За нитратите

  • 1 317
  • 10
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Случайно да знае някой от къде мога да си купя уред за измерване на количеството нитрати в зеленчуците.
Спомням си, че едно време бяха пуснали едни хартийки като лакмусовите за определяне количеството на нитратите, но сега никъде ги няма.
Понеже съм решила да си приготвям домашно пюретата за бебето.
 Напоследък четох колко са опасни нитратите и как ги има в ужасно високи количества и никой не контролира производителите.....но това е друга тема

# 1
  • Мнения: 3 927
И аз съм чувала за тези лентички, но не съм виждала....
Изпитано средство за намаляване на нитратите в зеленчуците и други е кисненето във вода. Иначе мисля, че не можеш да избягаш от нитратите в днешно време.....
А те самите не са толкова опасни, колкото нитритите, които се образуват от тях в организма....това само за инфо Simple Smile

# 2
Цитат на: Taneto
И аз съм чувала за тези лентички, но не съм виждала....
Изпитано средство за намаляване на нитратите в зеленчуците и други е кисненето във вода. Иначе мисля, че не можеш да избягаш от нитратите в днешно време.....
А те самите не са толкова опасни, колкото нитритите, които се образуват от тях в организма....това само за инфо Simple Smile
    Нитратите се превръщат в  нитрити,т.е.ТЕ СА ОПАСНИ! Особено в големи количества и за малки деца!

# 3
  • Мнения: 1 327
Спомням си, че едно време бяха пуснали едни хартийки като лакмусовите за определяне количеството на нитратите, но сега никъде ги няма.
побутвам темата напред, защото ми е интересна! и аз приготвям на малката пюрета вкъщи и тъй като вече увеличаваме плодовете и зеленчуците се замислям как да съм сигурна, че не са пълни с нитрати? ти дали намери от тези "хартиики" и как точно се казват?

# 4
  • Мнения: 2 220
Искам да попитам какво точно може да се случи, ако бебето поеме твърде много нитрати?
Наскоро моята лекарка ми каза, че не били толкова опасни, колкото се казва... Това ми е някакво успокоение, но не съвсем.

# 5
# 6
  • Варна
  • Мнения: 439
Тането долу горе колко време трябва да киснат във вода предполагам после се изхвърля. Това зна4и ли 4е е по-добре да изхвърлям водата в която се варят зелен4уците за пюре?

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Спомням си, че едно време бяха пуснали едни хартийки като лакмусовите за определяне количеството на нитратите, но сега никъде ги няма.
побутвам темата напред, защото ми е интересна! и аз приготвям на малката пюрета вкъщи и тъй като вече увеличаваме плодовете и зеленчуците се замислям как да съм сигурна, че не са пълни с нитрати? ти дали намери от тези "хартиики" и как точно се казват?

Пусках въпроса на много места, единствено химиците от Дир-а ми отговориха, че е имало едно време такива хартийки, но вече не се внасят, но имало подобни по зоо магазините за определяне на количеството нитрати във водата на аквариумните рибки....още не съм пробвала от тях, защото скоро си видях отговора, вече се бях отчаяла..........Спрях се на варианта с Еко- магазина на Ситняково....когато селските свършат от там си купувам зеленчуците и съм много доволна, но винаги избирам българските продукти или европейските и никога не купувам турски, заради ГМО......

# 8
  • Мнения: 980

Благодаря за полезната статия.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 4 392
И аз се чудех по едно време за тези хартиики,защото си спомням ,че ги имаше навремето,даже бях питала тук вьв форума,но никои не знаеше нищо ,И на мен ми препорьчаха да кисна зеленчуците вьв вода.
Но сьм сигурна,че вьв всеки град трябва да има някаква лаборатория,може би в ХЕИ,кьдето биха могли да направят изследване за нитрати.Друг е вьпросьт,че едва ли има такава система,да приемат порьчки от частни лица,а и ако го правят,сигурно ще е много финансово неизгодно Sad
Но си заслужава да разпитаме Wink
За сьжаление няма в Бьлгария разработен пазар за биопродукти Shocked
Гледах репортаж по ТВ за една тьрговка,която има такзв магазин в София,но пред камерата и тя не можа да покаже документ от лаборатория,че деиствително продуктите и са екологично чисти Twisted EvilА иначе,цените си и бяха солени... Sunglasses

Последна редакция: пт, 12 май 2006, 10:45 от Amarena

# 10
  • Мнения: 2 821
Наистина статията е полезна....малко ме стресна всъщност. Имам желание да приготвмям в домашни условия пюретата и ме е страх от нитратни заленчуци...не съм мислела лятото за това /тогава бях още бременна/ за да замразя чиста продукция и сега купувам сезонни Sick
Чудя се обаче... newsm78 как мислите ...естествено ще пишат, че в готовите храни има по малък риск...нали трябва да се продадат...нима сме толкова наивни да вярваме изцяло, че щом пише на етикета "био район" действително от такъв са брани продуктите. Особено в БГ. Типичната българска черта ще кажете..вечно съмнение...а някой да се е постарал да разруши това съмнение?????
Направо незнам... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт