Опасно ли е люлеенето в бебешко кошче?

  • 4 767
  • 16
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 43
Снощи имахме гости - нашите кръстници. Те имат две деца - на 4г. и на 1.5г. Нащият Стоянчо - на 6м. и 3 седмици - се размрънка и аз го сложих в кошчето малко да го полюлея, хем да му почине гръбчето. Кръстницата ми веднага реагира - недей да го люлееш толкова силно, защото може да му се увреди мозъка. А аз, според мен, въобще не го люлеех силно. Случвало се е и по-силно да го люлеем. Само през деня понякога го приспивам така, ако не заспи докато цока. Днес не смея - возя го с количката из къщи.
Някой чувал ли е нещо подобно? Тя не можа да ми обясни какво точно ще му стане, но каза че е чувала от лекари. И сестра ми и аз сме люляни, мъжът ми също, и май нищо ни няма на мозъците, но аз все пак се притесних - откакто стана на 2м. си го люлея от време на време през деня. Ами ако наистина е опасно?

# 1
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Аз доколкото разбрах-става въпрос за люлеещо се бебещко кошче-че то нали е произведено точно за тази цел Neutral Face
Иначе на въпроса-не съм чула досега такова нещо

# 2
  • Мнения: 3 926
Моята дружка приспиваше сина си като го лашкаше (точно това е глаголът) в количката и той не заспиваше докато не започне почти да си удря главата в двата края на зимния кош. Нищо му няма на детето. Нищо няма да му стане на мозъка. Детският вестибуларен апарат е много по-издръжлив от този на възрастните. Не се плаши от такива необяснени "лекарски" предписания Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 592
Не знам дали е опасно, но ние само така се приспиваме денем
и си спи в кошчето два пъти през деня по около 40 минути.
Още веднъж спи в количката, когато сме на разходка, но и количката ни се люлее, така че станаха три пъти люлю-люлю  Embarassed
Така най-бързо го приспивам през деня иначе е голямо мрънкане.  Sad
Само се надявам да не е вредно за бебока, ама като няма друг начин...

# 4
  • Мнения: 411
Не съм чувала досега майка да каже , че на детето и се е увредил мозука от люлеене. Нали има детски люлки, кошчета и други. ние купихме на Алекс люлка / която става за полулегнало  и за седнало полоцение / когато беше на 3 месеца, така ни казаха от магазина , че детето трябва да е на поне 3 месеца за да се люля в тази люлка. Като я взехме камък ми падна от сърцето, той много я хареса и вместо да го люлам на ръце  го слагах в люлката, дори там спеше следобедния си сън. За твое успокоение още няма мозъчни увреждания и надали ще има от люляне. #Milti

# 5
  • Варна
  • Мнения: 43
И на мен ми прозвуча странно - при условие, че толкова поколения са израснали по този начин. Но знае ли човек - реших все пак да попитам - ако има такова нещо все някй щеше да е чул. Утре май пак ще се люлеем, че нещо не може да се научи да заспива сам, когато му се спи.

# 6
  • Мнения: 712
В книгата "Какво те чака през първата година на детето" пишеше, че не трябва да се люлеят и друсат силно децата, както и да се не разтърсват (което почти всеки ядосан родител прави, когато се кара на детето си), защото невръстният мозък се удрял и можело да се появят проблеми поради слабите кръвоносни съдове. Пишеше и че не е хубаво като играеш с дете, да го държиш с главата надолу (което май правят татковците) по същата причина. Ще взема да го прочета пак, че май доста ми е убягнало от съдържанието, но все пак ми се стори доста логично.
Възможно е да важи и за люлеенето, ако е по-силно и рязко.

# 7
  • Мнения: 4 244
Мога само да кажа че от люлеене и лаШкане няма да му стане на бебето ниЩо.
Не zабравяйте че 9 месеца се лаШкало и люляло в корема на мама и страШно се кефи и успокоява точно от това движение.
Виж zа друсането и тръскането, това е вярно. Причината е слабия врат не бебето който може да се прекърШи като на пиле. Не случайно каzват да му се прикрепя главичката, особено в първите 2,3 месеца

# 8
Grinning E предполагам че не го блъскаш от стена в стена. Не се притеснявай- децата обожават люлките- моята щерка спа там докато не започна с опитите за изправяне... Това е движението, което най- много успокоява децата, защото им напомня за маминото коремче. Така че люлей се детенцето и не се притеснявай.  Stuck Out Tongue

# 9
  • Мнения: 1 581
Ми то тогава и на ръце не трябва да се носи, а за кенгуру да не говорим  Confused Да си го оставим да си лежи неподвижно по цял ден.
Доста прекалено ми се струва.

# 10
  • Мнения: 948
Става въпрос за разликата между нежно люлеене на бебче (в ръце или люлка), и силно клатене и тресене (което е абсолютно недопустимо, и води до сътресения, увреждания, и понякога смърт)...  

Не мисля, че е проблем във вашия случай!

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Цитат на: FLUF
В книгата "Какво те чака през първата година на детето" пишеше, че не трябва да се люлеят и друсат силно децата, както и да се не разтърсват (което почти всеки ядосан родител прави, когато се кара на детето си), защото невръстният мозък се удрял и можело да се появят проблеми поради слабите кръвоносни съдове.

И аз съм чела такива неща и за реални случаи съм чувала, но не мисля че в кошчето можеш да постигнеш подобни резултати. По-вероятно е бебчо да изхвръкне от коша първо Wink

# 12
  • Мнения: 2 040
Егати и люлеенето, ако е силно и тресащо се. Аз незнам и каква майка ще е тази, дето  люлее детето си, като че ли го подготвя за изстрелване. Но съвсем друго е нежното люлеене, все пак целта е да заспи детето. Нашата като е будна си играе с висящите играчки и не обича да я люлея, пък и защо ми е, като се е заиграла. Иначе, нали затова са създадени люлките, едва ли е опасно, ако е с мярка.

# 13
  • Мнения: 3 663
И аз не мисля, че нещо ще му стане на бебето Simple Smile все пак повечето от нас са люшкани точно в кошчета пък не ми се струва да имаме увредени мозъци Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 250
Е, от люлеене в кошче нишо не може да му стане. То ако е така всички трябва да сме увредени Wink
Но наистина бях чела статии и по американските форуми, че силно разтърсване на дете е изключително опасно, може да доведе до фатални последствия, включително и смърт. Става въпрос обаче не за нормално носене или люлеене, а да го хванеш и да го тръскаш с голяма честота.

Общи условия

Активация на акаунт