 дек 2006, 20:31 от Елеонора_76

# 8
  • Мнения: 4 414
не знам защо се хванахте за бактериите Wink...някакво възпаление е само една от възможните причини за преждевременно раждане...вирусна инфекция, преекламсия, генетичен проблем, преживян стрес, чисто физически удар/катастрофа/ и какво-ли-още-не могат да бъдат причина за преждевременно раждане...а често така и не става ясно каква е причината.
това, което разбрах от преживелиците ни с Ния е, че нашата високотехнологична и напреднала медицина/в световен аспект, а не само в БГ/ все още не е на ясно с мнооооооого неща и те си остават на ниво догадки и жив късмет, за съжаление.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 127
Големият ми син се роди в 35 г.с, защото имах преекламсия, но тъй като се очакваше да родя по-рано ми поставиха три инжекции за разгъване на дробчетата. Предполагам заради тях, въпреки малкото си тегло 1600 гр. нямаше проблеми с дишането. Никога не му е гледана главичката за мозъчни кръвоизливи. Развиваше се малко по-бавно като всяко недоносено дете, но сега е едно напълно здраво 5 год. момче.
Малкия обаче въпреки плановото секцио 10 дни преди термина се роди с вродена пневмония и беше 2-3 дни в кувьоз. Като чета тук обаче оставам с впечатление, че тези пневмонии водят до усложнения, но на нас отново никой не ни е гледал главичката, а дори нямаше да зная, че е имал пневмония. Просто на поредната визитация когато попитах д-рката кога ще ни изписват, тя ми се скара и каза, че детето е било зле,че е родено  с пневмония. Сега е на 5м. и искам да ви попитам трябва ли да го заведа на някакви прегледи, защото според педито няма нужда.

# 10
  • Мнения: 4 414
не е задължително от пневмонията да има усложнения. при нас усложненията дойдоха от апаратното дишане. казаха, че била голяма и се борела срещу апарат, в следстие на което получи пневмоторакс /спукване на обвивката на белия дроб/, дихателна недостатъчност и кръвоизливи в мозъка. същото нещо може да се получи и от допотопната техника с която разполагат родилните домове - несинхронизирането на апарата с дишането на детето прави бели.
аз бих направила ТФЕ/трансфонтанелна ехография/, ако фонтанелата позволява. просто го наблюдавай и ако нещо те притеснява, не се осланяй на 'всяко дете се развива различно', а проверявай нещата.
големи сладури са ти момчетата Hug

# 11
  • Мнения: 1 581
И аз родих в 34/35 седмица, Виктор тежеше 2,100. Причината така и си остана неизвестна  Sad
След това на около 10-15 дни се появи пневмония - как стана, пак никой не разбра, в болницата. Влоши се много, беше на ръба, но мина.
Следеше го невролог, правеха му редовно ТФЕГ, но не са ни пращали на рехабилитация. Главата му растеше много бързо първите месеци и имаха съмнения за хидроцефалия, но не се потвърди. Оказа се корова атрофия от раждането, но казаха, че засегнатият участък е малък и е малко вероятно да има последствия.
Следяха му и зрението, на 1 год. направихме и тест на слуха. Ходехме и при ортопед. Както и при кардиолог (заради физиологичен шум, което няма общо с преждевременното раждане).
Искам да кажа, че общо взето каквото е можело, сме следили, за да действаме навреме.

Само по себе си раждане в 35 седмица може да си мине съвсем нормално без никакви усложнения. Но си е преждевременно раждане и трябва да се следи дали всичко е наред. И моето дете сега е здрав 3-годишен хлапак, може би имаше забавяне с говора, но всички лоши прогнози са зад гърба ни. Само дето не знам защо стана така с раждането - никакви проблеми съм нямала, нищо в изследванията, гладка бременност. Щеше да ми е по-спокойно да знам причината, та да знам какво да правя при следваща бременност, но ще стискаме палци  Confused

# 12
  • Мнения: 1 369
Не мога да кажа,че се числя към "майките",родили в 35г.с.,защото аз родих на 1.10 при термин 31.10/т.е. в 35-36г.с./,но за жалост нямах късмета да стана "майка",понеже бебенцето ми се роди мъртво. Просто в един момент спрях да усещам движенията му,потърсих помощ,хоспитализираха ме/имаше си все още идеални тонове/,на следващия ден ми направиха секцио,но явно много късно. Чаках повече от месец за аутопсионен протокол,който не изясни много. Проблемите са били в плацентата,бебето без малформации. Беше 1900грама и 46см. Назначиха ми изследвания за вродени тромбофилии и антифосфолипиден синдром-отрицателни. И на мен ми казаха,че може да се дължи на инфекция,прекарана явно на крак,понеже през цялото време не съм боледувала от абсолютно нищо. Карах прекрасна бременност,не съм имала никакви проблеми от началото до края,единствено малко по-нисъм хемоглобин около 7я месец. От аутопсията стана ясно,че вследствие на недоброто изхранване от плацентата,бебето е имало и множество кръвоизливи по вътрешните органи,казаха ми също,че ако беше се родило живо е щяло да развие пневмония и кой знае още какво и че пак нямало да оцелее. Кой знае колко време е "страдало",тонове за пръв път ми записваха в болницата преди да ме приемат,все си мисля,че ако бях отишла на доплер проблема щеше да се види по-рано...ама уви. Ако тогава съм знаела тия работи,аз си живеех щастливо,пазарувах за бебето и си мислех,че всичко е ОК. Лошото е,че в крайна сметка не разбрах причината. Не знам как ще изживея една евентуална следваща бременност. Страх ме е...
 Фиеста66,желая ти бебчо бързо да преодолее проблемите и скоро да е весело и щастливо дете,а ти да се успокоиш. Не знам дали са ти гледали плацентата след раждането,дали са и направили хистологично изследване,проблемите може да са били и в нея. Много често се среща,и аз не знам защо. Много по-често при пушачки се "износва"по-бързо плацентата,ама аз пък не съм пушила въобще. И аз взех да се убеждавам,че в някои отношения медицината е все още пред прага на развитието си... Съчувствам много на твоята приятелка, откак загубих детето си,живея в някакъв кошмар. Искам да изясня какво се случи,а не мога...Безсилието е жестоко...

# 13
  • Varna
  • Мнения: 503
И двете ми дечица са родени в 35 г.с.  баткото е 13 годишин се роди 2510  и 46см. Поради напредналата ни медицина през 1993 година  никой така и не каза защо   А  и ни изписаха от русенската болница на 4 ден  след раждането като томи беше спаднал  на 2100гр.   
   При Бетинка бях със плацента превия На 3 пъти прокървявах, като при третия се наложи да се направи и секциото. Впоследствие  Бетка беше няколко дена в кувьоз. Заради някаква инфекция и двете с нея минахме курс на лечение.  Да чукна на дърво засега растем без проблеми,  което желая и на вас.

Общи условия

Активация на акаунт