До майките-юристки: неизползван платен годишен отпуск

  • 1 400
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Доколкото знам по време на майчинството платената годишна отпуска се полага, но просто не я използваме. Можем да я използваме по-късно или да ни я заплатят. Знаете ли според закона в какъв срок трябва да се използва или по колко лв./ден се заплаща? Регламентирано ли е някъде или всяка фирма решава за себе си?

# 1
  • Мнения: 4 978
Не съм юрист, затова пиша само на база това, което знам.
Платеният годишен отпуск по КТ трябва да се ползва в рамките на календарната година, за която е натрупан.
Ако това не се случи, мисля срокът беше до март на следващата година.
Ако не се изразходва дотогава, има два варианта, или пускаш молба за отпуск и излизаш в такъв, а работодателя ти няма право да откаже, или се споразумявате и отпуска се заплаща.
Не съм сигурна, но заплащането май е въз основа на дохода за съответния период. Така че ще ти платят на база получаваното майчинство. Според мен, ако имаш възможност, е по-добре да го ползваш, след като се върнеш на работа, защото тогава ще си получаваш заплатата.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
http://www.vm-kompania.com/faqs59.html
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=17967

До колкото схванах от двете, можеш да използваш полагащия ти се платения годишен отпуск натрупан по време на отпуска по майчинство  след неговото приключване. Натрупаният годишен отпуск може да ти бъде изплатен обаче само в случай, че си подала молба за напускане и изрично си поискала той да ти бъде изплатен.

Последна редакция: пт, 29 дек 2006, 08:29 от Лекси

# 3
  • Мнения: 2 891
В повечето фирми практикуват следното: дават ти го веднага след като ти изтече майчинството и така престоя в къщи се удължава. Избягват заплащането. В моя случай го платиха, защото напуснах, но ако не го бях поискала, щяха да се направят на луди и да "забравят".

# 4
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
http://www.vm-kompania.com/faqs59.html
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=17967

До колкото схванах от двете, можеш да използваш полагащия ти се платения годишен отпуск натрупан по време на отпуска по майчинство  след неговото приключване. Натрупаният годишен отпуск може да ти бъде изплатен обаче само в случай, че си подала молба за напускане и изрично си поискала той да ти бъде изплатен.

Лекси е права. Отпускът не се ограничава в календарната година или до средата на следващата. Това бе направено преди няколко години, еднократно и с цел да се изчистят всякакви изоставащи отпуски. Има един текст в КТ (не мога да ти цитирам точно, не е пред мен закона), който обаче се отнася до работодателя - той не може да ти спира отпуска след средата на следващата година. В случая това не те касае.

Взимаш си натрупаните дни, когато пожелаеш. Никой не може да те принуди да ги ползваш непосредствено след майчинството, но много дами така правят. Изплащането на неползвания платен отпуск става се само при напускане. Ако изрично си поискала изплащане, то следва да имаш изричното съгласие на работодателя (не е просто формална молба).

# 5
  • Мнения: 3 500
Не мисля, че има срок за използването й.Можеш например да си в майчинство 9 м. /колкото се полага по новия закон/ и след това да си вземеш да речем още 3 м. платен отпуск /зависи там колко дни имаш/.

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Възнаграждението, което се получава за платен отпуск е на база предходен месец, през който имаш отработени поне 10 последователни работни дни, следователно при теб това е накой месец преди да излезеш в болничен. Платен отпуск не се компенсира със заплащане, освен при прекратяване на трудовия договор на лицето.

# 7
  • Мнения: 455
Ще използвам темата за да ви попитам нещо. Сега съм в отпуск по майчинство, но няма да се върна на работа във фирмата, в която работя. Кога трябва да подам молба за напускане (след като минат 2те години или по рано)? И в тази молба ли трябва да поискам полагаемия ми се годишен отпуск да се заплати? А ако напусна преди да са минали двете години, означавали ли това, че няма да получавам майчинство?
....май много ми станаха въпросите Embarassed, ще съм благодарна ако някой отговори!  bouquet  bouquet  bouquet

# 8
  • Мнения: 9
и аз имам един въпрос относно платената отпуска ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЕ ВЗЕМЕ ПЛАТЕНАТА ОТПУСКА НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ИЗЛИЗАНЕТО НА ПЪРВИТЕ 45 ДНИ В БОЛНИЧНИ т.е. преди раждането....ако някой знае.....

