Честота на къпане на бебе

  • 4 905
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте,
чета Ви редовно форумите. Дойде и моят ред да Ви задам въпрос.
Ще се радвам да споделите опит и да ме посъветвате относно къпането на бебето.
 Confused: До каква възраст се къпе всяки ден;

Близки ми казват, че до 6 месец всеки ден. Дали е така. После какви са интервалите. За сега къпя бебето си всеки ден. На 6м.

# 1
# 2
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Здравей, @nn@!
Нашата педиатърка каза, че ако не ни представлява проблем можем да продължим с всекидневното къпане докато бебка навърши 2 год. А иначе, след като бебето навърши 6 мес., може да се къпе през ден. Ние продължаваме да си я къпем всеки ден, но вече мием косата през ден.

# 3
  • Мнения: 6 315
Ние къпем бебето (7 м.) всеки ден, като пропускаме само ако сме мнооого изморени, което става веднъж в месеца Simple Smile. Мием главата с шампоан веднъж седмично.

# 4
  • София
  • Мнения: 301
Моят син го къпех всеки дено докато не стана на 1г. До втората му година го къпех през ден. Сега е на 2г5м и му мия косата два-три пъти седмично, иначе телцето в зависимост от сезона - през лятото почти всеки ден, през зимата по-рядко.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 958
Къпем го всяка вечер, защото после спи "като къпано бебе".Доставя му удоволствие да изплиска водата в цялата баня ,играе си с играчки и надава весели писъци Grinning Също така ,е полезно.Кожата диша....Абе то си е така за всички ,та камо ли за бебетата Grinning Мием му косата веднъж седмично с шампоан,иначе я обливаме само с вода.
Пропускаме много рядко къпането-само ако е ваксиниран през деня или сме някъде навън с тати/което е рядко/
Къпането си е цял ритуал,който и аз не искам да пропускам... Flutter

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Спокойно можеш да го къпеш всеки ден до каквато възраст искаш. Единствено е добре да е с чиста вода, без сапун - примерно 1-2 пъти в седмицата да слагаш бебешка пяна за вана във водата и с пяната да го къпеш, а не директно със сапун или шампоан. Така хем бебето е чистичко, хем кожата му не се изсушава и естественият й защитен слой е на място Wink

# 7
  • Мнения: 61
Благодаря Ви за отговорите.
Доста полезни неща прочетох  Wink .

# 8
  • Мнения: 218
Цитат на: Free Soul


Препоръчвам ти да прочетеш темата от линка.Има там още един линк даден от Лио към тема по същият въпрос.Ще намериш достатъчно инфо по въпроса.Иначе аз до 6м. къпех всеки ден, след това през ден като зимата през два-три дни.Е не изключвам тоалета на дупето , ръчички и лице.

# 9
  • Мнения: 61
Цитат на: fifi
Препоръчвам ти да прочетеш темата от линка.Има там още един линк даден от Лио към тема по същият въпрос.Ще намериш достатъчно инфо по въпроса.


Изчетох ги  Grinning .Благодаря.

# 10
  • Мнения: 3 880
А каква е логиката малко бебе да се къпе всеки ден, а по-голямо детенце- от време на време, ами нали колкото повече порастват толкова повече се цапат? Едно новородено нито се поти, нито се цапа, нито се въргаля по земята, но едно 2-3-4 годишно??(да не говорим, че бебешката кожа е доста по-нежна)
Тук практиката е бебето да се къпе по-рядко, а колкото повече пораства- толкова по-често (Аз къпя дъщеря си през ден от както се е родила, но смятам като започне да бяга навън и да играе по площадките да е всеки ден) Струва ми се по-практично и по-логично...

# 11
  • Мнения: 3 569
От баба ми знам, че по нейно време са къпали бебетата по 2 пъти - сутри и вечер... гърч за родителите яко!

# 12
  • Мнения: 218
Цитат на: *Biba*
А каква е логиката малко бебе да се къпе всеки ден, а по-голямо детенце- от време на време, ами нали колкото повече порастват толкова повече се цапат? Едно новородено нито се поти, нито се цапа, нито се въргаля по земята, но едно 2-3-4 годишно??(да не говорим, че бебешката кожа е доста по-нежна)
Тук практиката е бебето да се къпе по-рядко, а колкото повече пораства- толкова по-често (Аз къпя дъщеря си през ден от както се е родила, но смятам като започне да бяга навън и да играе по площадките да е всеки ден) Струва ми се по-практично и по-логично...


Е и аз за това и препоръчах да прочете линковете за да се осведоми по въпроса.Иначе и аз като повечето мами се доверих на битуващото у нас мнение за къпането всеки ден.Но от линкавете  разбрах за много различни твърдения по въпроса.Иначе като се налага , защото е мръсно къпеш но пък не и без причинно.

# 13
  • Мнения: 3 880
Цитат на: fifi


Е и аз за това и препоръчах да прочете линковете за да се осведоми по въпроса.Иначе и аз като повечето мами се доверих на битуващото у нас мнение за къпането всеки ден.Но от линкавете  разбрах за много различни твърдения по въпроса.Иначе като се налага , защото е мръсно къпеш но пък не и без причинно.


Mоята акушерка ми каза така- ако на детето му харесва във водата няма нищо лошо да се къпе по-често- действа успокояващо, а и подобрява съня (моята пък направо умира да се кисне във водата), но от хигиенна гледна точка веднъж в седмицата било достатъчно. Искам да допълня, че не съм я мазала и с разни мазила, защото кожата й е хубава и няма нужда (освен бебешкото олио на масажите от време на време), така че не е била и мазна. Досега никой не е успял да ми даде удовлетворителен отговор на това защо новороденото ТРЯБВА да се къпе всеки ден, а големите деца НЕ ТРЯБВА. Далеч съм от мисълта да се заяждам, просто искам за себе си да го проумея.

Сещам се за децата на комшиите ми навремето как ги мажеха всяка вечер от горе до долу с дебел слой свинска мас- ТАКА ТРЯБВАЛО- и на следващата вечер вече надъхваха на мазно, ами как да не го изкъпеш, такова и по два пъти на ден ще го къпя докато махна мазнотията Laughing  И тогава аз (6-7 годишна) все си разсъждавах на ум защо така първо си къпят детето, а минути след това пак го цапат Laughing

# 14
  • Мнения: 46 437
Цитат на: deja pere
От баба ми знам, че по нейно време са къпали бебетата по 2 пъти - сутри и вечер... гърч за родителите яко!


И за бебетата не е по-малко гърч...........

Общи условия

Активация на акаунт