# 9
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
и аз имам един въпрос относно платената отпуска ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЕ ВЗЕМЕ ПЛАТЕНАТА ОТПУСКА НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ИЗЛИЗАНЕТО НА ПЪРВИТЕ 45 ДНИ В БОЛНИЧНИ т.е. преди раждането....ако някой знае.....

Може естествено - подава се молба до работодателя и той разрешава  Peace

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Ще използвам темата за да ви попитам нещо. Сега съм в отпуск по майчинство, но няма да се върна на работа във фирмата, в която работя. Кога трябва да подам молба за напускане (след като минат 2те години или по рано)? И в тази молба ли трябва да поискам полагаемия ми се годишен отпуск да се заплати? А ако напусна преди да са минали двете години, означавали ли това, че няма да получавам майчинство?
....май много ми станаха въпросите Embarassed, ще съм благодарна ако някой отговори!  bouquet  bouquet  bouquet

Ако сега подадеш предизвестие с изтичането му се прекратява договорът ти и с него и правото на майчинство. Ако искаш можеш да подадеш предизвестие, когато ти изтече майчинството, да ползваш платен отпуск и да изчакаш да ти изтече срокът на предизвестието или да предизвестиш работодателя 1 месец преди изтичане на майчинството и веднага да напуснеш, като той ти дължи изплащане на полагемия, неизползван платен отпуск.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
и аз имам един въпрос относно платената отпуска ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА СЕ ВЗЕМЕ ПЛАТЕНАТА ОТПУСКА НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ИЗЛИЗАНЕТО НА ПЪРВИТЕ 45 ДНИ В БОЛНИЧНИ т.е. преди раждането....ако някой знае.....

Може естествено - подава се молба до работодателя и той разрешава  Peace

Моят работодател със сигурност не би разрешил Sad. В болнични съм от два месеца /поради кървенее/, а вече додоха да се разбере колко са недоволни от мен и ми орязоха коледната премия /отработена и запланувана още от миналата година/.
Ако може да използвам и аз темата да попитам /за което се извинявам/- някъде четох, че на бременни се полагат до 180 дни болнични, което прави 6 м + 1,5 м преди раждане - общо 7,5 м. А за останалите 1,5 месеца могат ли да се дадат болнични? Или с една дума възможно ли е през цялата бременност да съм в болнични без да ми се налага за целна например да влизам в болница?
В момента ми дават болнични за по един месец с комисия

# 12
  • Мнения: 1 588
Ако може да използвам и аз темата да попитам /за което се извинявам/- някъде четох, че на бременни се полагат до 180 дни болнични, което прави 6 м + 1,5 м преди раждане - общо 7,5 м. А за останалите 1,5 месеца могат ли да се дадат болнични? Или с една дума възможно ли е през цялата бременност да съм в болнични без да ми се налага за целна например да влизам в болница?
В момента ми дават болнични за по един месец с комисия
Като се има предвид, че бременността се установява със сигурност около 4-5 гестационна седмица, мисля, че няма защо да се безпокоиш за цял месец и половина, а за по-малко. По каква причина искаш да излезеш толкова рано в болнични? Иначе напълно съм съгласна, че на места условията за работа не са подходящи за бременни, а пък и някои бременности са проблемни и трябва повече пазене, особено в първите няколко месеца, когато спонтанните аборти са по-чести...

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Бебето ми е ин витро, чакано 5 г, а в началто направих и силен кръвоизлив. Освен това шефовете ми са ми "сърдити" и със сигурност няма да се държат добре с мен, отделно че условията не са много подходящи. Лекарката, която ми дава болнични каза, че при това положение нямам проблем,  но спомена нещо за 180 дни, на което първоначално не обърнах внимание, но сега ме притеснява.

# 14
  • Мнения: 1 006
Това със "сърдити шефове" по отношение на бременни служителки много ме бвесяма, напраов ми се покачва кръвното като чуя, прочета такова нещо #2gunfire

Аз напуснах предната си работа и ми изплатиха полагащите се дни от платените отпуски, които не бях ползвала! Платиха ги въз основа на дохода от месец, в който имам най-малко 10 отработени дена!

Общи условия

Активация на акаунт